Jak dojechać na Camp Nou

Napisał Piotr
8 min. aby przeczytać

Wielu z was przyjeżdżając do Barcelony, chciałoby zobaczyć tę niesamowitą świątynię futbolu, odpowiedzmy zatem na pytanie jak dojechać na Camp Nou.

Camp Nou

Stadion, na którym swoje mecze rozgrywa jedna z najbardziej utytułowanych drużyn świata, znajduje się w barcelońskiej dzielnicy Les Corts. Jest to największy stadion w Europie i 3, co do wielkości, stadion na świecie, wyprzedzany tylko przez obiekty z Meksyku i … Korei Północnej, mającej największy tego typu obiekt na naszej planecie. Pojemność stadionu robi ogromne wrażenie, bo wynosi prawie 100 tys. miejsc; dla porównania, kiedy stadion wypełniony jest w całości, to ilość osób, które go odwiedzają, jest porównywalna do wszystkich mieszkańców Kalisza czy Słupska ?. Popularność FC Barcelony jest ogromna, a kolejki chętnych na otrzymanie karnetu również są imponujące. Z tego powodu, stadion w ciągu kilku kolejnych lat zostanie przebudowany i powiększony o kolejne ok. 10 tys. miejsc. W rezultacie, pod jego dachem będą się mogli na przykład spotkać się WSZYSCY mieszkańcy takich miast jak Tarnów, Chorzów, Koszalin; trzeba przyznać, robi wrażenie!

Ale Camp Nou to nie tylko imponująca powierzchnia; to również 63 lata historii i najlepszych meczów piłkarskich, z elektryzującą cały świat piłkarską wojną między FC Barceloną a Realem Madryt! Stadion oddany do użytku w 1957 roku, na inaugurację podejmował drużynę … reprezentacji Polski, która rozegrała mecz ze słynną Barceloną (tu ciekawostka: na plakatach reklamowych i we wstępnych założeniach miała to być drużyna legii Warszawa, ale ówcześni towarzysze stwierdzili, że nie odpowiada to ani randze, ani prestiżowi  wydarzenia i wysłali drużynę reprezentacji kraju). Historia Camp Nou to biegający po nim najwięksi tego świata z Eto’o, Ronaldinho, Henrym, Ibrachimoviczem czy w końcu Messim na czele. To istna świątynia futbolu, którą wręcz należy odwiedzić, będąc w Barcelonie!

Zatem – jak dojechać na Camp Nou?!

Możliwości mamy kilka, wykorzystując praktycznie wszystkie dostępne środki komunikacji. Nie będę się skupiać na transporcie prywatnym, ani za pomocą roweru czy taxi ale przeanalizujemy wszystkie możliwe drogi przy użyciu transportu miejskiego.

Metro

Najpopularniejszym środkiem transportu wśród turystów w Barcelonie jest oczywiście metro. Korzystając z tego środka transportu, możemy również udać się w pobliże stadionu Camp Nou. Niestety w chwili obecnej nie ma żadnej stacji, która znajdowałaby się w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Stacja, która będzie nam umożliwiać przybycie pod samo Camp Nou, jest obecnie w budowie i zostanie oddana do użycia w 2024 roku, już po przebudowie nowego stadionu. Zatem, aby dostać się w pobliże, musimy po skorzystaniu z metra przejść ok. 600 metrów pod bramy stadionu. Na początek skorzystamy z zielonej linii metra L3.

Linia metra L3

Korzystając z zielonej linii metra, dojeżdżamy do stacji Palau Reial, a następnie kierując się na Carrer de Martí i Franquès przechodzimy ok. 550 metrów pod bramę stadionu.

Linia metra L5

Możemy również dojechać, korzystając z linii metra L5 (niebieska). Wówczas wysiadamy na stacji Collblanc, a następnie kierując się ok. 500 metrów przez Travesera de Les Corts, dotrzemy do pierwszego dużego skrzyżowania, gdzie należy skręcić w lewo. Następnie jedną z bram wchodzimy na teren FC Barcelony!

Tramwaj

Ten nieco mniej popularny środek transportu w Barcelonie umożliwi nam dotarcie do stadionu z terenów przyległych do Miasta (Sant Despi, Espluges itp.). Jeśli zatem twój hotel nie znajduje się bezpośrednio na terenie miasta, to tramwaj okaże się bardzo dobrym rozwiązaniem. Możemy skorzystać z każdej z linii tramwajowych (T1, T2, T3) poruszających się po tej części Barcelony. Przystanek, na którym musimy wysiąść to Avinguda de Xile, z tego miejsca będziemy mieć do przejścia ok. 500 m (to również tutaj będzie oddana do użytku w 2024 roku stacja metra przy stadionie Camp Nou).

Autobus

Ostatnim środkiem komunikacji, który możesz wykorzystać, jest autobus i jest to środek, który przywiezie cię najbliżej stadionu. Masz do wyboru kilka linii autobusowych, od autobusów poruszających się tylko po dzielnicy, po autobus H8 czy D20, który przemierza prawie całą Barcelonę. I tak, autobusem, który zatrzymuje się najbliżej Camp Nou, jest linia 113. Należy jednak pamiętać, że jest to autobus jeżdżący głównie po dzielnicy Les Corts i używanie go ma sens, jeśli będziecie przesiadać się z innego środka transportu lub innej linii autobusowej.

Linia 113

Korzystając z linii 113, wysiadamy na przystanku numer 925 o wdzięcznej nazwie Mini Estadi – Palau Blaugrana; jest to zarazem przystanek, który znajduje się najbliżej Camp Nou i do przejścia pozostanie nam niewiele ponad 20 metrówtutaj znajdziecie dokładny rozkład jazdy tej linii autobusowej oraz mapę trasy

Linia V1

Innym autobusem, z którego można skorzystać, jest autobus szybkich linii, czyli V; w tym przypadku należy wysiąść na przystanku numer 3662 o nazwie Arístides Maillol – Trav. de les Corts, jeśli kierujemy się w stronę  Av. Esplugues, czyli wzgórza Tibidabo ? (tutaj znajdziecie dokładny rozkład jazdy tej linii i mapę) lub wysiąść na przystanku numer 2550 o nazwie Mini Estadi del FC Barcelona, jeśli kierujemy się w stronę  Districte Gran Via l, czyli morza ? (tutaj znajdziecie dokładny rozkład jazdy tej linii oraz mapę).

Linia H8

Ta linia autobusowa również zawiezie nas w bezpośrednie sąsiedztwo stadionu, umożliwiając przejechanie przez prawie całą Barcelonę. Jest to szybka linia autobusowa jadąca wzdłuż morza (więcej na temat szybkich linii autobusowych znajdziesz tutaj). Korzystając z H8, wysiąść należy na przystanku numer 2368 o nazwie Les Corts – Arizala (dokładny rozkład jazdy tej linii oraz mapa).

Linia D20 / 52

Ostatnimi liniami autobusowymi, które zawiozą nas w okolice stadionu, jest D20 oraz 52; oba z tych autobusów zatrzymują się przy samym stadionie na przystanku numer 1373 o nazwie Arizala – Les Corts (tutaj dokładny rozkład jazdy tej linii oraz mapa)

Mapę wszystkich linii autobusowych możesz pobrać tutaj – Mapa

Skoro już wiesz, jak dojechać na Camp Nou, pozostaje pytanie jak wrócić ze stadionu … po meczu ?

Jak wrócić ze stadionu po meczu? Kilka porad

Zdarza się, że FCB rozgrywa swoje mecze o późnych godzinach (jeden z meczów o superpuchar Hiszpanii rozpoczął się o 23.30!), co powoduje, że pojedynki piłkarskie mogą zakończyć się po godzinie 24!  Jak wówczas wrócić do hotelu i co zrobić, kiedy komunikacja miejska w Barcelonie w dzień powszedni działa i kursuje do godziny 24?

Przede wszystkim, zanim wybierzesz się na mecz czy zwiedzanie klubowego muzeum, sprawdź dokładnie trasę i wybierz odpowiednie środki transportu, dzięki którym będziesz wiedzieć jak dojechać na Camp Nou!

Jeśli chcesz wrócić po meczu komunikacją miejską, to po pierwsze po zakończeniu meczu nie czekaj na stadionie (piłkarze po zejściu do szatni nie wyjdą ponownie na murawę ?). Po zakończeniu spotkania udaj się szybkim krokiem na stację metra lub przystanek autobusu/tramwaju – Pamiętaj! Oprócz ciebie do domu chce wrócić jeszcze ok. 80 tys. ludzi, którzy byli na meczu!

Będąc w metrze, przygotuj swój bilet! Bramki prawdopodobnie będą otwarte, ale nie upoważnia cię to do ich przekroczenia bez skasowania biletu! A ochrona metra bacznie obserwuje, czy każdy przechodzących kibiców skasował swój bilet. Choć policja i służby są przyzwyczajone do tłumów w dzień meczowy, nie testuj ich cierpliwości ? i nie próbuj przechodzić bez skasowanego biletu, bo w najlepszym razie skończy się to mandatem.

W związku z dużym ściskiem, jaki będzie panować zarówno w drodze na, jak i drodze z meczu, nie zabieraj ze sobą niczego wartościowego! Dokumenty nie są ci potrzebne, musisz mieć ze sobą tylko bilet wstępu.

Gotówki zabierz tylko tyle, by kupić napój lub coś do jedzenia, najlepiej nie zabieraj jej wcale lub nie więcej niż 20 € – osobiście widziałem jak w ciągu kilku sekund, jeden z kibiców stracił podczas wsiadania do metra portfel. Niestety w tak dużym ścisku, ciężko powiedzieć, kto stał się jego nowym posiadaczem – właściwie nie tyle portfela, który znalazł się po kilku minutach a jego zawartości, która magicznie wyparowała.

Jeśli nie zdarzyłeś na metro, musisz skorzystać z transportu prywatnego lub taxi; nastaw się wówczas na wydatek rzędu 30 € (wszystko oczywiście zależy od odległości, czasu czy pory dnia/nocy i dnia tygodnia).

W Barcelonie są również osoby z Polski, które świadczą usługi transportu na terenie miasta; jeśli będziecie potrzebować kontakt, napiszcie do nas na odkrywcymiasta@gmail.com, a skontaktujemy was z odpowiednimi osobami.

Pamiętajcie także, że w dniu meczu cała strefa w okolicy stadionu Camp Nou wyłączona jest z możliwości parkowania. Nie ma także możliwości zaparkowania na parkingu znajdującym się przy stadionie, bez specjalnych zezwoleń, dostępnych dla „wybrańców”/VIPów.

Metro w Barcelonie kursuje w piątki do godziny 2 w nocy, w soboty przez całą dobę, a w niedzielę do godziny 24.00, dlatego w większości przypadków uda się wam po meczu dotrzeć do domu z pomocą tego środka transportu!

Jak widzisz, dojechać na Camp Nou nie będzie problemem, gorzej sytuacja będzie wyglądać z drogą powrotną, choć mam nadzieję, że przy zastosowaniu się do tych kilku powyższych porad, uda się wam w prosty i szybki sposób dostać się do waszego hotelu.

Jeśli natomiast potrzebujecie bilety na mecz FC Barcelony, to możecie je nabyć za naszym pośrednictwem. Zapraszamy również do odwiedzenia muzeum klubowego, gdzie poznacie historię tego niesamowitego klubu i miejsca!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!