Jak za darmo iść na mecz FC Barcelony?

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Wybierasz się do Barcelony, a twoim głównym celem wyjazdu jest mecz? Podpowiem ci, jak za darmo iść na mecz FC Barcelony!

Wiele osób przyjeżdżających do Barcelony, pierwsze kroki kieruje na stadion Camp Nou. W końcu drużyna, która jest jedną z najbardziej utytułowanych na świecie, ściąga na swoje mecze średnio ok. 75 tys. widzów! (to małe miasto w Polsce), a na mecze z „ważnymi” rywalami, jak Real Madryt, Walencja, Atletico czy Sevilla, przychodzi właściwie cały stadion. Nie inaczej jest w przypadku Ligi Mistrzów czy Pucharu Króla, choć akurat w przypadku tego ostatniego, na pierwsze, wstępne rundy, bilety potrafią być BARDZO tanie! Gorzej jednak wówczas ze składem Dumy Katalonii, gdzie w 80% grają rezerwy wspierane przez 2 max. 3 zawodników pierwszego zespołu.

Wycieczka na mecz

Jeśli już zdecydowałeś się iść ma mecz, to musisz zdawać sobie sprawę, że bilety na FC Barcelonę nie należą do najtańszych. Na przeciętny mecz ligowy, cena biletu to ok. 60 € / os; na mecze z rywalami z górnej półki trzeba liczyć 120 €/os, i mówimy o… najtańszych miejscach na stadionie! Na mecze z Realem czy półfinały ligi mistrzów cena biletu może nawet wynosić ok. 300 €/os. Winne takich cen są 3 kwestie – o tym poniżej.

Dlaczego bilety są takie drogie!?

Po pierwsze, pojemność stadionu! Wydawać by się mogło, że 100 tys. obiekt jest potężny i ceny za mecz powinny być niskie, aby go zapełnić. To błędne myślenie, dodatkowo, najprawdopodobniej osób nieznających mentalności tutejszych mieszkańców, którzy Barce stawiają ponad własne życie; w efekcie, na karnet i stałe miejsce na stadionie, kolejka wynosi ok. 10 lat! Stąd również pomysł, aby rozbudować stadion o kolejne 10 tys. miejsc, by choć minimalnie rozładować kolejkę oczekujących „Socio”. W efekcie brak miejsc przekłada się na ceny biletów.

Po drugie, ogromna rozpoznawalność marki FC Barcelony. Jak widzisz, część osób przyjeżdża do miasta właśnie na mecz, a zwiedzanie traktują jako coś dodatkowego! Niewiele osób przyjedzie w odwiedziny do Warszawy, Krakowa czy Poznania tylko po to, by zobaczyć potyczkę Legii, Wisły czy Lecha a po meczu udać się na zwiedzanie starówki. Tutaj jest dokładnie odwrotnie – Barca to marka premium, a za nią trzeba płacić!

Trzeci powód łączy się po części z poprzednim. Ponieważ Barca to marka globalna i chcą tu grać wszyscy – jeśli debiutujesz w Barsie, stajesz się graczem najwyższego światowego formatu (i milionerem ?). Nie bez powodu kilka lat temu polska ikona piłki nożnej, Robert Lewandowski, z całych sił zabiegał o przejście do odwiecznego rywala FCB, zespołu porównywalnego, czyli Realu Madryt. Piłka hiszpańska to ukoronowanie kariery i tylko niewielka garstka najlepszych może w CV wpisać występy w Dumie Katalonii. W efekcie, skoro grają tam najlepsi, to również najlepiej zarabiają – niedawne wycieki z serwisu wiki-leaks doniosły, że kwota na kontrakcie Messiego wynosi okrągłe 100 mln € … za sezon! (a kontrakt podpisano na 4 lata). To sprawia, że pomimo ogromnych przychodów z praw telewizyjnych, reklamowych czy sprzedawanych przez klub pamiątek, bilety na mecz również są miłym dodatkiem do wpływów w klubowej kasie. Jednym słowem, to my kibice zrzucamy się na ten klub ? (i pensje piłkarzy ?)

Ale jest pewien sposób, aby swoich idoli oglądać za darmo! Ciekawi? … No to zapraszam do dalszej części artykułu.

Aby było możliwe zobaczenie meczu FCB zupełnie za darmo trzeba niestety spełnić kilka warunków (dokładnie 4); choć są one proste, dla większości z nas będą niestety nie do wykonania.

Jak za darmo iść na mecz FC Barcelony? Warunki

Po pierwsze należy być socio. Jak już wiecie bycie Socio oprócz tego, że to prestiż, niesie za sobą także szereg przywilejów, jak darmowe wejście na Camp Nou i do muzeum FC Barcelony; innym z nich jest darmowe oglądanie meczów FCB! (po spełnieniu kolejnych 3 punktów)

Punkt drugi eliminuje niestety większość z nas, ponieważ należy mieć mniej niż 16 lat! Jeśli jesteś w takim wieku, otrzymasz bilet na mecz FCB zupełnie za darmo! Pod warunkiem, że …

Punkt trzeci – osoba małoletnia nie może iść na mecz sama (wolno iść samemu po skończeniu 16 lat). W efekcie, żeby wejść z darmowym biletem, musisz iść z kimś, kto będzie mieć normalny bilet na mecz (tylko wówczas podpina się darmowy bilet pod ten normalny).

Punkt czwarty to mecz, na który możesz iść. Ponieważ jak już wiesz, cześć spotkań cieszy się tak dużą popularnością, że brakuje normalnych biletów, dlatego te darmowe nie są w ogóle wydawane. Tyczy się to wszystkich meczów Ligi Mistrzów, meczów z topową 4, czyli Real Madryt, Atletico Madryt, Walencja i Sevilla czy ćwierć i półfinały Pucharu Króla; dodatkowo pamiętać trzeba, że tych darmowych biletów jest tylko 3500 (choć nie zdarzyło się, żeby ich zabrakło).

Jak to działa? Jak za darmo iść na mecz FC Barcelony? I gdzie odebrać bilety?

Jeśli nasz/Wasz młody/młoda jest socio, a my mamy zakupiony bilet na mecz, udajemy się Seu Social (biura obsługi Socio) i na 7 dni przed meczem (nie wcześniej), prosimy o wystawienie do naszego biletu, darmowego biletu dla dziecka (w tym celu musimy mieć ze sobą jego/jej kartę socio). Otrzymamy wówczas wydrukowaną kartkę A4, na której będzie znajdować się instrukcja z mapą stadionu oraz kod paskowy z numerem puerta (wejścia).

Jak zobaczycie, na bilecie nie będzie przypisanego miejsca! Darmowe bilety nie uprawniają do zajęcia miejsca, a do wejścia na stadion (w zamyśle i teorii dziecko siedzi na kolanach dorosłego – choć mi ciężko wyobrazić sobie 16 latka siedzącego na kolanach matki); w teorii nie powinno być problemu, ze znalezieniem miejsca, gdzie można będzie usiąść. Zwróćcie też uwagę, że zazwyczaj darmowe bilety mają inne puerta (wejście) niż wasz bilet, do którego są podpięte.

Teraz już wiecie jak za darmo iść na mecz FC Barcelony ?. Nie jest to prosta sprawa, ani nie jest to opcja dla każdego. Jednak istnieje taka możliwość, aby oglądać zupełnie za darmo najlepszych piłkarzy na świecie.

A jeśli chcecie nabyć tradycyjny bilet na mecz, możecie to zrobić za naszym pośrednictwem – zapraszamy do kontaktu! (odkrywcymiasta@gmail.com)

Również, jeśli wybieracie się na mecz to zapraszamy na wspólne zwiedzanie miasta

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!