Jakie aplikacje zainstalować w Telefonie?

Napisał Piotr
7 min. aby przeczytać

Wybierasz się na urlop do Barcelony ? Warto zastanowić się jakie aplikacje zainstalować w swoim telefonie tak, aby urlop w Barcelonie przebiegał w idealny sposób!

Jakie aplikacje zainstalować na telefonie?

W dzisiejszych czasach kiedy smartfony są stałym elementem życia każdego z nas powstała również niezliczona ilość aplikacji, które mają ułatwiać nam życie! Nie inaczej jest w momencie kiedy wybieramy się na wakacje! Sprawdźmy zatem jakie aplikacje okażą się przydatne i pomocne kiedy nasz urlop będziemy spędzać w Barcelonie!

Na początek pogoda!

Pogoda

Każdy z nas chciałby trafić na idealną pogodę, wybierając się na urlop i choć w Barcelonie jest to zdecydowane ułatwione przez ponad 300 dni słonecznych w roku, to jednak kilka z tych dni bywa deszczowych! Co wówczas zrobić opisaliśmy tutaj (co robić w barcelonie kiedy pada), ale jak dowiedzieć się, czy i kiedy będzie padać ? Z pomocą przychodzi nam aplikacja norweskiego instytutu meteorologii! Okazuje się, że ich prognoza pogody jest jedną z najdokładniejszych w Europie i korzystają z niej np. profesjonalni fotografowie! Zdecydowanie warto ściągnąć ją na swój smartfon i w ten sposób sprawdzić co nas czeka w kolejnych dniach!

Ściągnij aplikację

Wiatr

Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jak mocno będzie wiać oraz czy temperatura powierza, a także wody może drastycznie zmienić się w ciągu najbliższych godzin, warto zainstalować aplikację, jakie podpowiedzą w tej sprawie. Polecana przez nas aplikacja to posiada również radar chmur, przez co możesz sprawdzić, jak duże zachmurzenie jest prognozowane w najbliższym czasie. Używają jej amatorzy lotnictwa, a jej dane są jednymi z najdokładniejszych dostępnych na rynku

Ściągnij aplikację

Plaże

Jeśli z kolei wybierasz się do Barcelony i planujesz plażowanie, to warto zainstalować sobie 2 aplikacje, które pomogą nam w tym temacie! Pierwsza z nich to aplikacja mówiąca nam o tym, jaki status ma dana plaża! Czasem nawet podczas upalnego dnia przy plaży tworzą się fale uniemożliwiające wejście do wody. Wówczas plaża taka jest zamknięta i obowiązuje na niej całkowity zakaz kąpieli! Z tym że plaża oddalona o nawet 500 metrów może mieć już zupełnie inny status! Dlatego przed wyruszeniem na plażowanie warto to sprawdzić. Ta aplikacja podpowie ci też, co na danej plaży się znajduje! Gdzie są toalety, gdzie ratownik a gdzie można coś zjeść

Ściągnij aplikację 

Promieniowanie UV

Inną aplikacją, którą wręcz obowiązkowo powinieneś ściągnąć to program informujący o natężeniu promieniowania UV! Pamiętaj! Słońce w Hiszpanii jest dużo bardziej „ostre” niż słońce w Polsce. Poparzenie skóry może nastąpić ZDECYDOWANIE szybciej i KONIECZNOŚCIĄ jest używanie środków przeciwsłonecznych zwłaszcza u dzieci! Im wyższy wskaźnik UV, tym łatwiej o takie poparzenie! Bez względu czy leżysz na plaży, czy zwiedzasz miasto! Koniecznie przed wyjściem sprawdź, jak wysoki jest poziom UV i użyj odpowiedniego kremu z filtrem. Poziom promieniowania możesz sprawdzić tutaj

Ściągnij aplikację

Zastanówmy się, jakie jeszcze aplikacje zainstalować na naszym smartfonie. Kolejnym programem wartym ściągnięcia jest coś, co pomoże nam ogarnąć Barceloński transport!

Transport w Barcelonie!

W Barcelonie transport to prawdziwa poezja – każdy kto tu przyjeżdża, zachwyca się tym, jak genialnie jest on rozwiązany, ja sam wielokrotnie zachwalałem (i ciągle to robię)  jak to wszystko rewelacyjnie działa i jak genialne rozwiązania są tutaj zastosowane. Ale tak gęsta sieć komunikacji może też powodować problemu z przemieszczaniem się! Zatem potrzebujemy 2 rodzajów aplikacji!

Mapy i bilety

Jeden to coś, co udostępni nam mapy transportu, tak abyśmy mogli zdecydować gdzie i czym się przemieścić (nie zawsze podpowiedź nawigacji jest najlepsza. Czasem, zamiast minimalnie szybszego metra, lepiej przejechać się autobusem oglądając np. piękne promenady!) i przede wszystkim coś, co będzie mieć mapę metra z zaznaczonymi liniami i przystankami! (metro to najczęściej wykorzystywany środek transportu przez turystów!) Będzie możliwość sprawdzenia kiedy z danego przystanku odjedzie autobus i jaką dany autobus ma trasę, jeśli do tego będzie można zakupienia w takiej aplikacji bilety, to jest ona dla mnie genialna! I tak! Taka aplikacja istnieje i jest to oficjalna aplikacja TMB (transportu Metropolitalnego Barcelony). Powinna to być pierwsza aplikacja, którą ściągniecie, wybierając się do miasta Gaudiego!

Ściągnij aplikację

Nawigacja i trasy

Inną aplikacją, którą powinniście mieć to coś, co wyznaczy wam najlepszą trasę od…do. Coś, co pomoże wam w szybki sposób przemieścić się między jednym zabytkiem a drugim. Tutaj idealnie wręcz sprawdza się aplikacja map od Google! Barcelona przykłada GIGANTYCZNĄ wręcz wagę do tego, aby mapy były jak najbardziej  zaktualizowane – w efekcie wszystko tu działa dokładnie tak, jak wymyślili chłopcy z Mountain View. Jeśli nie masz Google maps (instalowana domyślnie wraz z androidem), ściągnij ją tutaj.

Ściągnij aplikację

Jeśli natomiast korzystasz z iPhone używaj w tym wypadku oprogramowania navigacji

Foto Amator

Jeśli jesteś amatorem fotografii, to fajnym pomysłem będzie ściągnięcie aplikacji pokazującej czas złotej godziny, podczas której wychodzą najładniejsze zdjęcia! Osobiście polecam Aplikację posiadającą prosty zegar w którym zaznaczone są wszystkie okresy występujące podczas dnia

Ściągnij Aplikację

Zwiedzanie miasta

Fontanny

Będziesz zwiedzać miasto? To warto mieć ze sobą butelkę wody! Jak już zapewne wiesz (a jeśli nie to zaraz się dowiesz ?) w Barcelonie można pić wodę z kranu! W tym celu w mieście znajdują się liczne fontanny, z których każdy potrzebujący może skorzystać i uzupełnić zapas wody (dlatego warto mieć ze sobą butelkę, którą możemy uzupełnić!) – często podczas naszych zorganizowanych wycieczek przeprowadzam mały konkurs … ile jest w mieście takich ujęć wody, gdzie można się napić? Nie wiecie ? To ściągnijcie sobie aplikację, która ma je zaznaczone wszystkie! Bardzo przydatne!

Ściągnij aplikację

Imprezy i Bilety

Kolejną aplikacją, którą powinien posiadać nasz telefon, jest FEVER! To aplikacja, w której możemy dostać zniżki i bilety na różne wydarzenia odbywające się w mieście! Wydarzenia są naprawdę warte uwagi i są to choćby liczne koncerty czy degustacje! Możemy też dostać np. bilety do iceBaru wraz z powitalnym drinkiem czy do Escape room’u w stylu Casa del Papel (dom z papieru)! Zdecydowanie jedna z lepszych aplikacji!

Ściągnij aplikację

Tłumacz

Ostatnią proponowaną aplikacją jest … Google tłumacz! ? Każdy, kto był w obcym kraju, w którym językiem obowiązującym i używanym nie jest angielski, zdaje sobie sprawę, jak przydatna jest to aplikacja. A że Google tłumacz potrafi tłumaczyć język polski zarówno na hiszpanki, jak i … Kataloński to jest to NIEZWYKLE przydatna aplikacja podczas naszego pobytu! Dodatkowo tłumaczenie to może odbywać się w formie rozmowy! Lub możemy przetłumaczyć tekst, któremu zrobiliśmy zdjęcie! (przydałaby mi się taka aplikacja parę lat temu kiedy nie znając języka, zamawiałem obiad w hiszpańskiej restauracji ?. Myślę, że jestem tam legendą do dziś ???)

Ściągnij aplikację

Co z innymi aplikacjami ? tripadvisor, booking, rentalcars czy airbnb ?

Uważam, że nie są one przydatne czy potrzebne na miejscu! Z tripadvisora niewiele osób tutaj korzysta, a nocleg zakładam, że będziecie mieć wykupiony wcześniej tak jak i lot czy samochód! Powyższe aplikacje, jakie moim zdaniem należy zainstalować, będą wam potrzebne każdego dnia kiedy będziecie przemierzać ulice Barcelony.

A wy jakie aplikacje zabieracie zo sobą na urlop ? Uważacie, że czegoś na nasze liście brakuje? Dajcie znać w komentarzu poniżej!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!