poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Katedra w Barcelonie

Katedra w Barcelonie

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Katedra w Barcelonie

W przeciwieństwie do tłumnie odwiedzanej i zawsze obleganej Sagrada Familia nie jest to prawdziwa Katedra w Barcelonie. To miano przypada Katedrze św. Eulalii. Santa Eulalia, znana też jako La Seu, to prawdziwa gotycka perła nie tylko Barcelony, ale i całej Hiszpanii. Fundamenty Katedry św. Eulalii powstały już w XIII w. W miejscu dawnej rzymskiej świątyni , ale jej główną fasadę wykończono dopiero w latach 80. wieku XX. Można więc powiedzieć, że to budowla, która „widziała i przeżyła” naprawdę wiele będąc świadkiem burzliwej historii Barcelony. Leży w samym sercu przepięknej gotyckiej dzielnicy miasta Barri Gòtic i naprawdę świetnie prezentuje się zarówno „na żywo”, jak i na zdjęciach z wakacji. Pominięcie jej podczas zwiedzania miasta byłoby po prostu grzechem.

Co skrywa Katedra w barcelonie

Katedra w Barcelonie skrywa wiele skarbów, gromadzonych w niej na przestrzeni wielu wieków. Można zobaczyć tam, m.in. krzyż pochodzący ze statku biorącego udział w bitwie pod Lepanto (jednej z największych bitew morskich w historii), chrzcielnicę z czasów Kolumba, w której ochrzczono Indian przywiezionych przez niego z nowo odkrytej Ameryki, czy miejsce pochówku św. Eulalii, patronki tej katedry, znajdujące się w krypcie pod ołtarzem głównym. Zwiedzający mogą podziwiać wewnątrz misterną architekturę gotycką, lub widoki z wieży katedry, która dostępna jest dla zwiedzających. Jeśli jednak ktoś będzie chciał odetchnąć na chwilę od nadmiaru historii zamkniętej w tych murach może wyjść na zewnątrz i odpocząć w pięknym tropikalnym ogrodzie pełnym drzew i kwiatów oraz zobaczyć sadzawkę, w której nieprzerwanie od 500 lat pływa zawsze 13… gęsi (każda na pamiątkę jednego roku życia św. Eulalii, małoletniej męczennicy z czasów prześladowań chrześcijan).

Katedrę św. Eulalii można zwiedzać za darmo podczas odbywających się w niej mszy, jednak zabronione jest wtedy robienie zdjęć. Jeśli więc chcecie w spokoju obfotografować to cudo gotyckiej architektury wystarczy kupić bilet wstępu. Osobiście uważamy, że piękne fotografie całkowicie rekompensują ten drobny wydatek.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz