Katedra w Barcelonie

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Katedra w Barcelonie

W przeciwieństwie do tłumnie odwiedzanej i zawsze obleganej Sagrada Familia nie jest to prawdziwa Katedra w Barcelonie. To miano przypada Katedrze św. Eulalii. Santa Eulalia, znana też jako La Seu, to prawdziwa gotycka perła nie tylko Barcelony, ale i całej Hiszpanii. Fundamenty Katedry św. Eulalii powstały już w XIII w. W miejscu dawnej rzymskiej świątyni , ale jej główną fasadę wykończono dopiero w latach 80. wieku XX. Można więc powiedzieć, że to budowla, która „widziała i przeżyła” naprawdę wiele będąc świadkiem burzliwej historii Barcelony. Leży w samym sercu przepięknej gotyckiej dzielnicy miasta Barri Gòtic i naprawdę świetnie prezentuje się zarówno „na żywo”, jak i na zdjęciach z wakacji. Pominięcie jej podczas zwiedzania miasta byłoby po prostu grzechem.

Co skrywa Katedra w barcelonie

Katedra w Barcelonie skrywa wiele skarbów, gromadzonych w niej na przestrzeni wielu wieków. Można zobaczyć tam, m.in. krzyż pochodzący ze statku biorącego udział w bitwie pod Lepanto (jednej z największych bitew morskich w historii), chrzcielnicę z czasów Kolumba, w której ochrzczono Indian przywiezionych przez niego z nowo odkrytej Ameryki, czy miejsce pochówku św. Eulalii, patronki tej katedry, znajdujące się w krypcie pod ołtarzem głównym. Zwiedzający mogą podziwiać wewnątrz misterną architekturę gotycką, lub widoki z wieży katedry, która dostępna jest dla zwiedzających. Jeśli jednak ktoś będzie chciał odetchnąć na chwilę od nadmiaru historii zamkniętej w tych murach może wyjść na zewnątrz i odpocząć w pięknym tropikalnym ogrodzie pełnym drzew i kwiatów oraz zobaczyć sadzawkę, w której nieprzerwanie od 500 lat pływa zawsze 13… gęsi (każda na pamiątkę jednego roku życia św. Eulalii, małoletniej męczennicy z czasów prześladowań chrześcijan).

Katedrę św. Eulalii można zwiedzać za darmo podczas odbywających się w niej mszy, jednak zabronione jest wtedy robienie zdjęć. Jeśli więc chcecie w spokoju obfotografować to cudo gotyckiej architektury wystarczy kupić bilet wstępu. Osobiście uważamy, że piękne fotografie całkowicie rekompensują ten drobny wydatek.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!