Najwyższe drzewo w Barcelonie

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Dziś chcielibyśmy zmierzyć się z nie lada trudnym zadaniem, spróbujemy odkryć, gdzie znajduje się … najwyższe drzewo w Barcelonie!

Jak wiecie, Barcelona położona jest nad samym morzem, choć z drugiej strony ogranicza ją wzgórze Tibidabo uniemożliwiając taj jej rozbudowę jak i zmianę temperatur i klimatu. Innymi słowy, w Barcelonie panuje specyficzny klimat i specyficzne temperatury to z kolei nie zawsze pozwala rozwinąć skrzydła strzelistym drzewom. Gdzie zatem możemy spodziewać się, odnaleźć najwyższe drzewo Barcelony?

W miejscu, gdzie ten mikroklimat będzie nico inny niż w pozostałych częściach miasta.

Specyficzny Mikroklimat

Takie tereny znajdują się na wzgórzu Montjuic! Tak, dobrze czytasz, na tym wzgórzu znajdują się tereny, które potrafią mieć temperaturę nawet o 4 stopnie niższą niż w innych rejonach miasta! Dokładnie za muzeum sztuki katalońskiej (MNAC) znajdują się 2 zagłębienia/obszary, które są zdecydowanie poniżej otaczających je terenów, tworząc swoisty krater. To Bardzo istotny szczegół, ponieważ dzięki takiemu ukształtowaniu i specyficznemu mikroklimatowi, który wytworzył się na tych obszarach, nasze poszukiwane drzewo mogło urosnąć!

Te dwa zagłębienia nazywają się Sot de l’estany, oraz Sot de la masía (swoją nazwę zawdzięcza budynkowi, który się tam znajduje), Nas interesować będzie Sot de l’esteny. 

Sot de l’estany i najwyższe drzewo w Barcelonie

Ta nietypowa miniaturowa dolina w zboczu góry a do tego w centrum miasta! Posiada mały strumyk, mały wodospad i naprawdę rewelacyjną i uspokajającą atmosferę. Nie ma tu żadnego zgiełku, huku miasta i wiecznie jeżdżących samochodów. To idealne miejsce, by odpocząć i by urosnąć!

Mikroklimat tej niesamowitej dolinki potrafi naprawdę zaskakiwać, a latem temperatura potrafi spaść nawet o 4 stopnie w stosunku do wskazań termometrów w centrum miasta.   W efekcie wytworzyły się tutaj naprawdę idealne warunki, aby wyrosło tu najwyższe drzewo w Barcelonie! Dlatego wielu mieszkańców Sot de l’estany nazywa po prostu „ogród z najwyższymi drzewami w mieście”.

A co to za drzewo?

To drzewo orzecha włoskiego a właściwie jego rzadka hybryda liściasta. Drzewo pochodzi z 1920 roku, mierzy około 40 metrów i ma obwód aż 3,40 metra.

Jeśli wybierasz się do Barcelony na pewno warto zahaczyć o to miejsce będąc na wzgórzu Montjuic! Najwyższe drzewo w Barcelonie na pewno będzie tu na ciebie czekać!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!