Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej w Katalonii

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Jeśli ktoś zastanawiam się, jak ważny jest football dla mieszkańców tego regionu oraz jak wygląda szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej to powinien przeczytać poniższy artykuł. Ponieważ sam jestem zaangażowany (mój syn gra w piłkę) podam wam informację najbardziej wiarygodne aktualne i dotyczące tego tematu, a jest to temat OGROMNY!

Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej — futbol amatorski

Na początek konkurs ? (przeprowadzam go ze wszystkimi turystami, którzy odwiedzają Katalonii, ale tylko niewielu udaje się go wygrać)

Wyobraźcie sobie, że Katalonia jako region autonomiczny jest wielkości odpowiadającej mniej więcej województwu mazowieckiemu.
Pytanie konkursowe — ile klubów piłkarskich jest w województwie mazowieckim i ile klubów piłkarskich jest w Katalonii ?

Zastanawiasz się, choć czujesz podskórnej, że w Katalonii jakoś więcej ? Dobrze czujesz a ile dokładnie …
Dokładnie w Katalonii jest 1381 klubów piłkarskich.
Dużo ? No sporo 🙂
Do tego praktycznie każdy z tych klubów szkoli dzieci! To już rzeczywiście brzmi dość znacząco.

Czyli jak to dokładnie wygląda?

W Katalonii dzieci zaczynają grać w piłkę od ok. 5 roku życia (choć znam przypadki młodszych dzieciaków „oswajających się” regularnie z piłką).
Słowo regularnie jest tu kluczem, ale o nim za parę chwil.
Od 7 roku życia zaczyna się naprawdę poważne granie (lub nie 😉 to zależy już tylko od rodziców).

Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce, czyli Drogi do celu

Pamiętajmy, że cały czas mówimy o dzieciach mających 7 lat uprawiających piłkę nożną. Dla tych dzieci jest kilka możliwości.

Szkoła

Dzieci mogą brać udział w rozgrywkach szkolnych — większość szkół prowadzi swoje drużyny piłkarskie, a tutejsze kuratora prowadzą międzyszkolną ligę.

 • Dzieci w ramach takiej ligi podróżują po całej Barcelonie, grając z innymi szkołami.
 • Mecze odbywają się 1 x w tygodniu (zazwyczaj piątek wieczorem) w systemie dom-wyjazd.
 • Treningi dla takich dzieciaków odbywają się zazwyczaj 2 razy w tygodniu po 1 godzinie w ramach zajęć po szkole (zazwyczaj zaraz po szkole dodatkowa godzina).

Ze względu na to, że rozgrywki odbywają się na boiskach szkolnych, są to rozgrywki najbardziej zbliżone do futbolu halowego.

Te zajęcia są tak naprawdę tylko namiastka prawdziwego futbolu, choć część dzieciaków traktuje je jako dodatkowe treningi lub obycie się z piłką, ale poziom piłkarski jest zdecydowanie najniższy w porównaniu do pozostałych możliwości uprawiania piłki.

Escolado

Wiecie już, że w Katalonii występuje ponad 1000 klubów piłkarskich. Większość z nich posiada swoje szkółki piłkarskie — tutaj zaczyna się już granie na poważnie.

 • Szkółki prowadzone są przez kluby, a co za tym idzie, obowiązują tu normalne treningi odbywające się w zazwyczaj 3 x w tygodniu po 1h.
 • Na koniec tygodnia (zazwyczaj w sobotę) odbywa się mecz pomiędzy drużynami ze szkółki.
 • W szkółce drużyn z tego samego rocznika jest ok. 12-15 a w każdej z drużyn jest ok. 12-14 dzieciaków.
 • Taka liga kończy się po rozegraniu 25-30 kolejek (w zależności od ilości drużyn w roczniku) na koniec uroczysta gala z wręczeniem pucharów i medali zdał zwycięzców i medali dla uczestników.
 • Nie promuje się indywidualnych osiągnięć zawodników — piłka nożna to gra zespołowa!

Najlepsze dzieciaki (wg trenerów) otrzymują zaproszenie do trenowania w drużynach Federado!

Federado

Drużyny Federado, czyli zrzeszone w katalońskim federacji piłki nożnej to drużyny, w których każdy z zawodników jest małym piłkarzem! Wszyscy muszą przejść badania, każdy ma kartę zawodnika i wszyscy trenują na Maxa — to jest prawdziwe granie!

 • W każdym z klubów występują drużyny Federado, jest ich zazwyczaj tylko kilka (w danym roczniku np. 2-3 w bogatszych/większych klubach potrafi być ich 6-8).
 • W drużynie Federado trenuje tylko 10 chłopców z bramkarzem (pamiętajcie, że mówimy cały czas o dzieciakach w wieku 7-12 lat grających w systemie football 7).
 • Mają 3 treningi w tygodniu po 1.5 h każdy, ale intensywność tych treningów jest nieporównywalne z wcześniejszymi formami trenowania piłki to na prawdę 1.5 h ciężkiego trenowania.
 • Rozgrywki są prowadzone przez federację, w związku z tym występuje normalna liga, sędziowie, kartki, tabela i wszystko to, co znacie z meczów dorosłej piłki. Tu również liczy się, kto ile bramek strzelił.
 • Mecze grane w systemie dom wyjazd odbywają się co tydzień.

Żeby pokazać wam skalę, to powiem, że występują tutaj 4 poziomy rozgrywek. Trzecia, drugą pierwsza liga w każdej z nich jest ok. 20 grup a w każdej grupie ok. 18 zespołów grających ze sobą!

Teren

Zespoły z 3 ligi Graja na obszarze miasta — to właściwie tylko Barcelona
Zespoły z 2 i 1 ligi to Barcelona i okolice — na mecze jeździ się nawet 50 km za miasto!

Preferente

Ostatni najwyższy poziom rozgrywek to Preferente. Tutaj grup jest tylko 8 podzielonych po 2 na każdą z prowincji (2 Barcelona, 2 Tarragona, 2 Lejda, 2 Gerona). W grupach jest tylko 18 najlepszych zespołów z regionu.
Ta liga gra w całym „województwie” Barcelona.

Mistrzostwo

Na koniec gra się o mistrzostwo Katalonii. Z każdej grupy preferente 2 najlepsze zespoły tworzą w sumie 2 grupy (2 grupy po 4 zespoły) i w ramach rozgrywek grają ze sobą o zwycięstwo i tytuł mistrza Katalonii)

szkolenie dzieci i młodzieży w piłce i Jak trafić do drużyny Federado

Są właściwie 3 możliwości.

 • Zostaniesz zauważony na meczach/turniejach.
 • Przejdziesz testy! (Nie wszystkie drużyny dają taką możliwość).
 • Trafisz do takiej drużyny z wewnętrznej szkółki.

Przy czym trzeba pamiętać, że skoro jest to normalna liga, to również tutaj obowiązują przepisy transferowe. Klub można zmienić tylko 1 x w roku w okresie wakacji!
W efekcie wszelkie testy odbywają się od marca do czerwca a żeby w nich uczestniczyć, trzeba być mieszkańcem Katalonii.

Masz już pewien obraz tego, jak wygląda organizacyjnie futbol w wykonaniu dzieciaków — ile zatem dzieciaków gra tutaj w drużynach Federado w piłkę będąc zapisanych do związku ?

To zależy od rocznika, ale średnio w każdym roczniku jest to ok. 18-20 tys. Dzieciaków!

To w pewien sposób wyjaśnia, dlaczego Hiszpanie mają najlepszą ligę na świecie, a ich reprezentacja praktycznie w każdym turnieju odnosi sukcesy.

Teraz kiedy już wiesz, jak wygląda szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej w Katalonii i zamierzasz wybrać się do Barcelony, zapraszamy na wspólne zwiedzanie miasta.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!