Tajemnice Parku Guell

Tajemnice Parku Guell

Tajemnice parku Guell, które przedstawię w tym artykule, pomogą wam zrozumieć jak wielkim geniuszem Był Antonio Gaudi, który zaprojektował tę przestrzeń!

Park Guell Projektowany był jako osiedle dla bogatych mieszczan Barcelońskich żyjących w XIX w. Wówczas rozwój technologiczny oraz rozbudowa miasta, a także liczne kontakty handlowe doprowadziły do nagłego i gigantycznego rozwoju miasta oraz powstawania równie potężnych fortun. Jedną z osób, która swój majątek mogła porównywać nawet z majątkiem korony hiszpańskiej, był niejaki Euzebio Guell. Mecenas prac Antonio Gaudiego postanowił wybudować na jednym ze wzgórz Barcelony osiedle dla Bogatej części Barcelońskiej społeczności. Niestety ze względu na dość spore oddalenie od ówczesnego centru miasta nie było chętnych, którzy chcieliby zamieszkać w tym miejscu, w efekcie po wybudowaniu wszelkich części wspólnych porzucono plan wybudowania osiedla, a kilka lat później teren ten odsprzedano miastu, które przekształciło go w park miejski. Jest to obecnie jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Barcelonie! Ale aby w pełni zobaczyć kunszt Antonio Gaudiego, który zaprojektował tę przestrzeń, musimy zwrócić uwagę na całą masę symboli, które występują w Parku i tak:

Rajski ogród

Park Güell miał pokazywać, jak wyglądałby Rajski Ogród Eden, gdyby wciąż istniał. Gaudi pozostawił pewien ślad, umieszczając różne formy natury w konstrukcji Parku i tak możemy dostrzec w nim kobietę z koszem na głowie czy zostawia swój osobisty ślad, umieszczając organiczne formy natury we wszystkich konstrukcjach ogrodzenia.

Park guell rajski ogród

Inspirowany Bajką o Jasiu i Małgosi (Hänsel i Gretel)

Podczas projektowania i tworzenia parku Güell w 1901 roku w Barcelońskiej operze Gran Teatre Liceu wystawiana była sztuka o Jasiu i Małgosi. Tłumaczenie do niej wykonał dobry przyjaciel Antonio Gaudiego, a samo przedstawienie tak bardzo spodobała się ona zarówno Gaudiemu, jak i Euzebio Guellowi, że postanowili oni umieścić elementy tej baśni właśnie w parku Guell. W efekcie zarówno budynek administracji, jak i chatka stróża (najbardziej charakterystyczne budynki parku) wyglądają niczym chatka z piernika z powyższej Bajki!

Domek stróża

Najdłuższa ławka na świecie jest Bardzo ergomoniczna

W parku znajduje się najdłuższa ławka na świecie stanowiąca ciekawy element parku. Jest to dość popularny element, zwarzywszy na swoje rozmiary oraz przepiękny widok, który rozpościera się z tego miejsca! Warto wiedzieć również że ławka została zaprojektowana przez Gaudiego, oddając ludzkie kształty! Podobno, aby dostosować odpowiednią formę i kształt, Gaudí poprosił jednego z pracowników, aby usiadł na projektowanej ławce, a następnie  wziął jego ciało za punkt odniesienia do dalszych prac.

najdłuższa ławka

Odniesienia do Katalonii

Antonio Gaudi był zdeklarowanym independistą walczącym o zachowanie niezależności kulturowej i językowej regionu. W efekcie w Parku Güell znajdziecie wiele nawiązań do Katalonii jak choćby sanyera katalońska flaga umieszczona na tle smoka. Również sama nazwa Park Güell jest nazwą katalońską (po hiszpańsku brzmiałaby ona parque Güell, a w nawiązaniu do zamierzonego dzieła brytyjskich ogrodów z rezydencjami powinien ten teren nazywać się Parc Guell) i wskazuje na silny nacjonalizm Artysty

katalońskie symbole tajemnice parku guell

Liczba 5

Gaudi był nie tylko nacjonalistycznym artystą, ale część biografów określa go również jak członka loży masońskiej, a to wszystko za sprawą BARDZO licznych symboli masońskich umieszczonych w jego dziełach. Tutaj również możemy zobaczyć odwołania do liczby 5, która dla masonów stanowi jedną z liczb magicznych symbolizujących współpracownika. W parku zobaczysz wiele pięcioramiennych gwiazd rozmieszczonych na całym jego terenie oraz płocie.

liczba 5 tajemnice parku guell

Schody

Innym symbolem masońskim potwierdzającym teorię o przynależności do tej organizacji Antonio Gaudiego są schody prowadzące od “chatek z piernika” do sali kolumn. kiedy przyjrzymy się ich liczbie, zauważymy, że jest ich dokładnie 33 w grupach po 11. Jest to kolejne odwołanie do tej organizacji bowiem liczba 33 to z kolei najwyższy stopień, który można osiągnąć w Masonerii

schody w Parku guell

Jak widzicie w parku Guell, który skrywa przeróżne tajemnice, znajdziecie pełno niesamowitych i ukrytych znaków i symboli, które warto odkrywać. Warto wybrać się na wzgórze 3 krzyży, które również ma symboliczne znaczenie, a jeśli interesują cię inne niesamowite historie i legendy z miasta lub regionu zapraszamy na

Zwiedzanie Barcelony z Polskim przewodnikiem!

 

[mailmunch-form id=”821416″]