Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia

Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia

Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia jest czymś, czego nie spodziewalibyśmy się zobaczyć na fasadzie budynku a tym bardziej budynku kościoła, który bądź co bądź, jest świątynią chrześcijaństwa. Kościół Sagrada Familia pełen jest niesamowitych symboli niejednokrotnie mających pewne magiczne odniesienia (pomimo że jest to kościół!) nie inaczej jest i tym razem z magicznym kwadratem znajdującym się na fasadzie męki!

Fasada Męki Pańskiej, czyli fasada przedstawiająca ostatnie chwile z życia Jezusa, skrywa taki oto sekret. Przy jednej ze scen znajduje się magiczny kwadrat niczym sudoku. Znajduje się w nim 16 liczb, które dodane pionowo, poziomo i ukośnie dają zawsze ten sam wynik: 33!

Liczba 33 od zawsze kojarzy się z liczbą lat, którą miał Jezus podczas swojej męczeńskiej śmierci, ale również jest to liczba masońska symbolizująca najwyższy stopień doskonałości (ponieważ 3 to liczba idealna, 11 to liczba główna a 33 to wynik ich pomnożenia!)

Magiczny kwadrat w Sagrada Familia

Wyjaśnienie tego kwadratu od razu na myśl przywołuje właśnie wiek śmierci Jezusa, ale jako masoński symbol kwadrat ten staje się dodatkowo tajemniczy. Mówi się, że Gaudí był masonem i wiele jego dzieł na to wskazuje poprzez pozostawione w nich właśnie symbole masońskie. Tyle że przedstawiany kwadrat nie jest dziełem Gaudiego, a Josepa Marii Subirachsa, autora fasady narodzenia, który wzorował się na wielkim architekcie, w efekcie czego teoria o masońskich korzeniach tego kwadratu zostaje częściowo obalona. W każdym jest to nadal zagadką numerologiczną wynikającą z niejednoznaczności liczb.

Nawiasem mówiąc, Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia jest prawie magiczny, ponieważ aby w pełni uznać jego magiczność, konieczne byłoby niepowtarzanie liczb (tutaj powtarza się zarówno 10, jak i 14) oraz aby liczby tworzyły kolejne serie.

Kościół Sagrada familia pełna jest niesamowitych symboli, w których dopatrzeć się można ukrytych znaków i przekazów, choć sam Antonio Gaudi zwykł mawiać “Każdy znajduje swoje rzeczy w świątyni: chłopi widzą kurczaki i koguty; naukowcy, znaki zodiaku a teologowie, genealogie Jezusa”

Teraz kiedy już wiesz jakie niesamowite sekrety możesz znaleźć w Barcelonie, zapraszamy cię na wspólne zwiedzanie miasta wraz z Polskim przewodnikiem

Zwiedzanie miasta z Polskim przewodnikiem 

[mailmunch-form id=”821416″]