Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia jest czymś, czego nie spodziewalibyśmy się zobaczyć na fasadzie budynku a tym bardziej budynku kościoła, który bądź co bądź, jest świątynią chrześcijaństwa. Kościół Sagrada Familia pełen jest niesamowitych symboli niejednokrotnie mających pewne magiczne odniesienia (pomimo że jest to kościół!) nie inaczej jest i tym razem z magicznym kwadratem znajdującym się na fasadzie męki!

Fasada Męki Pańskiej, czyli fasada przedstawiająca ostatnie chwile z życia Jezusa, skrywa taki oto sekret. Przy jednej ze scen znajduje się magiczny kwadrat niczym sudoku. Znajduje się w nim 16 liczb, które dodane pionowo, poziomo i ukośnie dają zawsze ten sam wynik: 33!

Liczba 33 od zawsze kojarzy się z liczbą lat, którą miał Jezus podczas swojej męczeńskiej śmierci, ale również jest to liczba masońska symbolizująca najwyższy stopień doskonałości (ponieważ 3 to liczba idealna, 11 to liczba główna a 33 to wynik ich pomnożenia!)

Magiczny kwadrat w Sagrada Familia

Wyjaśnienie tego kwadratu od razu na myśl przywołuje właśnie wiek śmierci Jezusa, ale jako masoński symbol kwadrat ten staje się dodatkowo tajemniczy. Wiele osób twierdzi, że Antonio Gaudí był masonem. Również wiele jego dzieł posiada pewne symbole i znaki, które mogą na to wskazywać. Tyle że przedstawiany kwadrat nie jest dziełem Gaudiego, a Josepa Marii Subirachsa, autora fasady narodzenia, który wzorował się na wielkim architekcie, w efekcie czego teoria o masońskich korzeniach tego kwadratu zostaje częściowo obalona. W każdym jest to nadal zagadką numerologiczną wynikającą z niejednoznaczności liczb.

Nawiasem mówiąc, Magiczny kwadrat w Sagrada Falimia jest prawie magiczny, ponieważ aby w pełni uznać jego magiczność, konieczne byłoby niepowtarzanie liczb (tutaj powtarza się zarówno 10, jak i 14) oraz aby liczby tworzyły kolejne serie.

Kościół Sagrada familia pełna jest niesamowitych symboli, w których dopatrzeć się można ukrytych znaków i przekazów, choć sam Antonio Gaudi zwykł mawiać „Każdy znajduje swoje rzeczy w świątyni: chłopi widzą kurczaki i koguty; naukowcy, znaki zodiaku a teologowie, genealogie Jezusa”

Teraz już wiesz jakie niesamowite sekrety możesz znaleźć w Barcelonie

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!