Santa Maria del mar

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Santa Maria del Mar. Już sama ta nazwa pięknie faluje w uszach. I nic dziwnego, bo kryje się pod nią katedra pod wezwaniem Świętej Marii z Morza. Jest to jeden z najpiękniejszych w Barcelonie kościołów gotyckich, chociaż jego urok tkwi przede wszystkim w prostocie i średniowiecznym ascetyzmie, a nie przepychu, jak w przypadku innych budowli w tym mieście. Katedra Santa Maria del Mar znajduje się w dzielnicy La Ribera, czyli w części Starego Miasta.

Budowę tego kościoła rozpoczęto w XIV w., a jego historia obfituje w różne dramatyczne wydarzenia — pożary, trzęsienia ziemi. W ich wyniku zniszczeniu ulegały często różne części świątyni, które następnie trzeba było odtworzyć lub zastąpić innymi, dzięki temu w kościele można podziwiać elementy pochodzące z różnych okresów gotyku. To właśnie strzeliste, gotyckie kolumny kościoła stały się inspiracją dla samego Gaudiego przy projektowaniu Sagrada Familia.

Niestety w 1936 katedra została podpalona podczas rewolucji i spłonął wówczas barokowy ołtarz oraz znaczna część obrazów znajdujących się wewnątrz. Podpalenie to było „zemstą” komunistów i anarchistów za sprzyjanie generałowi Franco.

Z tym wydarzeniem wiąże się dość ciekawa historia zamknięta w murach tego kościoła. Kiedy kilka lat później zdecydowano się na odbudowę kościoła, jednym z darczyńców był klub FC Barcelona. Przeznaczyli oni kwotę 100 tys. Peset przyczyniając się do odbudowy tego wspaniałego zabytku, wskutek czego podczas wymiany witraży kościelnych, które również ucierpiały na skutek pożaru, na jednym z nich umieszczony został herb FC Barcelony, czyniąc klub jedynym klubem sportowym, na którego świecie logo na stałe wbudowane jest w Kościelny witraż!

Katedra Santa Maria del Mar jest miejscem ciekawym do zwiedzania nie tylko ze względu na gotycką architekturę i bogatą historię. Ta też prawdziwa gratka i obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników literatury. To właśnie ta katedra i historia jej budowy jest tłem wydarzeń bestsellerowej książki Ildefonso Falconesa „Katedra w Barcelonie”. Naprawdę warto ją przeczytać przed podróżą do tego miasta. Będziecie mogli lepiej poznać jego historię, a cała wyprawa do Barcelony może być dla Was jeszcze bardziej ekscytująca.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!