Sekrety najsłodszej ulicy w Barcelonie

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Ta ulica jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Barcelonie. Odwiedzana zarówno przez turystów jak i mieszkańców od stuleci kryje przed nami liczne sekrety, dziś wyjawimy część z nich! Odkryj z nami sekrety najsłodszej ulicy w Barcelonie!

Sekrety najsłodszej ulicy w Barcelonie – carrer Petritxol

Ta mała wąska uliczka ciągnąca się po starym mieście kryje w sobie wiele sekretów, wyciągając ręce, jesteśmy niemal w stanie dotknąć ścian z jej obu stron. Mityczna ulica o ciekawej historii będąca zarazem świadectwem tego co wydarzyło się w Barcelonie na przestrzeni wieków! A oto kilka ciekawostek na temat tej niesamowitej ulicy!

1. Na początek bardziej niż ciekawostka to kwestia użyteczna, czyli wymiary tej ulicy: mierzy ona 129 metrów długości i około 3 metrów szerokości (w zależności od miejsca).

2. Przede wszystkim ulica ta nazywana jest ulicą czekolady, ponieważ w XVII wieku zupełnie niespodziewanie zaczęły powstawać na niej różne sklepy z czekoladą. Ten biznes kontynuowany jest po dziś dzień.

3. W momencie jej powstania, ulica była ślepa, ale w 1469 r. dom, który uniemożliwił przejście do carrer Portaferrissa, został rozebrany.

4. Była to pierwsza w Barcelonie ulica, na której zakazano innego ruchu jak pieszy! W 1959 roku usunięto z niej chodniki i wprowadzono zakaz jazdy dla samochodów.

5. Jest to ulica równoległa do Las Ramblas – najbardziej znanej ulicy Barcelony!

6. Pod numerem 5 na tej ulicy znajduje się sala Parés, jest to najważniejsza i najstarsza galeria sztuki w Barcelonie, w której swoje prace wystawiali najwięksi i najbardziej znani malarze z Pablo Picasso na czele, który zorganizował tutaj swoją pierwszą profesjonalną wystawę prace. Niestety jej wynik pozostawiał wiele do życzenia.

7. To również na tej ulicy powstało pierwsze stowarzyszenie sąsiedzkie na Barcelonie założone w 1947 roku.

8. Pierwsze zapis i wzmianki o tej ulicy pochodzą już z 1292 r.

9. Na fasadach budynków znajdują się ceramiczne płytki z rysunkami, przedstawiające sceny z życia mieszkańców dawnych lat! Dzięki czemu możemy zobaczyć, jak niegdyś toczyło się życie w Barcelonie!

To tylko niektóre ciekawostki i sekrety najsłodszej ulicy w Barcelonie! jeśli chciałbyś poznać więcej ciekawostek z Barcelony zapraszamy na wspólne zwiedzanie miasta

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!