poniedziałek, 20 marca, 2023
Banner
Barcelońskie głowy

Widziałeś Barcelońskie głowy? – czas wyjaśnić co oznaczają!

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Barcelona, cudowne miasto, spacerując wąskimi uliczkami i spoglądając w bezchmurne niebo, można się wręcz zagubić w tym niesamowitym gąszczu kamienic. I gdy będziesz tak spacerować i podziwiać niesamowite fasady starych kamienic, nagle zauważysz, że spogląda na ciebie dziwna twarz! A nie jest to zwykła twarz, to kamienna twarz wyryta w ścianie! Jeśli przed przyjazdem do Barcelony czytałeś nieco na temat historii miasta albo znasz niektóre anegdoty, to zapewne wiesz, o czym mowa. Chodzi o “Carassas”.

Barcelońskie głowy, czyli co to są te Carassas?

A czym są owe Carassas? To kamienne twarze umieszczone na budynkach, zazwyczaj przedstawiają twarz kobiety, ale są też demony, satyry, diabły czy gargulce…

Można by pomyśleć, że te przedstawienia mają związek z masońską twarzą miasta (wszak w Barcelonie po dziś dzień działa kilkanaście loży masońskich!) Albo, że owe twarze mają jakiś związek z okultyzmem, tajemnicą czy inną mroczną symboliką. W rzeczywistości wyjaśnienie tych wyrytych w kamieniu twarzy jest dość proste i nie ma żadnego związku z magią, czy mitologią (pomimo przedstawianych postaci). Znaczenie tych głów jest zdecydowanie bardziej przyziemne! 😀

Aby odpowiedzieć na pytanie, co owe barcelońskie głowy symbolizują, musimy uzmysłowić sobie, że Barcelona to zawsze było miasto portowe, co z kolei powodowało, że przewijało się tutaj setki podróżni i marynarzy z całego świat. A Marynarze pływający po morzach mają swoje potrzeby 😀 i Barcelona jak każde miast portowe umożliwiała ich zaspokojenie 😉. A ponieważ w XVII wieku duża część ludności była analfabetami (a to głównie do nich kierowane były te informacje), postanowiono umieścić słynne „carassas” na rogach ulic, w których mieściły się burdele. Kiedy marynarze czy podróżnicy szukali wrażeń, musieli jedynie odnaleźć kamienne barcelońskie głowy, które prowadziły ich wprost do poszukiwanego przez nich celu.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz