Widziałeś Barcelońskie głowy? – czas wyjaśnić co oznaczają!

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Barcelona, cudowne miasto, spacerując wąskimi uliczkami i spoglądając w bezchmurne niebo, można się wręcz zagubić w tym niesamowitym gąszczu kamienic. I gdy będziesz tak spacerować i podziwiać niesamowite fasady starych kamienic, nagle zauważysz, że spogląda na ciebie dziwna twarz! A nie jest to zwykła twarz, to kamienna twarz wyryta w ścianie! Jeśli przed przyjazdem do Barcelony czytałeś nieco na temat historii miasta albo znasz niektóre anegdoty, to zapewne wiesz, o czym mowa. Chodzi o „Carassas”.

Barcelońskie głowy, czyli co to są te Carassas?

A czym są owe Carassas? To kamienne twarze umieszczone na budynkach, zazwyczaj przedstawiają twarz kobiety, ale są też demony, satyry, diabły czy gargulce…

Można by pomyśleć, że te przedstawienia mają związek z masońską twarzą miasta (wszak w Barcelonie po dziś dzień działa kilkanaście loży masońskich!) Albo, że owe twarze mają jakiś związek z okultyzmem, tajemnicą czy inną mroczną symboliką. W rzeczywistości wyjaśnienie tych wyrytych w kamieniu twarzy jest dość proste i nie ma żadnego związku z magią, czy mitologią (pomimo przedstawianych postaci). Znaczenie tych głów jest zdecydowanie bardziej przyziemne! 😀

Aby odpowiedzieć na pytanie, co owe barcelońskie głowy symbolizują, musimy uzmysłowić sobie, że Barcelona to zawsze było miasto portowe, co z kolei powodowało, że przewijało się tutaj setki podróżni i marynarzy z całego świat. A Marynarze pływający po morzach mają swoje potrzeby 😀 i Barcelona jak każde miast portowe umożliwiała ich zaspokojenie 😉. A ponieważ w XVII wieku duża część ludności była analfabetami (a to głównie do nich kierowane były te informacje), postanowiono umieścić słynne „carassas” na rogach ulic, w których mieściły się burdele. Kiedy marynarze czy podróżnicy szukali wrażeń, musieli jedynie odnaleźć kamienne barcelońskie głowy, które prowadziły ich wprost do poszukiwanego przez nich celu.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!