Siurana – Odkrywcy miasta zwiedzają Katalonię

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Siurana to jedyna w swoim rodzaju miejscowość, usytuowana na szczycie wapiennego wzgórza, do którego prowadzi tylko jedna droga. U podnóża biegnie rzeka Estopiñá wpadająca do utworzonego zbiornika wodnego, który możemy podziwiać z miasteczka.

Krótka historia miasta

Miasteczko miało Strategiczne położenie dla przybyłych w VIII w. muzułmanów, którzy utworzyli w najwyższym punkcie twierdzę warowną. To również ostatnie miasto muzułmańskie, które poddało się podczas rekonkwisty. Legenda głosi, że na wiadomość o zbliżającym się katolickim wojsku, Abdelazja, żona władcy Siuriany postanowiła rzucić się w przepaść. Miejsce, w którym królowa rzuciła się w przepaść, dziś nazywa Salto de la Reina Mora. Jest to zarazem jeden z najważniejszych punktów na mapie tego miasta.

Kamienne Miasto Siurana

Siurana to przede wszystkim niesamowite widoki, choć wizyta w mieście nie może zakończyć się bez zobaczenia pozostałości zamku. Innym ważnym punktem jest zbudowany w stylu romańskim  Kościoła Santa Maria, którego pochodzenie datuje się na czasy chrześcijańskich podbojów miasta

Siurana Niesamowite widoki

Miasteczko szczególnie podbija serca wszystkim osobom aktywnie uprawniających wspinaczkę, jest również znane z doskonałego miodu, ziół, oliwy z oliwek i przede wszystkim wina.

W siuranie znajdziemy 3 możliwe miejsca noclegowe. Jest to przydrożny kemping, schronisko w mieście lub Hotel La Siuranella (dla osób wybierających się w te tereny zdecydowanie polecam opcję hotelu). Trzeba pamiętać, aby nocleg rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ ilość osób wspinających się w okolicy jest na tyle duża, że potrafią oni zająć wszystkie dostępne miejsca noclegowe.

Zarezerwój nocleg

Jak dojechać

Miasto to znajduje się na płaskowyżu, do którego prowadzi tylko jedna droga! Aby dostać się w jego okolice, czeka nas ok. 2 h wyprawa z Barcelony (Siurana oddalona jest o ok. 150 km) w rejony Tarragony. Niestety bezpośrednio do tego miasta nie dojedziemy żadnym  środkiem komunikacji publicznej. Pozostaje nam transport prywatny lub autobus (Línea REUS – Prades – Vilanova de Prades) do oddalonej nieopodal miejscowości Cornudella de Montsant a stamtąd spacer do Siurany.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!