Wielu z was planując wycieczkę, zastanawia się „Co zobaczyć w Barcelonie”? Miasto jest rzeczywiście olbrzymie i oferujące całą masę rzeczy, które nalałoby zobaczyć. Co dokładnie? – dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie

CO ZOBACZYĆ W BARCELONIE

Zastanawiając się co zobaczyć w tym wspaniałym mieście, należy pomyśleć, która epoka jest dla nas interesująca. W mieście możemy wyróżnić przede wszystkim zabytki z czasów: Gotyku oraz Modernizmu. Gotyk jako styl architektoniczny powstały w średniowieczu charakteryzuje się prostą formą bez ozdobników. Gotyk to na dobrą sprawę przeciwieństwo baroku, w którym małe krągłe aniołki znajdują się wszędzie.

Barcelona z kolei to Europejska stolica gotyku. To za czasów średniowiecznych miasto rozwijało się najbardziej. To wtedy dawała o sobie znać potęga Katalonii. To czasy, kiedy postała w Barcelonie katedra pod wezwaniem świętej Eulalii i to wtedy powstał kościół Santa Maria del mar (zwany dziś katedrą).

To czas największego rozkwitu stolicy Morza Śródziemnego. – jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Barcelonie z tego okresu, musisz koniecznie udać się z nami na spacer po dzielnicy gotyckiej trasą Barcelona stare miasto, gdzie pokażemy ci pozostałości tych wspaniałych dla miasta czasów.

Co zobaczyć w Barcelonie z lat późniejszych

W kolejnych latach na skutek wojen (w tym tej najbardziej bolesnej o sukcesję hiszpańską) Barcelona podupadła i nie rozwijała się tak dynamicznie, jak poprzednio, aż do czasu zburzenia murów miejskich starego miasta. Wtedy potęga Katalończyków znów się odrodziła, dając między innymi miejsce na rozwój i twórczą pracę największym do dziś artystom.

To czasy, kiedy Lluís Domènech i Montaner tworzy swoje prace, które powinny się znaleźć każdej liście z serii co zobaczyć w Barcelonie. W Barcelonie tworzył również niesamowity Pablo Picasso, malując swoje obrazy i dając początek kubizmowi w sztuce.

Ten niesamowity rozkwit miasta sprzyja również powstaniu najlepszej obecnie drużyny świata FC Barcelony — ale żaden z tych artystów nie odcisnął na mieście takiego piętna jak Antonio Gaudi i to jego prace w pierwszej kolejności należy zobaczyć. To jego prace przyciągają miliony turystów i to bez zobaczenia jego prac nie można powiedzieć, że się widziało Barcelonę.

Poniższa lista powinna być obowiązkowa przy tworzeniu własnego zestawienia z serii „co zobaczyć w Barcelonie”

Sagrada familia

Carrer de Mallorca, 401 – zdecydowany numer jeden — najważniejsze z dzieł mistrza ciągle nie ukończona

Casa Milà

Provença, 261-265 – ostatni „cywilny” projekt, po jego zakończeniu Gaudi poświęcił się tylko sagradzie

Park Guell

Zlecony przez E. Guella jako przyszłe osiedle — nigdy nie został ukończony ze względu na brak zainteresowanych

Casa Batllo

Passeig de Gràcia, 43 – jeden z najbardziej znanych budynków na świecie, fasada nawiązuje do mitu o św. Jerzym

Palau Guell

Carrer Nou de la Rambla, 3-5 – Wybudowany dla E.Guella — sponsora Gaudiego, Do dziś robi niesamowite wrażenie

Casa vincent

Carrer de les Carolines, 24 – pierwszy z domów zaprojektowany przez mistrza, to po prostu trzeba zobaczyć!

Portal Miralles

Passeig de Manuel Girona, 55 – zwykłe ogrodzenie z bramą wejściową potrafił podnieść do rangi sztuki

Pavilions Guell

Av. de Pedralbes, 7 – jak i pawilony dla pracowników czy bramy wejściowe na teren fabryki

Antonio Gaudiego spotkać można na Passeig de Manuel Girona, 55 🙂

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!