piątek, 3 lutego, 2023
Banner

Wielu z was planując wycieczkę, zastanawia się “Co zobaczyć w Barcelonie”? Miasto jest rzeczywiście olbrzymie i oferujące całą masę rzeczy, które nalałoby zobaczyć. Co dokładnie? – dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie

CO ZOBACZYĆ W BARCELONIE

Zastanawiając się co zobaczyć w tym wspaniałym mieście, należy pomyśleć, która epoka jest dla nas interesująca. W mieście możemy wyróżnić przede wszystkim zabytki z czasów: Gotyku oraz Modernizmu. Gotyk jako styl architektoniczny powstały w średniowieczu charakteryzuje się prostą formą bez ozdobników. Gotyk to na dobrą sprawę przeciwieństwo baroku, w którym małe krągłe aniołki znajdują się wszędzie.

Barcelona z kolei to Europejska stolica gotyku. To za czasów średniowiecznych miasto rozwijało się najbardziej. To wtedy dawała o sobie znać potęga Katalonii. To czasy, kiedy postała w Barcelonie katedra pod wezwaniem świętej Eulalii i to wtedy powstał kościół Santa Maria del mar (zwany dziś katedrą).

To czas największego rozkwitu stolicy Morza Śródziemnego. – jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Barcelonie z tego okresu, musisz koniecznie udać się z nami na spacer po dzielnicy gotyckiej trasą Barcelona stare miasto, gdzie pokażemy ci pozostałości tych wspaniałych dla miasta czasów.

Co zobaczyć w Barcelonie z lat późniejszych

W kolejnych latach na skutek wojen (w tym tej najbardziej bolesnej o sukcesję hiszpańską) Barcelona podupadła i nie rozwijała się tak dynamicznie, jak poprzednio, aż do czasu zburzenia murów miejskich starego miasta. Wtedy potęga Katalończyków znów się odrodziła, dając między innymi miejsce na rozwój i twórczą pracę największym do dziś artystom.

To czasy, kiedy Lluís Domènech i Montaner tworzy swoje prace, które powinny się znaleźć każdej liście z serii co zobaczyć w Barcelonie. W Barcelonie tworzył również niesamowity Pablo Picasso, malując swoje obrazy i dając początek kubizmowi w sztuce.

Ten niesamowity rozkwit miasta sprzyja również powstaniu najlepszej obecnie drużyny świata FC Barcelony — ale żaden z tych artystów nie odcisnął na mieście takiego piętna jak Antonio Gaudi i to jego prace w pierwszej kolejności należy zobaczyć. To jego prace przyciągają miliony turystów i to bez zobaczenia jego prac nie można powiedzieć, że się widziało Barcelonę.

Poniższa lista powinna być obowiązkowa przy tworzeniu własnego zestawienia z serii „co zobaczyć w Barcelonie”

Sagrada familia

Carrer de Mallorca, 401 – zdecydowany numer jeden — najważniejsze z dzieł mistrza ciągle nie ukończona

Casa Milà

Provença, 261-265 – ostatni „cywilny” projekt, po jego zakończeniu Gaudi poświęcił się tylko sagradzie

Park Guell

Zlecony przez E. Guella jako przyszłe osiedle — nigdy nie został ukończony ze względu na brak zainteresowanych

Casa Batllo

Passeig de Gràcia, 43 – jeden z najbardziej znanych budynków na świecie, fasada nawiązuje do mitu o św. Jerzym

Palau Guell

Carrer Nou de la Rambla, 3-5 – Wybudowany dla E.Guella — sponsora Gaudiego, Do dziś robi niesamowite wrażenie

Casa vincent

Carrer de les Carolines, 24 – pierwszy z domów zaprojektowany przez mistrza, to po prostu trzeba zobaczyć!

Portal Miralles

Passeig de Manuel Girona, 55 – zwykłe ogrodzenie z bramą wejściową potrafił podnieść do rangi sztuki

Pavilions Guell

Av. de Pedralbes, 7 – jak i pawilony dla pracowników czy bramy wejściowe na teren fabryki

Antonio Gaudiego spotkać można na Passeig de Manuel Girona, 55 🙂

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz