Święta Bożego Narodzenia 2021

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

W tym roku w Barcelonie święta Bożego Narodzenia 2021 obchodzone były nieco mniej hucznie niż w latach poprzednich. Wszystkiemu oczywiście winna była sytuacja na świecie i trwająca pandemia, skutecznie blokująca zarówno normalne życie mieszkańców jak i ruch turystyczny. Niemniej jednak z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowano kilka ciekawych atrakcji w tym wystawy świątecznych świateł, które miały zachwycić odwiedzających je gości.

Jedna z nich umieszczona została na terenie szpitala Sant Pau y Santa Creu, XIX wiecznego budynku, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić to miejsce, będąc w Barcelonie, bo budynki czy zdobienia tego szpitala robią naprawdę wielkie wrażenie na odwiedzających (tutaj możecie zobaczyć, jak szpital prezentuje się na co dzień — ZDJĘCIA).To właśnie tutaj umieszczono świetlną iluminację nadającą temu miejscu niesamowitego uroku i czaru.

Postanowiliśmy zatem wybrać się i samemu ocenić na ile zapowiedzi i oczekiwania pokryją się z realizacją! I tak uzbrojeni w bilety wstępu (nie były najtańsze, kosztowały 15€ za osobę) udaliśmy się przed główne wejście szpitala.

Na miejscu przywitała nas całkowicie „zmieniona” fasada główna budynku, dając nam znać, czego możemy spodziewać się wewnątrz!

Przyznać trzeba, że robiła NIESAMOWITE wrażenie, i nie bez powodu w ostatnich dniach Instagram zalewały wręcz zdjęcia właśnie tej fasady. Zmieniła ona swój naturalny kolor z ceglastego na karmazynowo-czerwony. Dodatkowo niebieskie drzewa nadawały i podkreślały ten dziwny i zachwycający, choć nienaturalny kolorystyczny efekt. Środkowa część fasady mieniła się ponadto dziwnymi wzorami, które raz po raz przenikały się i zmieniały swój kształt. Jeśli dodamy do tego zewnętrzne ogrodzenie, na którym umieszczono dosłownie kilometry świątecznych lampek, to otrzymamy naprawdę piorunujący efekt wizualny.

Widząc to wszystko, mieliśmy naprawdę ogromne oczekiwania, czego możemy spodziewać się wewnątrz i trzeba przyznać, że się nie zawiedliśmy!

Po kontroli biletów trafiliśmy do podziemnych korytarzy szpitala, które doprowadziły nas na główny dziedziniec. Jeśli będziecie zwiedzać ten szpital — a bardzo polecam — to zobaczycie, jak niesamowite rozwiązania architektoniczne zostały tutaj zastosowane. Było to absolutne arcydzieło XIX wiecznej Sztuki a przy tym niesamowicie funkcjonalny i użyteczny budynek służący mieszkańcom Barcelony.

Kiedy już dotarliśmy na główny dziedziniec, naszym oczom ukazał się istny las świateł! Naprawdę niesamowity widok, wszystkie ze znajdujących się na terenie szpitala drzew pokryte były niezliczoną ilością lampek, to robiło genialny wręcz klimat!

Do tego przebijające spomiędzy gałęzi drzew pomarańcze dopełniały niesamowitego klimatu, 😀 a podświetlone na czerwono budynki idealnie kontrastowały z tak przygotowanymi dekoracjami. Widok był iście bajkowy!

I jeśli miałbym powiedzieć, czego oczekiwałem, na święta Bożego Narodzenia 2021 to właśnie takiego klimatu!

Ale nie tylko główny dziedziniec został przygotowany dla odwiedzających to miejsce gości, również boczne alejki miały wiele do zaoferowania! Umieszczone tam dekoracje powodowały, że raz po raz grupy ludzi znikały w zaułkach, by cieszyć się przygotowanymi tam instalacjami.

Prawdę powiedziawszy, nie spodziewałem się, że organizatorzy wykażą się tak dużą kreatywnością i choć ich pomysły wydawać by się mogły proste a czasem nawet banalne, to uzyskiwany efekt potrafił zdumieć i zachwycić właściwie każdego.

Jednym z przykładów może być wielki żywopłot, który okraszony licznymi sznurami świateł tworzył gigantyczną zielono-świetlną ścianę.

Ale i tak ZDECYDOWANIE większe wrażenie zrobiła instalacja, na której umieszczono liczne sznury, z zamontowanymi na nich co kilkanaście centymetrów kulkami, które rozświetlały się w różnych kolorach. Tworzyło to absolutnie niesamowity a wręcz hipnotyzujący efekt. Moim zdaniem była to jedna z najbardziej zaskakujących i najciekawszych instalacji. Wiele osób przyglądając się tej konstrukcji i zmieniającym się barwom straciło tutaj naprawdę grube minuty.

Inne instalacje okazały się równie kreatywne, a dla mnie dodatkowo przypominały, jak niesamowitym czasem są święta Bożego Narodzenia 2021, jeśli obchodzi się je właśnie w Barcelonie. Liczne kolorowe drzewa czy świetliste zwierzęta ściągały prawdziwe tłumy chcących zrobić sobie z nimi fotkę.

Zwłaszcza wielki świetlisty kruk wśród kolorowych drzew cieszył się sporym powodzeniem.

Inna z bocznych alejek zapraszała do przejścia przez wielkie świetliste bramy, za którymi zwiedzający mogli podziwiać ogromne kule umieszczone wzdłuż ścieżki.

Oczywiście jak na każdej tego typu wystawie nie mogło zabraknąć tego co fotografowane jest najczęściej, czyli wielkich świetlistych baniek, do których można było wejść czy potężnych anielskich skrzydeł naprawdę dobrze prezentujących się na zdjęciach. To z kolei powodowało, że do wspomnianych atrakcji ustawiały się długie kolejki chętnych, którzy musieli czekać nawet po kilkanaście minut na zdjęcie.

Całość wystawy dopełniały drzewa przyozdobione wręcz kilometrami światełek.

Na zakończenie przygotowano świetlisty las pełen choinek. To jeszcze raz przypomniało nam o magii świąt.

Święta Bożego Narodzenia 2021 pomimo pandemii (i bez śniegu) wprawiały nas w cudowny nastrój, a ten przepiękny pokaz iluminacji dodatkowo uświetnił ten czas.

Na wystawie spędziliśmy dobrze ponad 1,5 h i choć wydawać by się mogło, że to tylko pokaz świateł, a ceny biletów były dość drogie, to jednak niesamowity klimat i urok tego miejsca wart był jego odwiedzenia!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!