Hospital de la Santa Creu

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Hospital de la Santa Creu początkowo zlokalizowany w dzielnicy Raval. Ze względu na rozwój miasta zdecydowano, aby przenieść go do nowej lokalizacji. Z tego powodu powstał nowy zespół budynków szpitalnych w Barcelonie. Budowa rozpoczęła się w 1902 roku, a zakończył 18 lat później, dając jeden z najpiękniejszych szpitali w Europie!

Wówczas szpital zmienił swoją nazwę z Hospital de la Santa Creu na Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, której używa do dnia dzisiejszego. Jest to świetny przykład architektury czasów modernizmu katalońskiego. Przez wielu uważany za jeden z najlepszych i najładniejszych budynków tamtych czasów.  Jego twórca Lluis Domaneck y Montaner połączył w tym projekcie niebywałe elementy dekoracyjne z niezrównaną w tamtych czasach funkcjonalnością szpitala. Dla przykładu posiadał on jako całkowicie nowatorskie podziemne korytarze do transportu chorych. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób można było przewieść pacjenta na salę operacyjną. Sala operacyjna to również bardzo nowatorskie i śmiałe rozwiązanie jak na tamte czasy. Zlokalizowano ją w taki sposób, by światło słoneczne doświetlało ją podczas przeprowadzania operacji.

Każdy z zespołu budynków na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczny. Wrażenie to jednak mija przy ponownym rzuceniu okiem na fasady. W rzeczywistości nie tylko każdy budynek jest inny, ale poświęcony jest innemu świętemu. Po prawej stronie każdym z budynków opiekuje się święty męski podczas gdy stroną lewą opiekują się święte żeńskie. Dodatkowo każdy z budynków wyposażony był w system ogrzewania, który był absolutnie nowatorskim rozwiązaniem w tamtych czasach.

Szpital funkcjonuje i spełnia swoją rolę do dnia dzisiejszego. Stare zabudowania udostępniono dla zwiedzających natomiast szpital znajduje się obecnie w nowych budynkach na tyłach starych zabudowań

Warto wspomnieć o wyróżnieniu, które otrzymał szpital, został on wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając szpital, warto odwiedzić nie tylko bogato zdobione budynki na terenie dziedzińca szpitala, ale przede wszystkim największy z nich (budynek administracji), w którym kunszt i zdobienia nie mają sobie równych. Największe wrażenie robią sale znajdujące się na pierwszym piętrze. Również klatki schodowe to coś, co zdecydowanie warto nie tylko zobaczyć, ale i uwiecznić na zdjęciach!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!