piątek, 3 lutego, 2023
Banner
Hospital sant pau i santa creu

Hospital de la Santa Creu

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Hospital de la Santa Creu początkowo zlokalizowany w dzielnicy Raval. Ze względu na rozwój miasta zdecydowano, aby przenieść go do nowej lokalizacji. Z tego powodu powstał nowy zespół budynków szpitalnych w Barcelonie. Budowa rozpoczęła się w 1902 roku, a zakończył 18 lat później, dając jeden z najpiękniejszych szpitali w Europie!

Wówczas szpital zmienił swoją nazwę z Hospital de la Santa Creu na Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, której używa do dnia dzisiejszego. Jest to świetny przykład architektury czasów modernizmu katalońskiego. Przez wielu uważany za jeden z najlepszych i najładniejszych budynków tamtych czasów.  Jego twórca Lluis Domaneck y Montaner połączył w tym projekcie niebywałe elementy dekoracyjne z niezrównaną w tamtych czasach funkcjonalnością szpitala. Dla przykładu posiadał on jako całkowicie nowatorskie podziemne korytarze do transportu chorych. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób można było przewieść pacjenta na salę operacyjną. Sala operacyjna to również bardzo nowatorskie i śmiałe rozwiązanie jak na tamte czasy. Zlokalizowano ją w taki sposób, by światło słoneczne doświetlało ją podczas przeprowadzania operacji.

Każdy z zespołu budynków na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczny. Wrażenie to jednak mija przy ponownym rzuceniu okiem na fasady. W rzeczywistości nie tylko każdy budynek jest inny, ale poświęcony jest innemu świętemu. Po prawej stronie każdym z budynków opiekuje się święty męski podczas gdy stroną lewą opiekują się święte żeńskie. Dodatkowo każdy z budynków wyposażony był w system ogrzewania, który był absolutnie nowatorskim rozwiązaniem w tamtych czasach.

Szpital funkcjonuje i spełnia swoją rolę do dnia dzisiejszego. Stare zabudowania udostępniono dla zwiedzających natomiast szpital znajduje się obecnie w nowych budynkach na tyłach starych zabudowań

Warto wspomnieć o wyróżnieniu, które otrzymał szpital, został on wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając szpital, warto odwiedzić nie tylko bogato zdobione budynki na terenie dziedzińca szpitala, ale przede wszystkim największy z nich (budynek administracji), w którym kunszt i zdobienia nie mają sobie równych. Największe wrażenie robią sale znajdujące się na pierwszym piętrze. Również klatki schodowe to coś, co zdecydowanie warto nie tylko zobaczyć, ale i uwiecznić na zdjęciach!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz