Casa Punxet

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Casa Punxet zwana inaczej domem szpicy to bardzo charakterystyczny dom w Barcelonie, który został zaprojektowany przez architekta Josepa Puiga i Cadafalcha, na prośbę rodziny Terradas. Swoją budową przypomina średniowieczny zamek i nawiązuje do legendy o świętym Jerzym, który, aby ratować księżniczkę, zabija smoka.

Kiedy przyjrzymy się bryle budynku, zobaczymy, że ten swoisty zamek podzielony jest na 3 części posiadające osobne wejścia z trzech różnych stron. Powodem takiego stanu rzeczy było założenie, aby w przyszłości dom odziedziczyły córki pana Terradas, a każda w posagu miała otrzymać 1/3 domu. Jest to również zaznaczone na mozaikach znajdujących się u szczytu każdej z fasad przypisanych danej córce. Przyglądając się fasadzie, zobaczymy liczne motywy kwiatów i owoców tak bardzo charakterystyczne nie tylko dla okresu modernizmu katalońskiego, ale będące również swoistego rodzaju symbolem i znakiem rozpoznawczym prac projektowanych przez jednego z wielkich architektów tamtych czasów Josepa Puiga y Cadalfalca.

Casa Punxet i legenda o św. Jerzym

Casa Punxet w całości nawiązuje do legendy o świętym Jerzym i podczas jego zwiedzania jest to główny motyw, który będzie nam towarzyszyć. Legenda ta mówi, iż w nieodległym od Barcelony królestwie Mont blanc zagnieździł się smok i aby bestia nie siała zniszczenia, okoliczni mieszkańcy postanowili podrzucać mu zwierzynę, aby zaspokoić jego głód. Kiedy zabrakło zwierzyny, postanowiono losować mieszkańców, który byli podrzucani smokowi na ucztę, aby zachować względny spokój na tym terenie. Któregoś razu wylosowana została córka władcy i choć wszyscy myśleli, że nie ma dla niej nadziei i jak wcześniejsi mieszkańcy królestwa i ona zostanie pożarta przez smoka, zjawił się jej wybawca, rycerz Jerzy, który zabił smoka, przebijając go swoją włócznią. Ze smoczej krwi, która nasączyła ziemię wyrosły piękne czerwone róże.

Motywy związane z tą legendą (a zwłaszcza motywy kwiatów) są bardzo charakterystyczne i łatwo można je znaleźć na fasadzie casa punxet, a obecnie jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Barcelony, położony na naszej trasie poświęconej modernistycznej Barcelonie! Casa Punxes jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomników katalońskiego modernizmu i produktem epoki.

Będąc w Barcelonie, warto zobaczyć ten niesamowity budynek!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!