wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
palau macaya klatka schodowa

Palau Macaya

Napisał Piotr

Palau Macaya i sztuka modernizmu

Centrum Kultury Casa-Palau Macaya, architektoniczna perła katalońskiego modernizmu, była to  pierwsza siedziba Centrum Kultury Fundacji „La Caixa”, stając się zalążkiem istniejących centrów CaixaForum w głównych miastach kraju.

Modernizm należy do wybitnie miejskich ruchów artystycznych. Mimo otrzymywania różnych nazwy, w zależności od kraju, prawie wszystkie z nich odnoszą się do pewnej chęci reinterpretacji historii. Niektóre z najbardziej charakterystycznych cech to podkreślanie i wykorzystanie tradycyjnego rzemiosła oraz fascynacji miejscami, które były wówczas uważane za odległe i egzotyczne. Pomiędzy drugą połową XIX i początkiem XX wieku, nowy i przełomowy styl, modernizm, zapowiada zmianę w społeczeństwie i sztuce. Barcelona staje się punktem odniesienia dla nowych trendów.

Puig i Cadafalch: człowiek swego czasu

Josep Puig i Cadafalch, autor, który zaprojektował Pałac, jest jednym z wielkich architektów oraz znaczących postaci w XX-wiecznej społeczności Katalonii. Podobnie jak Gaudi czy Domènechem i Montanerem, on również zaangażowany był społeczne i polityczne.

Przeszłość i przyszłość

Palau Macaya, podobnie jak wiele innych modernistycznych budynków, zmieniał na przestrzeni czasu  właścicieli oraz swoje funkcje, od rodzinnej rezydencji do centrum kulturalnego.

W dniu 23 października 2012 r. Zainaugurowano Palau Macaya, jako centrum refleksji i debaty na rzecz rozwoju wiedzy i intelektualnej refleksji, pod patronatem Obra Social „la Caixa”.

Budynek ma ponad stuletnią historię, która kryje wiele sekretów i ciekawostek ?

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X