poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
palau macaya klatka schodowa

Palau Macaya

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Palau Macaya i sztuka modernizmu

Centrum Kultury Casa-Palau Macaya, architektoniczna perła katalońskiego modernizmu, była to  pierwsza siedziba Centrum Kultury Fundacji “La Caixa”, stając się zalążkiem istniejących centrów CaixaForum w głównych miastach kraju.

Modernizm należy do wybitnie miejskich ruchów artystycznych. Mimo otrzymywania różnych nazwy, w zależności od kraju, prawie wszystkie z nich odnoszą się do pewnej chęci reinterpretacji historii. Niektóre z najbardziej charakterystycznych cech to podkreślanie i wykorzystanie tradycyjnego rzemiosła oraz fascynacji miejscami, które były wówczas uważane za odległe i egzotyczne. Pomiędzy drugą połową XIX i początkiem XX wieku, nowy i przełomowy styl, modernizm, zapowiada zmianę w społeczeństwie i sztuce. Barcelona staje się punktem odniesienia dla nowych trendów.

Puig i Cadafalch: człowiek swego czasu

Josep Puig i Cadafalch, autor, który zaprojektował Pałac, jest jednym z wielkich architektów oraz znaczących postaci w XX-wiecznej społeczności Katalonii. Podobnie jak Gaudi czy Domènechem i Montanerem, on również zaangażowany był społeczne i polityczne.

Przeszłość i przyszłość

Palau Macaya, podobnie jak wiele innych modernistycznych budynków, zmieniał na przestrzeni czasu  właścicieli oraz swoje funkcje, od rodzinnej rezydencji do centrum kulturalnego.

W dniu 23 października 2012 r. Zainaugurowano Palau Macaya, jako centrum refleksji i debaty na rzecz rozwoju wiedzy i intelektualnej refleksji, pod patronatem Obra Social “la Caixa”.

Budynek ma ponad stuletnią historię, która kryje wiele sekretów i ciekawostek ?

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz