Casa Batllo

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Casa Batllo mieści się pod 43 numerem na Passaig de Gracia ulicy, która dawniej łączyła miasto z Villa de Gracia, stanowiącą obecnie jedną z dzielnic.

Od 1860 roku, kiedy w Barceloine wprowadzono plan rozwoju miasta (Plan Cerdà) Passaig de Gracia stał się jego główną osią. To również tutaj mieściły się rezydencje najbogatszych i najznamienitszych rodzin.

Casa Batllo dach przypominający smokaCasa Batllo elekenty przypominające grzbiet smokaCasa Batllo dach budynkuCasa Batllo kominu w promieniach słońcaCasa Batllo kominy zdobione mozaikąCasa Batllo kominy na dachu domu

Pierwotnie budynek został zbudowany w 1877 roku przez Emilio Sala Cortés (jednego z nauczycieli  Gaudiego), w czasach kiedy w Barcelonie nie było prądu. W 1903 roku został zakupiony przez Josepa Batlló i Casanovas, przemysłowca tekstylnego, który był właścicielem kilku fabryk w Barcelonie.

Budowa Casa Batllo

Pan Josep Batllo zapewnił Antoniemu Gaudíemu całkowitą swobodę twórczą, powierzając mu prace, które w zasadzie polegały na zburzeniu budynku. Gaudi zdecydował się na przebudowę która została przeprowadzona w latach 1904 i 1906. Całkowicie zmieniono elewację, czy przebudowano patio tworząc z niego prawdziwe dzieło sztuki.

La Manzana de la Discordia (kwadrant niezgody)

Casa Batlló sąsiaduje z domami innych wybitniych architektów tamtych czasów. Domy te są również modernistyczne i razem z Casa Batlló tworzą obecnie wyjątkową grupę składającą się z :

– Casa Amatller (Josep Puig i Cadafalch).

– Casa Lleó Morera (Lluís Domènech i Montaner).

– Casa Mulleras (Enric Sagnier).

– Casa Josefina Bonet (Marcel-li Coquillat).

Najnowsza historia

Casa Batlló przestał należeć do rodziny Batllo na początku lat 50-tych, od lat 90. budynek jest własnością rodzina Bernat, która w pełni odrestaurowała dom.

Od 1995 roku dom możliwy jest do zwiedzania. Obecnie Casa Batlló jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest ikoną Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!