poniedziałek, 20 marca, 2023
Banner
casa batllo

Casa Batllo

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Casa Batllo mieści się pod 43 numerem na Passaig de Gracia ulicy, która dawniej łączyła miasto z Villa de Gracia, stanowiącą obecnie jedną z dzielnic.

Od 1860 roku, kiedy w Barceloine wprowadzono plan rozwoju miasta (Plan Cerdà) Passaig de Gracia stał się jego główną osią. To również tutaj mieściły się rezydencje najbogatszych i najznamienitszych rodzin.

Casa Batllo dach przypominający smokaCasa Batllo elekenty przypominające grzbiet smokaCasa Batllo dach budynkuCasa Batllo kominu w promieniach słońcaCasa Batllo kominy zdobione mozaikąCasa Batllo kominy na dachu domu

Pierwotnie budynek został zbudowany w 1877 roku przez Emilio Sala Cortés (jednego z nauczycieli  Gaudiego), w czasach kiedy w Barcelonie nie było prądu. W 1903 roku został zakupiony przez Josepa Batlló i Casanovas, przemysłowca tekstylnego, który był właścicielem kilku fabryk w Barcelonie.

Budowa Casa Batllo

Pan Josep Batllo zapewnił Antoniemu Gaudíemu całkowitą swobodę twórczą, powierzając mu prace, które w zasadzie polegały na zburzeniu budynku. Gaudi zdecydował się na przebudowę która została przeprowadzona w latach 1904 i 1906. Całkowicie zmieniono elewację, czy przebudowano patio tworząc z niego prawdziwe dzieło sztuki.

La Manzana de la Discordia (kwadrant niezgody)

Casa Batlló sąsiaduje z domami innych wybitniych architektów tamtych czasów. Domy te są również modernistyczne i razem z Casa Batlló tworzą obecnie wyjątkową grupę składającą się z :

– Casa Amatller (Josep Puig i Cadafalch).

– Casa Lleó Morera (Lluís Domènech i Montaner).

– Casa Mulleras (Enric Sagnier).

– Casa Josefina Bonet (Marcel-li Coquillat).

Najnowsza historia

Casa Batlló przestał należeć do rodziny Batllo na początku lat 50-tych, od lat 90. budynek jest własnością rodzina Bernat, która w pełni odrestaurowała dom.

Od 1995 roku dom możliwy jest do zwiedzania. Obecnie Casa Batlló jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest ikoną Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz