Cmentarz Montjuic

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Cmentarz Montjuic usytuowany jest na zboczu tego wzgórza, tworząc niesamowitą „metropolię” umarłych. Pochowani są tutaj najbardziej zasłużeni dla miasta. A nagrobki, które się tu znajdują to istne dzieła sztuki. I choć cmentarz nie jest zapewne pierwszym wyborem podczas zwiedzania Barcelony, to tutaj zdecydowanie warto się wybrać.

Cmentarz Montjuic założony został w 1883 r. i pełni swoją funkcję do dziś (już ponad 136 lat) przez tak długi czas powstało tu bardzo wiele niesamowitych nagrobków zarówno ludzi sławnych, bogatych, jak i zasłużonych dla miasta i społeczności. Znajdziemy tutaj np. nagrobek Ildefonsa Cerda, który upamiętnia poprzez swoją płytę nagrobną wielkie dokonanie tego architekta w postaci planu rozbudowy miasta. Również tutaj możemy przekonać się o bogactwie ówczesnych wielkich rodzin oglądając monumentalny grobowiec rodziny Amatlle

Cmentarz Montjuic – Zwiedzanie

Cmentarz dostępny jest dla zwiedzających, a dodatkowo przygotowano dla nich 3 trasy, podczas których możecie zobaczyć, groby osób zasłużonych (trasa historyczna), groby wyróżniające się niesamowitym kunsztem artystycznym (trasa artystyczna) oraz połączenie tych dwóch na trasie mieszanej (o dziwo najkrótszej)

Cmentarz Montjuic, podobnie jak cmentarz Poblenou przygotowały specjalnie dla odwiedzających zwiedzanie z przewodnikiem i tak w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca o godzinie 11.15 wraz z przewodnikiem można zwiedzić i poznać historię cmentarza oraz osób na nim pochowanych. A lista i grobowce tych zasłużonych jest naprawdę długa, żeby wymienić tylko najbardziej znanych jak J.Gamper załozyciel FC Barcelony, Grobowiec rodziny Rusigniol niesamowitego malarza z tamtego okresu, Grobowiec rodzinny J.Miro, który swoją sztuką rozsławiał Katalonię na świecie czy Lluis Company szefa rządu w czasie wojny domowej w Hiszpanii

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!