wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Park olimpijski widok na stadion oraz kanał wodny

Park Olimpijski

Napisał Piotr

Park Olimpijski znajdujący się na wzgórzu Montjuic to arena, na której odbywały się w 1992 roku w Barcelonie XXV letnie igrzyska olimpijskie. To miejsce, które idealnie nadaje się na spacer lub postój podczas zwiedzania tego zakątka Barcelony! Dlatego jeśli wybierasz się na wzgórze Montjuic koniecznie umieść na swojej liście rzeczy do odwiedzenia właśnie park olimpijski.

Odwiedzając te instalacje, zobaczysz olbrzymią przestrzeń, która została zagospodarowana właśnie na odbywające się wówczas igr Santa Maria del Mar. Już sama ta nazwa pięknie faluje w uszach. I nic dziwnego, bo kryje się pod nią katedra pod wezwaniem Świętej Marii z Morza. Santa Maria del Mar. Już sama ta nazwa pięknie faluje w uszach. I nic dziwnego, bo kryje się pod nią katedra pod wezwaniem Świętej Marii z Morza.

Igrzyska i park olimpijski

Były one po raz pierwszy w historii  zorganizowane na terenie Hiszpanii, a poprzez umiejscowienie Barcelony nad morzem możliwe było rozegranie wszystkich dyscyplin na tym obszarze! Główną areną zmagań, a zarazem miejscem, gdzie nastąpiło otwarcie i zamknięcie igrzysk olimpijskich był stadiom Lluis Companys.

Stadion atletyczny, który obecnie ze względu na dość dalekie oddalenie trybun od areny zmagań nie jest używany do przeprowadzania mitingów czy zawodów lekkoatletycznych. Na stadionie tym przez wiele lat swoje mecze rozgrywał drugi barceloński zespół grający w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej w Hiszpanii, czyli zespół RCD Espanol

Stadion Lluis Companys a park olimpijski

Stadion Lluis Companys został wybudowany w latach 20 ubiegłego wieku, będąc zarazem jedną z budowli powstałą na światową wystawę w Barcelonie, która odbyła się 1929 roku. Był to drugi co do wielkości stadion na świecie w tym czasie, został zaprojektowany na Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku, ale ze względu na sytuację polityczną i wybuch wojny domowej w Hiszpanii igrzyska te nigdy się nie odbyły, a stadion przestał działać.

Pół wieku później, w wyniku starań Barcelony o organizację igrzysk olimpijskich, stadion powrócił do życia dzięki zespołowi architektów złożonemu z Gregotti, Correa, Milà, Margarit i Buixadé. W 1985 roku rozpoczęto prace nad całkowitą jego przebudową, przystosowując go do możliwości organizacji Igrzysk Olimpijskich. pomimo kilku przebudów, którym był poddany, stadion obecnie pozostaje on areną licznie odbywających się w Barcelonie koncertów!

Innym budynkiem, który uświetnia park olimpijski, jest wielka hala (największa w Barcelonie) widowiskowa Palau Sant Jordi, na której odbywały się dyscypliny olimpijskie, do których potrzebne było wykorzystanie hali. Palau Sant Jordi był główną areną Igrzysk Olimpijskich, odbyły się tutaj zawody gimnastyczne mężczyzn i kobiet, finały piłki ręcznej mężczyzn i kobiet, ćwierćfinały półfinały oraz finały siatkówki mężczyzn i kobiet.

Całości tego miejsca dopełnia niesamowita wieża radiowa zaprojektowana właśnie do transmisji sygnału radiowego z igrzysk olimpijskich.

Park Olimpijski jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sportu podczas swojego pobytu w Barcelonie

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X