piątek, 1 marca, 2024
Banner
Muzeum olimpijskie

Muzeum olimpijskie

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Muzeum olimpijskie znajduje się na wzgórzu Montjuic w niewielkiej odległości od stadionu olimpijskiego im. Lluisa Companys, na którym rozgrywane były niektóre dyscypliny olimpijskie oraz przeprowadzona została tutaj ceremonia otwarcia XXV igrzysk olimpijskich. Muzeum olimpijskie w Barcelonie zajmuje powierzchnię 1500 metrów, na której przedstawiona jest historia sportu oraz igrzysk olimpijskich. Pokazane jest tutaj większość dyscyplin sportowych uprawianych na świcie a w szczególności  te występujące na igrzyskach olimpijskich.

Znajdziemy tutaj zarówno dyscypliny antyczne jak podnoszenie ciężarów, rzut dyskiem czy boks poprzez coraz nowsze jak np. szermierka, koszykówka czy piłka nożna do najnowszych sportów motorowych. Znajdują się tutaj zarówno dyscypliny olimpijskie, jak i te, które na olimpiadzie nie pojawiły się nigdy (jak wspinaczka wysokogórska). Jest tu również wiele ciekawych i interesujących smaczków jak choćby pochodnie służące do odpalenia znicza olimpijskiego z poprzednich igrzysk, można zobaczyć też tutaj złoty laur nadawany wybitnym sportowcom czy różne puchary (np. puchar za zdobycie ligi mistrzów w piłce nożnej czy replikę pucharu za zdobycie mistrzostwa europy w piłce nożnej, jest również replika pucharu Davisa)

Muzeum olimpijskie i Juan Antonio Samaranch

Znajduje się tutaj również specjalna przestrzeń poświęcona Juanowi Antonio Samaranch, czyli hiszpańskiemu/katalońskiemu działaczowi sportowemu i dyplomacie. Był on Prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, dwukrotnie. Pierwszy raz wybrany został w na to stanowisko w 1980 roku a ponownie w roku 1997. Był on zarazem  jednym z najbardziej wpływowych działaczy hiszpańskiego pochodzenia w XX wieku, który doprowadził do przyznania organizacji igrzysk olimpijskim Hiszpanii. W efekcie czego 1992 roku w Barcelonie zorganizowano XXV letnie igrzyska olimpijskie. Były to zarazem pierwsze (i jak do tej pory jedyne) igrzyska odbywające się w tym kraju.

W muzeum możemy również zobaczyć maskotki towarzyszące kolejnym igrzyskom olimpijskim, czy medale przyznawane podczas zawodów. Jest oczywiście specjalną przestrzeń poświęconą tylko olimpiadzie odbywającej się w Barcelonie.

Muzeum jest wręcz przepełnione sportem i powinno być obowiązkowym punktem każdego miłośnika sportu, który odwiedza Barcelonę!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz