Poble Espanol

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Poble Espanol, hiszp. Pueblo español (Miasteczko Hiszpańskie) położone na wzgórzu Montjuïc, wybudowane zostało w 1929 r. na światową wystawę EXPO, wraz z całą przebudową Placa Espanya przez Josepa Puiga y Cadafalca. Po zakończeniu wystawy Poble Espanol miało zostać rozebrane, ale cieszyło się ono tak dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę gości, że postanowiono je zostawić do dziś. Dzięki temu mamy możliwość odwiedzenia tego niesamowitego skansenu sztuki i poznania architektury hiszpańskiej na niewielkim fragmencie Barcelońskiego miasta.

Samo miejsce oferuje wiele rozrywek zarówno w dzień, jak i w nocy, począwszy od El Tablao Carmen, gdzie można oglądać pokazy flamenco po Colecció d’Art Contemporani – Kolekcja Sztuki Współczesnej, gdzie wystawione są grafiki Pabla Picassa oraz niektóre z obrazów Joana Miró czy rzeźby Salvadore Dali.

Znajduje się tutaj również wiele warsztatów rzemieślniczych, w których możesz zobaczyć zarówno proces wytwarzania, jak również zakupić bardzo oryginalne ręcznie robione pamiątki. Znajdziesz tutaj zarówno warsztaty, w których dmucha się szkło, jak również rymarzy, którzy przy tobie pokażą ci, w jaki sposób produkują paski czy skurzane torebki na ramię.

Miejsce to cieszy się ogromną popularnością, i jest zarazem jednym z najczęściej odwiedzanych w całej Barcelonie! Ta wizytówka hiszpańskiej architektury, rękodzieła, kultury i gastronomii. Odbywają się tutaj również liczne koncerty, a błąkając się po utworzonych w wiosce ulicach, możemy poczuć i poznać klimat Hiszpanii i hiszpańskiej sztuki.  Wioska składa się z ulic i placów, przy których stoją słynne miniaturowe budowle.

Teren ten podzielony jest na kilka stref, z których wyróżnić należy południe z Andaluzyjskimi budynkami, Śródziemie gdzie najdziemy budynki z terenów Katalonii, Walencji czy Aragonii, czy w końcu Kastylię gdzie zobaczyć możemy budynki charakterystyczne dla północnych terenów królestwa. Zwiedzając tę wioskę, można poznać całą Hiszpanię w ciągu paru godzin, mając swoistego rodzaju przyspieszony kurs hiszpańskiej architektury. Do zwiedzania pozostaje 117 budynków, w tym między innymi wzgórze, na którym znajduje się wybudowany niewielki kościół (na styl kościołów gotyckich) oraz krużganki klasztorne oddające ducha tamtych zabudowań. Liczne rzeźby umieszczone w Poble Espanol dodatkowo tworzą aurę niesamowitości tego miejsca!

Poble espanol dziedziniec klasztoruPoble espanol wnętrze kościołaPoble espanol brama wejściowa z gigantami

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!