wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Poble espanol ulica z domami i restauracjami

Poble Espanol

Napisał Piotr

Poble Espanol, hiszp. Pueblo español (Miasteczko Hiszpańskie) położone na wzgórzu Montjuïc, wybudowane zostało w 1929 r. na światową wystawę EXPO, wraz z całą przebudową Placa Espanya przez Josepa Puiga y Cadafalca. Po zakończeniu wystawy Poble Espanol miało zostać rozebrane, ale cieszyło się ono tak dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę gości, że postanowiono je zostawić do dziś. Dzięki temu mamy możliwość odwiedzenia tego niesamowitego skansenu sztuki i poznania architektury hiszpańskiej na niewielkim fragmencie Barcelońskiego miasta.

Samo miejsce oferuje wiele rozrywek zarówno w dzień, jak i w nocy, począwszy od El Tablao Carmen, gdzie można oglądać pokazy flamenco po Colecció d’Art Contemporani – Kolekcja Sztuki Współczesnej, gdzie wystawione są grafiki Pabla Picassa oraz niektóre z obrazów Joana Miró czy rzeźby Salvadore Dali.

Znajduje się tutaj również wiele warsztatów rzemieślniczych, w których możesz zobaczyć zarówno proces wytwarzania, jak również zakupić bardzo oryginalne ręcznie robione pamiątki. Znajdziesz tutaj zarówno warsztaty, w których dmucha się szkło, jak również rymarzy, którzy przy tobie pokażą ci, w jaki sposób produkują paski czy skurzane torebki na ramię.

Miejsce to cieszy się ogromną popularnością, i jest zarazem jednym z najczęściej odwiedzanych w całej Barcelonie! Ta wizytówka hiszpańskiej architektury, rękodzieła, kultury i gastronomii. Odbywają się tutaj również liczne koncerty, a błąkając się po utworzonych w wiosce ulicach, możemy poczuć i poznać klimat Hiszpanii i hiszpańskiej sztuki.  Wioska składa się z ulic i placów, przy których stoją słynne miniaturowe budowle.

Teren ten podzielony jest na kilka stref, z których wyróżnić należy południe z Andaluzyjskimi budynkami, Śródziemie gdzie najdziemy budynki z terenów Katalonii, Walencji czy Aragonii, czy w końcu Kastylię gdzie zobaczyć możemy budynki charakterystyczne dla północnych terenów królestwa. Zwiedzając tę wioskę, można poznać całą Hiszpanię w ciągu paru godzin, mając swoistego rodzaju przyspieszony kurs hiszpańskiej architektury. Do zwiedzania pozostaje 117 budynków, w tym między innymi wzgórze, na którym znajduje się wybudowany niewielki kościół (na styl kościołów gotyckich) oraz krużganki klasztorne oddające ducha tamtych zabudowań. Liczne rzeźby umieszczone w Poble Espanol dodatkowo tworzą aurę niesamowitości tego miejsca!

Poble espanol dziedziniec klasztoruPoble espanol wnętrze kościołaPoble espanol brama wejściowa z gigantami

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X