Co robić w Barcelonie kiedy pada deszcz?

Napisał Piotr
11 min. aby przeczytać

Przyjechałeś do Słonecznej Barcelony i okazuje się, że pada?! – zobacz nasze propozycje co robić w Barcelonie kiedy pada deszcz!

Pogoda w Barcelonie

Barcelona jako miasto nadmorskie ma klimat śródziemnomorski charakteryzujący się między innymi dużym nasłonecznieniem. W mieście jest ok. 300 dni słonecznych, a pogoda jest tym, co ściąga do Barcelony całe rzesze turystów. Jak zobaczysz, wszelkie skwery z zieloną trawą mają system nawadniania, bez którego nie byłaby ona w stanie przetrwać. W lecie temperatura potrafi przekroczyć magiczne 40 stopni a zima to właściwie polska jesień z temperaturą na poziomie ok. 10 stopni. Śnieg właściwie nie pada tu nigdy (Bardzo rzadko raz na kilka/naście lat i jest wielką atrakcją i wydarzeniem). Pogoda jest właściwie idealna, ALE jak wiemy, pogoda jest też zmienna i czasami (Bardzo rzadko, ale jednak) w Barcelonie pada deszcz! Co wówczas robić kiedy pogoda nie sprzyja zwiedzaniu miasta ?

Zwiedzanie w deszczu

Pierwsza myśl to oczywiście zaopatrzenie się w Parasol czy pelerynę przeciw deszczową i spacer ulicami Barcelony w deszczu. Nie jest to zły pomysł jeśli nie pada bardzo intensywnie, a prognozy pogody sugerują, że za kilka godzin powinno przestać. Ważne jest natomiast aby z listy atrakcji wyłączyć w tym dniu wszelkie parki! W parkach chodniki to ubita ziemia, która podczas deszczu zamienia się w błotnisty szlak pełen kałuż – spacer w deszczu po parku nie jest niczym przyjemnym. Można natomiast odwiedzić stare miasto, choć jest to na pewno propozycja dla osób, które lubią taką formę zwiedzania. Dodatkowo raczej nie zrobicie zbyt wiele zdjęć, co prawda telefony są wodoodporne, ale nikt nie lubi wyglądać na zdjęciu jak zmokła kura ?. Aparaty za to muszą być specjalnie uszczelnione. Warto to wziąć pod uwagę!

Gdzie zatem wybrać się podczas deszczu tak, aby nie zmoknąć i zobaczyć coś więcej ? Chodźmy zatem pod jakiś dach ?

Cosmocaixa

Jeśli w Barcelonie jesteś z dziećmi, to jest to idealne miejsce do odwiedzin! To centrum nauki jest wprawdzie oddalone od centrum i mieści się w dzielnicy Sarria u podnóża góry Tibidabo, ale jest to naprawdę genialne miejsce, w którym dzieciaki poznają działanie świata, poprzez liczne eksperymenty. To centrum nauki podobne w założeniu do centrum nauki Kopernik znajdujące się w Warszawie! Dodatkowo bilet wstępu kosztuje tylko 3 € więc kiedy w Barcelonie pada deszcz, warto wybrać się na kilka godzin i poznać tajniki, fizyki czy biologii. Dodatkowo w centrum urządzony jest las tropikalny, w którym można podglądać zarówno ptaki, jak i ryby czy owady nieznane w naszych szerokościach geograficznych.

Sagrada Familia

Ten zabytek jest wręcz obowiązkowy do odwiedzenia bez względu na to czy pada, czy nie! Jeden z najważniejszych zabytków nie tylko Barcelony, ale i Hiszpanii! Rokrocznie ściąga miliony ludzi chcących zobaczyć geniusz Antonio Gaudiego i trwającą ponad 130 lat budowę! Wprawdzie podczas zwiedzania w deszczu wieże znajdujące się wewnątrz nie zrobią na nas takiego wrażenia jak podczas słonecznego dnia, ale samo wnętrze tego kościoła jest niesamowite! Dodatkowo pod katedrą znajduje się rozległe muzeum pokazujące zarówno warsztat Gaudiego, jak i kolejne lata budowania kościoła oraz historię, jaka toczyła się w Hiszpanii przez ten czas! Zdecydowanie warto odwiedzić! – bilety do Sagrday dostaniecie tutaj!

Kup bilet

Oceanarium

Oceanarium to kolejny przystanek zwłaszcza dla tych, którzy są w Barcelonie z dziećmi. Ten niesamowity Basen jest domem dla licznych gatunków ryb, w tym rekinów i gigantycznych płaszczek! Liczne akwaria pokazują nam, w jaki sposób toczy się życie w morskich głębinach, a całości dopełnia wielka sala z tunelem, gdzie można poczuć się jak w prawdziwych głębinach. na koniec coś niespotykanego zagroda z małymi rybkami i podobnie jak w ogrodach zoologicznych możesz tutaj np… nakarmić małe rybki! Dla dzieciaków to idealne miejsce, choć bilet wstępu nie jest najtańszy ? i kosztuje ok. 20 € za osobę – bilet możesz dostać tutaj –

Kup Bilet

Zakupy w Barcelonie

Jeśli w Barcelonie pada deszcz, to możesz również pokusić się o zrobienie fajnych zakupów! W tym celu polecam udać się do jednej z Galerii handlowych, które znajdują się w mieście, przy czym pamiętaj, że część z nich nie posiada zadaszenia! Dlatego ważne, aby wybrać to centru, gdzie podczas zwiedzania sklepów nie zmokniesz i … gdzie będą fajne sklepy! W pierwszej kolejności możesz odwiedzić el Corte Ingles na placu katalońskim, gdzie na 8 piętrach dostaniesz właściwie wszystko, od ubrań przez biżuterię na sprzęcie elektronicznym kończąc. W przerwie na oglądanie warto wyskoczyć na 9 piętro, gdzie można zjeść obiad, podziwiając widok na plac kataloński! Innym sklepem, który warto odwiedzić do i’lla diagonal – wielkie centrum handlowe znajdujące się przy ulicy diagonal. To centrum, w którym znajduje się jeden z największych w Barcelonie sklepów Primark uwielbianych przez chyba wszystkich mieszkańców Europy. Centrum to jest jednym z największych  Barcelonie i spokojnie wystarczy cały dzień, aby go zwiedzić. Ostatnim centrum, które polecam zobaczyć to maremagnum znajdujące się w barcelońskim porcie. Centrum o tyle fajne, że otwarte w niedziele! Tutaj również znajdziemy outlet Desiguala a stąd mamy raptem 100 metrów do oceanarium!

Muzeum na Camp nou

Jeśli nie lubisz chodzić po sklepach, a jesteś za to fanem Messiego i ogólnie piłki nożnej to kiedy pada deszcz, warto wybrać się do muzeum FC Barcelony na stadionie Camp Nou. Liczne trofea, szatnie czy wizyta na murawie spokojnie wystarczą na kilka godzin i przeczekanie złej pogody! Do tego największy sklep z pamiątkami klubowymi! Jedynym minusem są dość drogie bilety kosztujące ok 30 € możesz je dostać tutaj

Kup Bilet

Idź na Mecz!

Jeśli natomiast będzie padać w któryś z weekendowych dni pod wieczór nic straconego! Dobrym pomysłem będzie wybranie się na mecz FC Barcelony, ALE do hali sportowej! Zamiast piłkarzy możesz zobaczyć koszykarzy, piłkarz halowych czy ręcznych, czy … hokeistów a bilety na taki mecz to ułamek tego co płaci się za piłkę i najważniejsze … nie pada ci na główę ?

Idź coś zjeść

Równie dobrym pomysłem kiedy w Barcelonie pada deszcz, jest iść coś zjeść! Dokładnie tak – posiłki w barcelońskich restauracjach są … długie i przyjemne. Musisz delektować się jedzeniem, a po posiłku zastosować słówko „sobremesa”, czyli uskutecznić rozmowę ze współtowarzyszem posiłku ? bardzo fajnym pomysłem jest też tour po tapas czy pinxos barach i choć w deszczu jest to nieco utrudnione (można zmoknąć, zmieniając lokal), to wybierając się na carrer Blai, tych lokali znajdujących się obok siebie jest ok. 20, a w każdym spróbować można po kilka pinxosów po 1 € każdy! To najlepsze miejsce w Barcelonie, aby przetestować te niesamowite kanapeczki! więcej na temat pinxosów znajdziesz tutaj!

Pinxosy

Zobacz pokaz Flamenco

Możesz również wybrać się na pokaz tego tradycyjnego hiszpańskiego tańca!i choć nie pochodzi on z tego regionu, warto zobaczyć taki występ. Na występ najlepiej wybrać się do teatru Poliorama lub w dzielnicy Born do pałacu Delmases. To miejsca, które specjalizują się w tych pokazach i wszyscy, którzy je odwiedzają, wychodzą zachwyceni – koszt to ok. 30 € a bilety możesz dostać tutaj

Kup Bilet

Wsiądź w Autobus turystyczny

Kolejnym pomysłem na zwiedzanie Barcelony w deszczu to autobus turystyczny przemierzający ulice Barcelony! Osobiście uważam, że jest to jeden z lepszych sposobów na zwiedzanie miasta i jego najważniejszych zabytków. Z pokładu autobusu zobaczymy zarówno domy autorstwa Antonio Gaudiego, stadion Camp Nou, kościół Sagrada Familia, jak i  wzgórze Montjuic. W Barcelonie są 2 linie turystyczne, z których każda posiada 3 trasy! Autobusy te mają też 2 pokłady, w tym górny przykryty jest dachem, dlatego taka forma zwiedzania jest bardzo przyjemna. Można się również przesiadać między liniami w ramach jednego biletu! to powoduje, że jesteśmy w stanie zwiedzić właściwie całe miasto, a pogoda nie będzie mieć na to żadnego wpływu! Bilety możesz kupić tutaj –

Kup Bilet

Zwiedź Muzea i domy

W Barcelonie występują liczne muzea oraz domy zaprojektowane przez znanych architektów jak Antonio Gaudi y Cornet czy Josep Puig y Cadafalc. Jeśli w Barcelonie Pada deszcze, to równie dobrym pomysłem jest odwiedzenie któregoś z muzeów czy właśnie domów i tam poznanie interesującego cię tematu, czy podziwianie niesamowitej architektury modernizmu! Listę możliwych atrakcji do zobaczenia w Barcelonie znajdziesz tutaj!

Zobacz listę

Idź na Lodowisko!

Pomysł nieco szalony ale jeśli jesteś w Barcelonie i pada to … wybierz się na lodowisko! Tak jest! W Barcelonie są 2 lodowiska dostępne dla mieszkańców i odwiedzających! Ja proponuję wybrać się na Camp Nou gdzie obok Palau Blaugrana (hali FC Barcelony), znajduje się lodowisko (Pista de Gel). Tam za ok. 8 € możesz wypożyczyć łyżwy i iść poślizgać się na lodowisku zajmowanych przez hokeistów FC Barcelony! Po ślizgawce możesz również odwiedzić muzeum klubowe FC Barcelony!

Idź do kina

W Barcelonie znajduje się kilka kin, które puszczają filmy w oryginalnej wersji językowej! W ten sposób polscy mieszkańcy miasta mogli np. bez trudu oglądać „ide” w oryginale 😉 bilety do kina kosztują ok. 8-10 € kino z wieloma salami znajduje się na ulicy Balmes 422. W centrum miasta z kolei znajduje się filmoteca, w której również prezentowany jest bogaty repertuar filmów. Jest to dobry pomysł, by poznać nieco kulturę i język poprzez dzieła filmowe!

Zobacz katalonię

Jeśli padać ma przez cały dzień (albo nawet kilka) zastanów się, czy nie lepszym pomysłem będzie, wycieczka poza Barcelonę!? Miejscowości turystyczne na wybrzeżu jak Blanes, Calella, czy Lloret de mar są bardzo dobrze skomunikowane i za parę Euro (6-8 €) jesteś w stanie dostać się do nich w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut! Tam pogoda może okazać się zdecydowanie lepsza, a ponieważ miasta te znajdują się na wybrzeżu, ich infrastruktura jest równie bogata i warta odwiedzenia. Dodatkowo podróż odbywa się wzdłuż morza i można podziwiać wspaniałe widoki!

Wizyta w innych prowincjach

Możesz też wybrać się do którejś ze stolic pozostałych regionów i tak zarówno Gerona, jak i Tarragona oddalone są o około 100 km od Barcelony a koszt podróży (w zależności od środka transportu) to ok. 10-20 € miasta te ze względu na swoją historię na pewno są warte odwiedzenia i poznania licznych zabytków! Gerona to miasto mające niesamowitą średniowieczną starówkę (notabene kręcone tu były sceny gry o tron) i choć jest ono nieporównywalnie mniejsze od Barcelony, to jest to moje drugie ulubione miasto w Katalonii i uważam, że każdy powinien je zobaczyć i zwiedzić – zwłaszcza jego starą cześć!

Tarragona z kolei to miasto założone przez rzymian, w którym zachowały się resztki tej kultury – możecie tutaj zupełnie za darmo zobaczyć naprawdę dobrze zachowany rzymski amfiteatr usytuowany nad samym morzem czy pozostałości akweduktu znajdującego się nieco poza miastem! Starówka, choć nie tak wspaniała jak ta z Gerony również robi spore wrażenie! A dodatkowo w pobliskiej miejscowości znajduje się najlepszy w Hiszpanii i jeden z najlepszych w Europie park rozrywki PortAventura! – to miasto również powinno się zobaczyć

Ostatnim miastem, którego nie wymieniłem na początku tej listy to lleida – najbardzije katalońskie ze wszystkich stolic, ale też z najgorszym połączeniem. Miasto będące stolicą rolniczego terenu, choć moim zdaniem kompletnie nieodkryte! To, co na pewno zasługuje na zwiedzenie to wspaniała katedra, która się tutaj znajduje! Niestety przez słabą komunikację nie polecam wycieczki na mniej niż cały dzień (a najlepiej 2)

Tak przedstawia się nasza lista propozycji co robić kiedy w Barcelonie pada deszcz – a wy jakie macie pomysły na spędzanie wówczas czasu ?

Skąd wiedzieć, jaka będzie pogoda?

Ostatnim tematem kiedy zastanawiamy się „Co robić w Barcelonie kiedy pada deszcz?” to skąd mam wiedzieć, jaka będzie pogoda i jak sprawdzić ją w innych rejonach ?

Tutaj z pomocą przyjdzie nam prognoza pogody, którą posługują się profesjonalni fotografowie, dla których ten temat jest jednym z najważniejszych podczas sesji fotograficznych! Ściągnijcie na swój telefon tę aplikację, a ona w prosty i przejrzysty sposób wskaże wam pogodę na najbliższe 3 dni (tak krótki czas uzależniony jest od dokładności pogody) przesuwając kolejne ekrany, możecie sprawdzić kolejne godziny i zmianę pogody! W prawym dolnym rogu aplikacja podaje informację o przewidywanej ilości deszczu, która ma spaść!

Ściągnij Aplikację

aplikacja jest darmowa

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!