Najstarsze domy w Barcelonie

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

Kiedy przyjeżdżamy do Barcelony, jednoznacznie to miasto kojarzy się z plażą, palmami, ciepłym morzem i jedną z najlepszych drużyn piłkarskich świata. Ale to jedno z najstarszych miast europy! A najstarsze używane do dziś  zabudowania, które tutaj znajdziemy, mają blisko… 1000 lat! Zobaczcie nadal używane najstarsze domy w Barcelonie!

Najstarsze domy w Barcelonie

Sant Domènec de Call 6

Najstarszym domem, który możemy zobaczyć w mieście Gaudiego, jest ten znajdujący się przy Sant Domènec de Call 6. Dom, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XI/XII wieku i przez ten czas przeszedł dosłownie wszystko ? od trzęsienia ziemi, które nawiedziło Barcelonę w 1428 roku. (to dlatego dom jest pochylony) przez czasy wojen po wojnę domową, był również burdelem w czasach powojennych, by powrócić w 2000 roku do swojej pierwotnej roli domu mieszkalnego.

W budynku tym zauważyć możemy liczne ślady średniowiecznych zabudowań i zdobień, jak choćby portale czy okna. Jako ciekawostkę powiem wam, że ulica, przy której znajduje się ów dom, zmieniła w zeszłym roku swoją nazwę z Sant Domènec de Call na Carrer de Salomó ben Adret. Ma to związek z wydażeniami sprzed 700 lat

Wówczas to wybuch bunt spowodowany znacznym wzrostem cen podstawowych niezbędnych do życia artykułów. Za wzrost cen zostali oskarżeni żydzi, a rozwścieczony tłum zabił ok. 300 z nich. Wprawdzie mordercy zostali pojmani, osądzeni i uwięzieni jednak nazwa ulicy, przy której rozegrały się owe wydarzenia, została zmieniona, a Nomenklator barceloński wyjaśniał, że „Ulica była przedmiotem grabieży” dlatego 5 sierpnia 1390 r. Po wydaleniu Żydów, którzy tam mieszkali, przyjęła ona nazwę ku czci pierwszego klasztoru braci kaznodziejów Santo Domingo wybudowanego, niedaleko od tego miejsca. Nazwa ta była nawiązaniem do wydalenia żydów z miasta

Obecnie społeczność żydowska, która ma silną reprezentację w Barcelonie oraz stoi na straży i pilnuje pamięci o ciemnych kartach historii, przypominając o najbardziej mrocznym okresie lokalnego antysemityzmu, zaproponowała zmianę nazwy tej ulicy. Zaproponowano zmienienie nazwy na Salomo Ben Adret, który był ważnym lokalnym talmudystą z XIII wieku.

Zdecydowanie warto odwiedzić ten fragment miast choćby z tego powodu, że nie ma tu nawet widoków Google Street View, a ulice są tak wąskie, że będziemy mieć problem z pełnym rozłożeniem rąk!

Palau Reial

Palau Reial To dawna rezydencja zarówno hrabiów Barcelony jak i królów Aragonii w XV w. Składający się z 3 elementów pałac (El salo del Tindell, kaplicy świętej Agaty i ogrodów) znajduje się w centrum starego miasta gotyckiej dzielnicy Barcelony! Od XVI w. był za to siedzibą świętego oficjum, czyli świętej inkwizycji. To również tutaj znajduje się najwyższy budynek średniowiecznej Europy! Po renowacji, którą pałac przeszedł w latach 30, jest on obecnie główną siedzibą archiwum korony Aragonii oraz muzeum historii miasta Barcelona

Casa de l’Ardiaca

Dom archidiakona, czyli osoby powoływanej sposób kapłanów, która była zarówno przełożonym diakonów, jak również zastępcą biskupa do spraw administracji i dyscypliny. Jego dom znajduje się w niewielkiej odległości od pałacu arcybiskupa oraz barcelońskiej katedry. Wielu uczonych twierdzi, że dom ten w pierwszych latach stanowił siedzibę główną i koszary bractwa templariuszy, którzy osiedlili się w tamtych czasach również w Barcelonie!

Dom w kolejnych latach gościł różne organizacje, w tym był główną siedzibą Barcelońskiej palestry, czyli Col·legi d’Advocats w Barcelonie a w 1902 roku został przebudowany i ozdobiony przez Lluisa Domenecha y Montaner. W 1920 roku został przejęty przez radę miejską Barcelony i od tego momentu jest to siedziba Archiwum miejskiego miasta Barcelona.

Casa de los Canónigos

Dom, którego początki sięgają XIII wieku. Jest to zarazem bardzo ważny budynek z administracyjny dla miasta Barcelona. To bowiem tutaj zwyczajowo mieszkał prezydent Generalitat. W XIV wieku dom ten pełnił rolę domu kanoników, którzy tutaj zamieszkiwali. W latach 20 ubiegłego wieku pod okiem architekta Juana Rubio, dom ten przeszedł gruntowny remont oraz został zaadoptowany do nowej roli.

Pierwszym prezdentem, który zamieszkał na terenie Casa del Canonigos, był Francesc Macia, to on zdecydował, aby dom ten stał się oficjalną rezydencją prezydentów regionu. Jego następca lluis companys kontynuował tę tradycję do czasku kiedy musiał udać się na wygnanie wraz z końcem wojny domowej w Hiszpanii.

W późniejszych latach znajdowała się tutaj również siedziba Partii La falang założonej przez Primo de Rivera oraz mieszkał tutaj Josep Tarradellas będący prezydentem Generalitatu na uchodźstwie. Jordi Pujol, który objął funcję przewodniczącego Generalitutau w 1980 roku, zdecydował, że Casa del Canonigos nie będzie jego rezydencją. Kolejni jego następcy również odmówili wykorzystania w takim zakresie tego budynku

Palau Casades

Pałac, który zakupiony został jak nowa siedziba adwokatury Barcelońskiej, której służy do dziś! Został wybudowany w 1882 roku przez mniej znanego architekta Antonio Serra i Pujals na działce znajdujej się on w dzielnicy eixapla. To tutaj w obecnej siedzibie głównej Col·legi d’Advocats w Barcelonie znajduje się niesamowity księgozbiór i najważniejsza prywatna biblioteka prawnicza w Europie! Jest to Bardzo ważne i popularne archiwum historyczne, ponieważ nie narzucono mu cenzury w czasach dyktatury primo de Rivera oraz Gen. Franco!

To tylko niektóre najważniejsze i najstarsze domy w Barcelonie a jeśli chciałbyś poznać historię miasta oraz odkryć inne niesamowite budynki zapraszamy na wspólny spacer po ulicach miasta!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!