Sagrada Familia

Napisał Piotr
7 min. aby przeczytać

Sagrada Familia to dzieło życia Antonio Gaudiego jednego z największych architektów naszych czasów. Najważniejszy i najciekawszy kościół Barcelony, a nawet całej Hiszpanii! Jej budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dziś, będąc najdłuższą budową w Europie!

Zakończenie prac

Planowane zakończenie prac nastąpi prawdopodobnie w 2026, ale nie jest to data ostateczna. Związane jest to z kwestą finansowania budowy, ponieważ koszty w całości pokrywane są z datków wiernych.

Niesamowity budynek przedstawia na swojej fasadzie sceny z życia Jezusa.

Podzielony na 3 fasady (w tym jedna jeszcze niewybudowana): narodzin, chwały oraz fasada męki Pańskiej. Po ukończeniu będzie mieć również 18 wież (12 wież poświęconych apostołom, 4 wieże poświęcone ewangelistom, oraz 1 dla Marii i najwyższą na świecie kamienną wieżę poświęconą jezusowi.

Fasada Narodzenia

Fasada Narodzenia to dzieło w całości wykonane przez Antonio Gaudiego, dzięki czemu po dziś dzień możemy podziwiać jego niesamowity zmysł i kunszt artystyczny. Ta część kościoła Sagrada Família wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jej twórca A. Gaudi pozostawił w Barcelonie liczne budynki, które do dziś ściągają turystów z całego świata. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych oprócz katedry Sagrada są Casa Batlló, Pałac Guell, casa mila czy Park Güell. We wszystkich tych pracach w mgnieniu oka dostrzeżemy niesamowity kunszt i rękę genialnego architekta, jakim był Gaudi.

Od tej strony (fasady narodzenia) znajduje się obecnie wejście do kościoła Sagrada Família. Docelowo główne wejście wg założeń architekta znajdować się będzie przy fasadzie chwały, ale musimy poczekać na jego ukończenie, ponieważ ta część budowy jeszcze się nie rozpoczęła.

sagrada familia rzeźby na fasadzie narodzeniasagrada familia rzezba zwiastowania NMPsagrada familia rzezba drzewa rzycia z białymi gołębiami

Fasada Męki

Z kolei Fasadę Męki ukończono w latach późniejszych a artysta, który był odpowiedzialny za jej realizację to Josep Maria Subirachs. W tej części bazylika Sagrada Familia pełna jest symboli oraz rzeźb nawiązujących do ostatnich chwil z życia Chrystusa. Warto zwrócić uwagę na liczne fasady elementy umieszczone w taki sposób, aby na pierwszy rut oka być niezauważalnymi (magiczny kwadrat z liczbą 33). Gaudi od samego początku planował, że ta część kościoła Sagrada Familia Barcelona zostanie wybudowana przez przyszłych artystów, którzy oddadzą ducha swoich czasów, tworząc kolejne etapy, jakich będzie wymagał kościół Sagrada Família.

Barcelona Sagrada Familia

Sagrada Família jest dziś najczęściej odwiedzanym punktem na mapie Barcelony i stanowi główny punkt wycieczkowy miasta. Pod kościołem Sagrada Família znajduje się muzeum poświęcone nie tylko Gaudiemu i jego pracom w Barcelonie, ale pokazane są również liczne elementy i informacje na temat tego, jak budowano kościół Sagrada Familia.

Katedra Barcelona

Ciekawostką może być fakt, że Sagrada Família nie jest katedrą. Tę rolę w Barcelonie spełnia inny kościół a Barcelona katedra to katedra św. Eulali. Natomiast katedrą nazywany jest zwyczajowo.

Wybierając się na spacer po Barcelonie, odwiedzenie kościoła Sagrada Família jest po prostu obowiązkiem. Z zewnątrz robi on niesamowite wrażenie. Wnętrze kościoła Sagrada Família i gra świateł z witraży rozmieszczonych wewnątrz tworzy niesamowitą grę kolorów i barw.

Bilety do kościoła sagrada familia

Sagrada to najbardziej oblegany zabytek i symbol Barcelony i Katalonii. Jest to zarazem swoisty cud architektury i jedna z najpopularniejszych budowli, jakie posiada Hiszpania. To po prostu trzeba zobaczyć. Dlatego przyjeżdżając, aby odwiedzić miasto oraz zobaczyć ten niedokończony projekt, który rozpoczął genialny architekt A. Gaudí, pamiętaj, aby zakupić bilety do bazyliki przed swoim przyjazdem.

Bilety do kościoła Sagrada Família dostaniesz na naszych stronach. – Kup bilet — Znajdziesz tam również informacje, na którą godzinę możliwe jest zakupienie biletów (to bardzo ważne, i bardzo przestrzegane!) oraz np. możliwość zwiedzenia wież znajdujących się nad jedną z fasad, które Sagrada ma już ukończone.

Bilety do kościoła Sagrada familia

Audioprzewodnik

Polecamy wszystkim turystom, którzy chcą wejść do wnętrz kościoła Sagrada Família, aby kupując bilet, wybrali opcję z audio przewodnikiem. Jest już dostępna wersja w języku polskim, a ten sposób zwiedzania pozwoli nie tylko poznać jaka była historia tej świątyni, ale również poda ciekawe informacje związane ze scenami z życia Chrystusa.

Jak dojechać do kościoła Sagrada Familia

najprościej dostać się pod bazylikę korzystając z rozległej linii metra w Barcelonie. Zobacz, skąd będzie ci najwygodniej dojechać, jednakże przy kościele znajduje się stacja Basilica Sagrada Família, na której zatrzymuje się zarówno niebieska linia metra L5, jak i fioletowa linia L2. Dojechać pod Sagrada Família można również za pomocą autobusu (choć żaden publiczny nie zatrzymuje się pod samą bazyliką) należny kierować się na ulice Carrer de Mallorca, przy której umiejscowiony jest plac budowy kościoła Sagrada Família

Autobus turystyczny

Jeśli jesteś w Barcelonie i korzystasz z autobusu turystycznego, to przystanek przy Sagrada Família będzie dla ciebie dość istotnym punktem na mapie, ponieważ to właśnie tutaj krzyżują się 2 linie turystyczne linia niebieska, która pokazuje tereny miasta oddalone od centrum takiej jak właśnie Sagrada Família czy Camp Nou oraz linia czerwona, która pokaże wam głównie zabytki skupione przy dzielnicy Barri Goti. Warto zatem korzystając z autobusu turystycznego rozplanować trasę w taki sposób, aby po przejechaniu całej trasy (np. niebieskiej) przy bazylice zrobić postój na zwiedzanie (oraz obiad, w pobliżu jest bardzo dużo lokali gastronomicznych), a następnie udać się w dalszą drogę drugą trasą (np. czerwoną) zwiedzając pozostałe atrakcje miasta.

Co zobaczyć przy kościele Sagrada familia

Będąc w okolicy Sagrady, warto przejść się do parku naprzeciwko fasady narodzenia, aby z tego miejsca zrobić sobie fotkę z tym niesamowitym zabytkiem. Zdjęcia z tego miejsca wychodzą naprawdę Bardzo ładne bez względu na porę dnia czy nawet roku. Innym miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc w pobliżu Sagrady, znajdujący się nieopodal szpital świętego Pawła i świętego krzyża (Hospital de Sant Pau y Sant Creu) zdecydowanie mniej popularny niż Sagrada familia, ale który podobnie jak ona wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Do szpitala z okolic Sagrady dotrzecie idąc przez Avenida de Gaudi

Sagrada Família czy warto

Naszym zdaniem jest to zdecydowanie zabytek wart zobaczenia, już nie tylko ze względu na trwającą ponad 130 lat budowę, ale jest to jedyna w swoim rodzaju świątynia. Umieszczone na niej rzeźby opowiadają historię życia i śmierci Jezusa Chrystusa. Każda strona bazyliki pokazuje coś niesamowitego i jedynie, jeśli zobaczysz to na własne oczy, możesz w pełni docenić niesamowity kunszt, jakim obdarza nas Sagrada Família

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!