Magiczny sklep w Barcelonie!

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Barcelona to magiczne miasto! Wiele osób używa tego określenia i jest ono absolutnie prawdziwe! Ale czy wiecie, że jak przystało na magiczne miasto, w Barcelonie jest również magiczny sklep!?

Magiczny sklep w Barcelonie

W Barcelonie swoją siedzibę ma magiczny sklep, a właściwie sklep dla magików 🙂 i uwaga jest to zarazem najstarszy sklep z tego typu przyrządami, akcesoriami i sztuczkami w Barcelonie! I jeden z najstarszych w … Europie!

Historię tego sklepu należałoby podzielić na 4 etapy, które postaram się pokazać w tym artykule!

Etap Pierwszy — Powstaje magiczny sklep w Barcelonie!

Jego początki sięga aż 1881 roku. Wtedy to niejaki Joaquína Partagása otworzył sklep dla magików. Był to wówczas pierwszy specjalizujący się w dostarczaniu magicznych materiałów i przedmiotów sklep w Barcelonie!

Osobą, która założyła ten magiczny sklep w Barcelonie był pan Joaquim PARTAGÀS i Jaquet , urodził się w 1848 r. na Carrer Princessa 45,  budynek ten niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Mając zaledwie 20 lat, wyruszył do Argentyny, gdzie swoimi licznymi pokazami i sztuczkami zasłynął jako prestidigitator, by 1878 roku powrócić do Barcelony i tutaj kontynuować swoją karierę! Wówczas również zdecydował się otworzyć sklep (przy Carrer princessa 7 ), który sprzedawał rekwizyty i pomoce dla magików. El Rey de la Magia, bo o nim mowa od tamtego czasu kilka razy zmieniał swoją lokalizację, by ostatecznie ulokować się na Carrer Princesa 11, gdzie znajduje się do dziś! Nad wejściem do sklepu widnieje szyld informujący, iż sklep powstał w 1881 roku!

Joaquim PARTAGÀS i Jaquet zmarł 28 grudnia 1931 r. a chedę po nim przejął Carles BUCHELI i Sabater występujący pod pseudonimem CARLSTON!

Etap drugi — CARLSTON!

Po śmierci założyciela magiczny sklep w Barcelonie pozostawał zamknięty przez następne dni. W tym czasie młody barcelończyk Carles BUCHELI i Sabater (1903–1981) będący nie tylko wielbicielem sztuki prezentowanej przez Joaquim PARTAGÀS i Jaquet, ale również klientem sklepu postanowił wraz z pomocą swojego chcącego zachować anonimowość biznesowego partnera pana Mateu Benejama, przejąć sklep El Rey De la Magia!

Bucheli znał fach prestidigitatora, a wprowadzając do oferty sklepu prócz sztuczek i trików również ubrania, czy tkaniny niezbędne dla sztukmistrzów stworzył pewne połączeni handlu i sztuki zapewniając rozwój i ciągłość biznesową firmy. Przybrał on pseudonim sceniczny CARLSTON oraz zaczął występować na imprezach i festiwalach społecznych promowanych przez ACAI, Katalońskie Stowarzyszenie Fanów Iluzjonizmu, którego był założycielem. Jego program „Tajemnice Indii” był bardzo popularny, ale prowadzenie sklepu i działanie w stowarzyszeniu powodowały, że przedstawienia odbywają się rzadko i w znacznych odległościach od Barcelony.

Bucheli w tamtym czasie zaprzyjaźnił się z bardzo popularnym wówczas zagranicznym artystą, Davidem Bambergiem o pseudonimie „Fu-Manchu”, którego program i występy y z wielkim sukcesem zadebiutowały w Barcelonie w 1933 roku. Dzięki tej znajomości Bucheli otrzymał prawo do sprzedaży trików i sztuczek Fu Manchu, na które wówczas było bardzo wielu chętnych chcących naśladować jego repertuar.

Bucheli zmarł w 1981 r., w stulecie założenia el rey de la magia. Tak kończy się niesamowity 2 okres z historii tego magicznego miejsca!

Etap trzeci — Teatre muzeum

Po krótkim okresie zarządzania sklepem przez rodzinę Carlsona jego dalsze funkcjonowanie zaczęło być zagrożone! Ratunkiem dla tego miejsca (zupełnie nie spodziewanym) okazuje się ruch jakiego dokonał M. MARTÍNEZ i Agustí za namową swojego przyjaciela i wielkiego poety Joana Brossa.   Josep M. MARTÍNEZ i Agustí  postanawia zrealizować swoje marzenie i zakupić ten najbardziej tajemniczy i magiczny sklep w Barcelonie! Po renowacji sklep ponownie otwiera swoje drzwi 28 lutego 1984 r.

W tym czasie realizowane są różne warsztaty oraz pokazy odbywające się między innymi w szkołach czy bibliotekach. W 2002 roku w celu zachowania dziedzictwa oraz mając na celu rozpowszechnienie, studiowanie, nauczanie i promocję iluzjonizmu z uwzględnieniem walorów artystycznych jako środka wyrazu postanowili założyć stowarzyszenie kulturalne El Rei De La Magia. 17 października 2002 roku zainaugurowane  przez Pepę Llopis, wdowę po Joanie Brossie,  stowarzyszenie przybiera nazwę  TEATRE MUSEU EL REI DE LA MÀGIA,

A w jego kolekcji znajdują się liczne zbiory i podarki, które sklep zgromadził przez ponad 100 lat swojego istnienia!

Niestety ze względu na ciągnący się Europejski kryzys oraz cięcia dotacji na inicjatywy kulturalne THEATER MUSEU EL REI DE LA MÀGIA zamknęło swoje podwoje 25 marca 2018 r., a działalność zostaje ponownie zredukowana do sklepu na carrer princessa

Obecnie El Rey de la Magia, znajduje się na Carrer de la Princesa, 11 i wpisany jest on na listę unikalnych sklepów Barcelony!

Odbywają się tam liczne pokazy iluzjonistów, które niestety są dla bardzo ograniczonej liczby osób (max. 20) ze względu na warunki lokalowe panujące w sklepie).

Sklep oferuje różne kursy, podczas których można nauczyć się mniej lub bardziej zaawansowanych sztuczek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!

Jeżeli podobają ci się efekty mojej, nie zapomnij udostępnić tej strony znajomym. Będzie to dla mnie znaczące wynagrodzenie! Zobacz także, jak jeszcze możesz pomóc w rozwoju strony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!