Magiczne fontanny

Napisał Piotr
7 min. aby przeczytać

Z powodu suszy magiczne fontanny nie działają do odwołania! Więcej na ten temat tutaj – link

Jest takie miejsce w Barcelonie, do którego w każdy weekend zmierzają prawdziwe tłumy. TO miejsce to okolice placu hiszpańskiego gdzie znajduje się magiczne fontanny (kat. font màgica) w Barcelonie.

Jak dojechać do fontanny?

Aby dostać się w pobliże miejsca, gdzie swój pokaz mają magiczne fontanny, musisz udać się na plac Hiszpański (Placa Espanya), a następnie przechodząc między dwoma wysokimi wieżami skierować się do podnóża wzgórza Montjuic. Drogę wyznaczać ci będzie znajdujący się na wzgórzu pałac Alfonsa XIII obecnie pełniący funkcję muzeum sztuki katalońskiej w skrócie MNAC. Do placu hiszpańskiego dostać się możesz autobusem, metrem lub na piechotę. Jest to popularny punkt na komunikacyjnej mapie Barcelony. Z tego miejsca między innymi odchodzą pociągi do Montserrat czy rozpoczyna swoją trasę autobus na lotnisko. Tutaj również przebiega kilka linii metra w tym te najpopularniejsze turystycznie L3 (zielona) i L1 (czerwona) pierwsza z nich kieruje się w pobliże stadionu Camp Nou, z kolei druga przecina całą Barcelonę, będąc linią, którą zatrzymuje się nie tylko na placu katalońskim, ale również w okolicy łuku triumfalnego czy Estacio Sants dworca Barcelony.

Historia

Fontanna wg projektu Carlesa Buigasa powstała w 1929 r. kiedy w Barcelonie zorganizowano drugą wystawę światową. Została ona dodana jako element dekoracyjny prawie pod sam koniec przygotowań do Wystawy. Jej projekt wzbudzała duże obiekcje w trakcie budowy. Obawiano się, że nie uda się jej ukończyć na czas, ponieważ jej projekt był bardzo zaawansowany jak na tamte czasy — wystarczy wspomnieć, że do jej budowy zaangażowanych było …3000 osób! Pierwszy pokaz odbył się w maju 1929 roku. Tego typu fontanny w tamtym czasie nie były niczym nowym, jednak barcelońska fontanna była jedną z nielicznych ówcześnie zbudowanych, które wykonano z myślą o regularnych, zsynchronizowanych przedstawieniach. Fontanna wraz z pobliskim Poble Espanyol stanowiła ważny punkt i element światowej wystawy, który był bardzo tłumnie odwiedzany. Pokazy wzbudzały na tyle duże zainteresowanie, że pojawiło się dla nich specjalne określenie „Agualuz”, czyli gra wody i świateł. Od tamtego czasu magiczna fontanna w godzinach wieczornych daje pokaz światła dźwięku i wody. Do 2010 roku program i choreografia były ustalane ręcznie. Obecnie za całość odpowiada komputer, który samodzielnie analizuje utwór muzyczny i dobiera do niego odpowiednią choreografię. Możesz sprawdzić na miejskich stronach Barcelony wiele informacji dotyczących utworów muzycznych dołączonych do pokazów.

Godziny spektakli

Ponieważ magiczna fontanna wymaga corocznej konserwacji, a także pokaz ma sens tylko podczas godzin wieczornych, godziny pracy fontanny zmieniają się podczas roku. Zawsze podczas danego dnia są 2 spektakle odbywające się jeden po drugim i trwające po pół godziny każdy.

Godziny pokazów

Od 7 Stycznia do 28 lutego

Jeśli odwiedzicie Barcelonę po 6 stycznia lub w lutym to niestety nie zobaczycie pokazu — fontanna przechodzi wówczas gruntowny remont i pokazy się nie odbywają.

Od 1 do 31 marca

W marcu następuje rozruch fontanny i zaczyna ona działać. Czwartek piątek sobota to dni, kiedy odbywają się pokazy. Spektakl zaczynają się o godzinie 20.00, a następny jest o godzinie 20.30 (zakończenie pokazu odbywa się po pół godziny o 21.00)

od 1 kwietna do 31 maja

Ze względu na zmianę czasu oraz wydłużający się dzień godziny pokazów zostają w tych miesiącach przesunięte o godzinę. Dni natomiast pozostają bez zmian! Czyli pokazy odbywają się w czwartek piątek sobota, pierwszy rozpoczyna się o 21.00 a następny o 21.30

od 1 czerwca do 30 września

Rozpoczyna się sezon turystyczny, a na ulicach Barcelony pojawia się zdecydowanie więcej turystów. Magiczne fontanny stanowią jedną z tych atrakcji miasta, którą należy odwiedzić, będąc w Barcelonie. Jest to po prostu jeden z głównych celów wycieczek odwiedzających miasto turystów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zmieniają się dni, w których odbywają się pokazy. Teraz magiczne fontanny w Barcelonie możesz oglądać od środy do niedzieli, zmieniają się również pora pokazów, pierwszy rozpoczyna się o 21.30 a następny o 22.00

od 1 do 31 października

sezon turystyczny zmierza ku końcowi, a wraz z nim zmieniają się również godziny spektakli magicznych fontann. Teraz odbywają się w czwartek piątek sobota, a pokazy zaczynają się o 21.00 i 21.30

od 1 listopada do 6 stycznia

To okres zimowy, podczas którego pokazy odbywają się w czwartek piątek i sobotę zmianie natomiast ulegają godziny pokazów. Teraz odbywają się one o 20.00 i 20.30

Po paradzie 3 króli, która tradycyjnie odbywa się 6.01, następuje wyłączenie fontann i ich konserwacja przez kolejne 2 miesiące. Jeśli będziesz wówczas w Barcelonie, to niestety musisz w swoich planach uwzględnić inną atrakcję zamiast pokazu fontanny.

Wszystkie pokazy są Darmowe!

Zdjęcia z pokazu magicznych fontann.

Aby wykonać dobre zdjęcie z pokazu magicznych fontann, musisz koniecznie być min godzinę wcześniej przed rozpoczęciem pierwszego pokazu (zazwyczaj pierwszy pokaz jest o godzinie 21.00, ale sprawdź, w którym miejscu będziesz odwiedzać Barcelonę) wówczas masz szanse na zajęcie dobrego miejsca, z którego zrobione zdjęcia będą naprawdę imponujące. Musisz jednak pamiętać, że jest to pokaz, w którym jednym z głównych aktorów jest woda! Zabezpiecz koniecznie swój sprzęt, ponieważ podczas pokazu bryza z fontanny może go uszkodzić, niszcząc zarówno sprzęt, jak i zrobione zdjęcia.

Podsumowując

magiczne fontanny to jedna z tych atrakcji turystycznych miasta, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wybierając się na pokaz, warto być nieco wcześniej, aby zająć dobre miejsce dla siebie. Polecamy miejsce na schodach prowadzących do Pałacu MNAC. Pokazy odbywają się w niewielkiej odległości od Placa Espana (nieopodal Estacio Sants głównego dworca Barcelony), gdzie powinieneś się kierować, aby dotrzeć na pokaz. Większość pokazów fontann w Barcelonie odbywa się około godziny 21.00. Wszystkie pokazy są całkowicie darmowe! Jeśli szukasz informacji dotyczących utworów muzycznych wykorzystywanych podczas pokazów, odwiedź strony ratusza w Barcelonie, gdzie możesz zapoznać się z wszystkimi wybranymi utworami!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!