Joan Miro Fundacja

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Joan Miro i Ferra (ur. 20 kwietnia 1893 w Barcelonie, zm. 25 grudnia 1983 w Palma de Mallorca) był katalońskim malarzem, rzeźbiarzem i ceramikiem. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Fundacja Joan Miro prezentuje między innymi prace mistrza!

Styl

Styl Miró skrystalizował się z początkiem lat 30. XX wieku. Składa się on z żywych kolorów połączonych z uproszczonymi formami. Często jest również kojarzony z rysunkami pięcioletniego dziecka. Jego sztuka włącza elementy folkloru katalońskiego. Sam Miró lubił porównywać ją do poezji.

Joan Miro Fundacja

Joan Miro Fundacio, czyli muzeum sztuki współczesnej poświęcone pracom Joana Miró, znajduje się ono na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie.

Idea założenia fundacji narodziła się u Joana Miro w 1968; a następnie pomysł ten zrealizował wspólnie ze swoim przyjacielem Joanem Prats. Obiekt miał przede wszystkim zachęcać młodych artystów do eksperymentowania ze sztuką współczesną.

Budynek fundacji otwarto 10 czerwca 1975 r. by następnie w 1986 roku go rozbudować. Dodano wówczas do pierwotnego obiektu audytorium i bibliotekę z 10 tys. woluminów.

Kolekcja muzeum składa się obecnie z ponad 14 tys. dzieł sztuki Miro. W tym z 217 obrazów, 178 rzeźb, 9 tkanin, 4 ceramiki oraz z prawie kompletnego zbioru prac graficznych i ponad 8 tys. rysunków. Wiele z tych dzieł sztuki zostało podarowanych przez samego Miro.

Zgodnie z założeniem Miro w budynku Fundacji mieści się przestrzeń o nazwie „Espai 13”, którą przeznaczono dla promowania prac młodych eksperymentalnych artystów, chociaż znajdują się tam także prace Petera Greenaway’a, Eduarda Chillidy, René Magritte, Marka Rothko, Antoniego Tàpiesa i Antoniego Saury. Kolekcja zawiera także pracę 4 skrzydła Alexandra Caldera i Fontannę rtęci, w której płynna rtęć, ze względu na swoje trujące właściwości, została oddzielona od widzów specjalną szybą ochronną.

Będąc w Barcelonie warto wybrać się do tego nietypowego muzeum, gdzie można zobaczyć prace Mistrza!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!