Tramwaje w Barcelonie: podróżowanie na elektrycznych szynach po modernistycznym mieście

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

Tramwaje to wyjątkowy i przyjazny dla środowiska sposób zwiedzania Barcelony. Pozwól, że zabierzemy Cię na podróż na pokładzie tych niebieskich, nowoczesnych pojazdów, które pokochasz podczas wizyty w stolicy Katalonii.

Barcelona to miasto, które zachwyca swoją architekturą, klimatem i kulturą. Ale czy wiesz, że jednym z najlepszych sposobów na zwiedzenie tego niezwykłego miejsca są właśnie tramwaje? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o podróżowaniu tramwajami w Barcelonie, a także poznasz kilka ukrytych klejnotów, które czekają na odkrycie wzdłuż ich tras.

Szybkie fakty o tramwajach w Barcelonie

Tramwaje w Barcelonie to nowoczesny i komfortowy środek transportu, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także oferuje wspaniałe widoki na miasto. Obecnie istnieją dwie główne linie tramwajowe – Trambaix i Trambesòs – które razem obsługują łącznie ponad 30 kilometrów tras i 56 przystanków.

Trambaix to trzy linie (T1, T2, T3) kursujące od placu Francesc Macià na zachodzie miasta do różnych dzielnic na południe od Barcelony. Z kolei Trambesòs (T4, T5, T6) łączy centrum miasta z północno-wschodnimi częściami Barcelony, takimi jak Glòries czy Sant Adrià de Besòs.

Jak korzystać z tramwajów w Barcelonie

Podróżowanie tramwajami w Barcelonie jest proste i wygodne. Wszystkie przystanki są wyposażone w czytelne mapy oraz automaty biletowe, gdzie można kupić bilet jednorazowy lub wieloprzejazdowy. Pamiętaj, że bilety na tramwaje są takie same, jak na metro i autobusy, więc możesz je wykorzystać w całej komunikacji miejskiej.

Ceny biletów zaczynają się od 2,40 € za pojedynczy przejazd, ale warto rozważyć zakup karty T-Casual, która oferuje 10 przejazdów za 11,35 €. Dla turystów dostępne są również specjalne karty turystyczne, takie jak Hola Barcelona Travel Card, która umożliwia nielimitowane podróże komunikacją miejską w wybranym okresie czasu.

Co zobaczyć, podróżując tramwajami w Barcelonie

Podróżując tramwajami w Barcelonie, będziesz miał okazję zobaczyć wiele atrkcji turystycznych, które warto odwiedzić. Oto kilka z nich, które możemy szczególnie polecić:

  1. Plaça de Francesc Macià – punkt startowy linii Trambaix to elegancki plac otoczony nowoczesnymi budynkami i luksusowymi sklepami. Stąd można spacerować wzdłuż słynnej Avinguda Diagonal, aby dojść do licznych zabytków, takich jak La Pedrera czy Casa Batlló.
  2. Diagonal Mar – znajdujący się w pobliżu przystanku tramwajowego T4, ten nowoczesny park miejski to idealne miejsce na piknik lub relaks wśród zieleni. W pobliżu znajduje się również centrum handlowe Diagonal Mar, gdzie można zrobić zakupy lub skosztować lokalnych potraw.
  3. Fòrum – to obszar, który był miejscem Światowego Forum Kultury w 2004 roku. Przystanek tramwajowy T4 Fòrum położony jest w pobliżu niezwykłej architektury, takiej jak Muzeum Blau (Museu Blau) czy słynne Forum Building. Stąd można również dostać się do plaży Mar Bella.
  4. Ciutadella-Vila Olímpica – przystanek tramwajowy T4 umożliwia szybki dostęp do Parku Ciutadella, gdzie znajduje się piękny staw, fontanna oraz ogrody. W pobliżu znajduje się również Port Olímpic z licznymi restauracjami, barami i plażami.
  5. Glòries – przesiadając się na przystanku Glòries z linii T4 na T5 lub T6, będziesz miał okazję zwiedzić to centrum kulturalne i handlowe miasta. Znajduje się tu m.in. Mercat dels Encants (bazar) oraz wieża Agbar – nowoczesny symbol Barcelony.

Ciekawostki na temat tramwajów w Barcelonie

Tramwaje to nie tylko wygodny środek transportu, ale także źródło ciekawostek. Czy wiesz, że:

  • Barcelona miała już tramwaje w XIX wieku, ale zniknęły one z miasta w 1971 roku? Dopiero w 2004 roku zostały przywrócone, jako nowoczesny i ekologiczny środek transportu.
  • Tramwaje w Barcelonie są wyjątkowo taktowne – podczas postoju na przystankach, zmniejszają hałas, a kiedy zaczynają się poruszać, powoli przyspieszają, by zminimalizować drgania. To sprawia, że jazda nimi jest komfortowa i przyjemna dla pasażerów.
  • Tramwaje w Barcelonie są wyjątkowo energooszczędne – odzyskują aż do 30% energii podczas hamowania, która następnie jest wykorzystywana do zasilenia innych tramwajów.
  • W Barcelonie istnieje także historyczna linia tramwajowa – Tramvia Blau, która kursuje na krótkim odcinku w dzielnicy Sarrià-Sant Gervasi. To wspaniała okazja, aby podróżować historycznym pojazdem i odkryć inne, mniej znane oblicze miasta.

Podsumowanie

Tramwaje w Barcelonie to wyjątkowy sposób odkrywania miasta, który łączy w sobie komfort, ekologiczność i niezwykłe widoki. Podróżując na pokładzie tych nowoczesnych pojazdów, będziesz miał okazję zobaczyć zarówno najważniejsze atrakcje turystyczne, jak i mniej znane zakątki Barcelony. Niezależnie od tego, czy jesteś tu pierwszy raz, czy wracasz po raz kolejny, na pewno znajdziesz coś dla siebie, podróżując tramwajami w stolicy Katalonii.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać tramwaje w Barcelonie i zainspirował do podróży tym wyjątkowym środkiem transportu. Nie zapomnij podzielić się swoimi wrażeniami i odkryciami z podróży tramwajem w Barcelonie – czekamy na Twoje komentarze i zdjęcia!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!