Najstarsze wejście do stacji metra w Barcelonie

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Pomimo tego, że Barcelona ma swój niesamowity urok i charakter, to często zdarza się tak, że aby wybudować lub zmodernizować daną przestrzeń władze decydują się wyburzyć stare, historyczne zabudowania, które mieściły się na danym terenie. Tak było w przypadku parku Ciutadella, bloków przy kościele sagrada familia czy rozbudowy el Corte Ingles na placu katalońskim kiedy wyburzono dawny modernistyczny pałac mieszczący szkołę muzyczną (stąd pozostałości okna na jednej ze ścian el Corte Ingles) to niestety powoduje, że w tych miejscach ten niesamowity charakter miasta oraz jego krajobraz na zawsze przechodzą do historii!

Gdzie mieści się najstarsze wejście do stacji metra w Barcelonie?

Nie inaczej jest w przypadku starych stacji metra, które pod wpływem ich modernizowania całkowicie zatracają ich pierwotny wygląd!

Ostatnia stacja metra, która zachowała swoje modernistyczne elementy wejścia, nabiera zatem szczególnego znaczenia. To dzięki niej istnieje nić i ciągłość pomiędzy stacjami wybudowanymi ponad 80 lat temu a tymi nowoczesnymi, które teraz powstają na terenie miasta. Najstarsze wejście do stacji metra znajduje się na stacji Urquinaona!

Ironii całej sprawie dodaje fakt, że na części pocztówek z Barcelony widnieje właśnie wejście do owej stacji mające dawać wrażenie, że tak właśnie wyglądają stacje metra w Barcelonie. Wielkie, kute, trzymetrowe nadproża umieszczone przy wejściu do metra, które przez prawie 90 lat kształtowały krajobraz miasta.

Te łuki postawione zostały w 1924 roku, będąc zarazem symbolem metra, oznaczającym wejście do podziemnej kolei (znanego wówczas jako Gran Metro de Barcelona). W momencie otwarcia metra umieszczono ich 80, na wszystkich ówczesnych stacjach. Ponieważ nie były poddawane odpowiedniej konserwacji, ich stan z każdym rokiem pogarszał się, aż zaczął stanowić zagrożenie dla przechodniów. Zostały one wówczas przebudowane by w kolejnych latach TMB (powołując się na niezgodności z nowymi przepisami) wydał decyzję, aby je zburzyć!

Zatem gdzie znaleźć ostatnie modernistyczne wejście do stacji metra w Barcelonie? Znajduje się ono na skrzyżowaniu ulic Brucu z Sant Pere. Warto je zobaczyć puki jeszcze znajduje się nad wejściem do barcelońskiego metra.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!