Bilet T10 czyli jak poruszać się po mieście

Bilet T10 czyli jak poruszać się po mieście

Wiele osób, które przyjeżdżają do Barcelony, ma problem z poruszaniem się po mieście. Dobrze rozbudowana i bardzo rozległa komunikacja miejska powoduje pewne obawy u turystów. Pojawiają się także problemy, w jaki sposób obsługiwać bilety T10 na ww. komunikację. Nie brakuje również pytań, co to właściwie jest ten bilet T10. Postanowiłem te tematy przybliżyć i objaśnić w możliwie najprostszy sposób

Typy Biletów 

Zacznijmy od tego, że występuje kilka typów biletów a najpopularniejszy z nich to Bilet T10 (10 przejazdów – może być używany przez wiele osób)

Są jeszcze:

T50 – pięćdziesiąt przejazdów, ale może być używany tylko przez jedną osobę

T70 – siedemdziesiąt przejazdów podobnie jak Bilet T10 może używać wiele osób

Tdia – Bilet dzienny, może być używany tylko przez jedną osobę

Można również nabyć bilety, młodzieżowe, czy specjalne karty T4 lub T16, ale są one wykorzystywane głównie przez mieszkańców miasta posiadających specjalne uprawnienia

Skupmy się na bilecie T10 i możliwościach jego używania

Bilety (w tym Bilet T10) dostaniecie na każdej stacji metra w automatach przed bramkami – możecie je również spotkać np. w punktach z papierosami (Tabacco)

 

Kasowanie Biletu

Bilet kasujemy ZA KAŻDYM RAZEM, kiedy wchodzimy do środka transportu (autobus, metro, tramwaj itd.) Bilet ten może używany wiele osób

Przykład:

Załóżmy, że przyjeżdżająca do Barcelony 3-osobowa rodzina Jan, Małgorzata i Krzyś ? chce podczas swojego pobytu korzystać z transportu miejskiego. Zakupili już bilet T10 i udali się na przystanek autobusowy.

Wsiadając do autobusu, bilet najpierw skasował Jan, następnie podał go  Małgorzacie, która również go skasowała, by zrobić to ponownie w imieniu Krzysia (Krzyś nie dosięga do kasownika ?)

Podobna sytuacja spotkała ich w metrze. Najpierw bilet skasował Jan i przeszedł przez bramkę, następnie podał bilet Małgorzacie, która również go skasowała i przeszła przez bramkę i analogicznie zrobił Krzyś. Pamiętajcie, bilet zawsze musi zostać skasowany przez każdą z osób, która podróżuje przy jego użyciu (w naszym przypadku przez 3 osoby).

 

Przesiadki w ramach biletu

Bilet T10 upoważnia również do bezpłatnego przesiadania się między środkami transportu!

Uwaga ten punkt wydaje się trudny na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jest bardzo łatwy i BARDZO pomocny przy poruszaniu się po mieście.

Przykład:

Nasza rodzina postanowiła wybrać się z zamku na wzgórzu Montjuic, do muzeum Historii Naturalnej na Placa Forum.

Ponieważ te 2 punty w mieście są dość znacząco od siebie oddalone, postanowili wykorzystać do tego kartę T10 oraz miejskie środki transportu.

Wychodząc z zamku, odnaleźli przystanek autobusowy linii nr 150, do którego wsiedli.

Ponieważ korzystają z karty T10, każde z nich skasowało kartę po wejściu do autobusu. Jan jako głowa rodziny ustawia na swoim smartfonie alarm, który włączy się za 1 godzinę i 15 minut. Pokonawszy autobusem 12 przystanków, wysiedli na Placa Espanya, tu znaleźli wejście do metra.

Wchodząc do metra, odnaleźli czerwoną linii L1. Jan przygotował skasowany wcześniej w autobusie bilet i tak jak poprzednio, każdy z nich skasował go, przechodząc przez bramki.

Następnie wszyscy poszli na peron, gdzie oczekiwali nadjechania wagoników metra (w stronę stacji Fondo).

Po przejechaniu kolejnych 8 przystanków cała rodzina wysiadła na stacji Glòries. Opuściwszy metro, udali się na przystanek tramwajowy. Tam wsiedli w tramwaj T4, ponownie kasując bilet skasowany wcześnie w metrze i autobusie.

Całą wycieczkę zakończyli po przejechaniu 6 przystanków tramwajem.

Przejazd trwał 1 godzinę i 1 minutę (budzik ustawiony przez Jana nie zdążył zadzwonić!).

Jest to bardzo ważne, ponieważ na dowolnym bilecie (w tym T10) można się bezpłatnie przesiadać w ramach 1 godziny i 15 minut od pierwszego skasowania!

Co również istotne, jeśli wsiądziemy do np. autobusu i skasujemy bilet po upływie 1h i 13 min to możemy na nim spokojnie dalej jechać – liczy się czas wejścia do np. autobusu, a nie to ile ten autobus jedzie.

Przesiadka między liniami metra

Metro traktowane jest jako jeden środek komunikacji. Nie ma znaczenia, iloma liniami będziemy się przemieszczać i na ilu stacjach się przesiadać. Do momentu aż nie wyjdziemy za bramki metra, wszystko traktowane jest jako jeden przejazd.  

Uwaga!

W ramach przesiadek NIE MOŻNA przesiadać się na coś, czym się już jechało. W przypadku naszej rodziny, gdyby chcieli z Placa forum wrócić w okolice starego miasta. I mieli wystarczająco dużo czasu na kolejne przesiadki. Nie mogą korzystać z tramwaju T4, metra (wszystkich linii) oraz autobusu 150. Skasowanie w tych środkach transportu biletu będzie uważane przez system jako nowa podróż, a nie podróż w ramach przesiadania się.

W ich przypadku cała podróż z zamku na wzgórzu Montjuic do Placa Forum zamknęła się w 3 skasowaniach biletu poprzez nadrukowanie daty i godziny z tyłu bloczka biletu T10

Kolej podmiejska a bilet T10

Kolejnego dnia nasza rodzina postanowiła wybrać się na wzgórze z kościołem na szczycie. Okazało się, że nazywa się Tibidabo i można do niego dojechać miejskim środkiem transportu. Ponieważ nocleg, który znaleźli, mieści się w niedalekiej odległości od Rambli, skorzystali ze stacji metra i kolei podmiejskiej znajdującej się na Placu Katalońskim.

Przykład:

Nasi Bohaterowie przechodzą przez bramki kolei miejskiej, w taki sam sposób jakby wsiadali do metra. Ponownie ustawili czasomierz na 1.15 minut i odnaleźli swój pociąg S2 jadący w stronę Bellaterra. Po przejechaniu 3 stacji wysiedli na Peu del Funicular. Następnie skierowali się do kolejki linowej podobnej do tej jeżdżącej na Gubałówkę. Ponieważ nie wyszli za bramki, nie skasowali również ponownie biletu (Kolejka uważana jest jako cześć metra/kolei podmiejskich). Po wyjechaniu na górę wyszli za bramki i skierowali się na najbliższy przystanek autobusowy linii nr 111. Ponownie w autobusie skasowali blite T10 a on zawiózł ich na sam szczyt wzgórza Tibidabo skąd podziwiali piękną panoramę miasta ?

Strefy a Bilet T10

Transport w Katalonii (regionie Barcelona) podzielony jest na strefy, na które należy mieć odpowiedni bilet. Miasto Barcelona w całości znajduje się w Pierwszej strefie.

Przykład:

Na koniec swojego pobytu w czarującej Barcelonie Nasi goście postanowili wybrać się do malowniczego Castelldefels. Miasteczka oddalonego ok. 30 km od Barcelony. Ponownie swój przejazd rozpoczęli na placu Katalońskim, gdzie wsiedli w zieloną linię metra L3. Aby dojechać do przystanku Passaig de Gracia (podróż w stronę stacji Trinitat Nova) oczywiście kasują bilet 3x, przechodząc przez bramki. Następnie na stacji Passaig de Gracia, wychodząc za bramki i przechodzą do przystanku kolei podmiejskiej FCC (bilet kasują ponownie 3x). Tam wsiadają w pociąg R2S w kierunku Vilanova i la Geltra. Po przejechaniu ok 6 przystanków kolejowych wysiedli na stacji Playa Castelldefels, która jest jedną z ładniejszych na tej części wybrzeża. W ten sposób dotarli do castelldefels i pomimo że od Barcelony miasto to oddalone jest o ok. 30 km to znajdującego się w 1 zonie i można tam dotrzeć na tym samym bilecie, na którym poruszamy się po centrum Barcelony!

Podróż na lotnisko

Pozostała ostatnia podróż, którą nasza rodzina musiała odbyć — podróż na lotnisko.

Tu sytuacja nieco się skomplikowała, ponieważ pomimo że na lotnisko jest doprowadzona bezpośrednia linia metra, to nie da się tam dojechać za pomocą biletu T10.

Lotnisko przynależy do zony 4 i aby wysiąść na tej stacji nasza rodzina musi mieć specjalny bilet „na lotnisko”, którego koszt wynosi ok. 5 € za osobę — jest to również bilet jedno przejazdowy bez możliwości przesiadek.

Jednakże w ramach biletu T10 można się dostać na lotnisko El Prat, korzystając z autobusu miejskiego linii numer 46 lub kolei podmiejskiej (Rodalies). Autobus Odjeżdża z placu hiszpańskiego (nieopodal magicznych fontann lub centrum handlowego Arenas de Barcelona) Natomiast kolej ze stacji Passaige de Gracia — więcej informacji jak dostać się z lotniska do centrum (i odwrotnie) znajdziesz tutaj – https://odkrywcymiasta.pl/blog/jak-dojechac-z-lotniska-do-centrum-barcelony/

Bilet T10 a karta HolaBCN

Pozostaje wspomnieć nam o karcie HolaBCN, czyli biletach przygotowanych specjalnie dla turystów podróżujących do Barcelony. 

Karta, o której wspominam to turystyczny bilet na wszystkie środki komunikacji (prawie wszystkie 😉 ). Jej koszt jest znaczący, choć mamy za jej pomocą możliwość skorzystania z linii metra na Lotnisko. Dodatkowo karta ta daje zniżki do niektórych muzeów.

Który zatem bilet jest bardziej opłacalny, kiedy przyjeżdżamy do Barcelony ? Czy Kupić bilet T10, czy może jednak turystyczną kartę HolaBCN?

Jeśli twój przyjazd to 2 dni to koszt karty HolaBCN wyniesie cię 15,20 € – czyli 1,5 wartości biletu T10. Przeliczając, jest to w sumie ok. 15 przejazdów (czyli dziennie ok. 7 przejazdów z możliwością przesiadek) dla biletu T10. Moim zdaniem zakup karty HolaBCN ma sens, tylko jeśli cenisz wygodę, nie zamierzasz spacerować po mieście i ważny jest dla ciebie dojazd metrem na lotnisko. W przeciwnym razie bardziej opłacalny będzie zakup biletu T10.

Pamiętać trzeba również że HolaBCN nie obowiązuje na autobusy nocne!

 

[mailmunch-form id=”821416″]

9 komentarzy

 1. avatar
  Posted by Agnieszka| 04/10/2018 |Odpowiedz

  Świetny artykuł. Mam jedno pytanie: jeśli chcę metrem dojechać do hotelu oddalonego od lotniska o 2 przystanki (Hotel Centre Esplai Albergue) to wystarczy bilet T10?

  • Posted by admin| 04/10/2018 |Odpowiedz

   Jeśli chcesz skorzystać z metra na trasie lotnisko <=> miasto to niestety bilet T10 tutaj nie zadziała. Stacja metra lotnisko jest w specjalnej strefie dla której potrzebujesz specjalnego biletu “na lotnisko” koszt. ok 5€ i jest to bilet 1 przejazdowy. W takim przypadku zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z autobusu oraz przesiadki we wskazanym miejscu lub transferu z lotniska

 2. avatar
  Posted by Edyta| 04/04/2019 |Odpowiedz

  Mam bilet t10, na którym jest skasowanych np 6 przejazdów. 4 zostały do wykorzystania. W jakim czasie trzeba je wykorzystać? Jest jakiś czasowy limit :)?

  • Posted by admin| 04/04/2019 |Odpowiedz

   Każdy bilet T10 ważny jest przez 2 mc od zmiany taryfy (taryfa zmienia się zazwyczaj na przełomie roku) lub 3 miesiące od skasowania – czyli w tym przypadku będzie to 3 miesiące licząc od daty pierwszego skasowania biletu

 3. avatar
  Posted by Arkadiusz| 09/04/2019 |Odpowiedz

  Z terminala T2- najkorzystniej Pociągiem, a później metrem do Hotelu wszystko na bilecie T-10

 4. avatar
  Posted by Wioletta| 05/06/2019 |Odpowiedz

  A czy są jakieś bilety załóżmy siedmiodniowe na wszystkie rodzaje komunikacji miejskiej? Będąc w Potsdamie (Niemcy) kupiłam bilet siedmiodniowy Berlin ABC który upoważnial mnie do jeżdżenia metrem, ubahnem, tramwajem i pociągiem po całym Berlinie i okolicznych miasteczkach. Koszt takiego biletu to 40€.. Czy jest coś na takiej zasadzie w Barcelonie?

 5. avatar
  Posted by Christie| 22/10/2019 |Odpowiedz

  Czy karta T10 dziala rowniez na autobusy nocne N?

  • Posted by admin| 24/10/2019 |Odpowiedz

   Tak!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.