+34 632 70 16 20

Park Güell

Park Güell, 08024 Barcelona, Hiszpania (0)
  • Gaudi


Czy wiesz że

Park Güell został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego na zlecenie swojego Mecenasa i wieloletniego przyjaciela Euzebio Güella. Park miał być osiedlem dla zamożnej części barcelońskiej burżuazji. Prace rozpoczęto w 1900 roku a zakończono po czternastu latach . Niestety ze względu na znaczne oddalenie od centrum Barcelony a także ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu budowa parku jak i zainteresowanie zakupem nieruchomości w parku güell okazały się bardzo trudne do realizacji, w efekcie czego po śmierci Euzebio Güella w 1922 roku park został przekazany na własność miasta a następnie po upływie kolejnych 4 latach oddany do użytku mieszkańców Barcelony.

Krzywizny w pracach mistrza

Park Güell podobnie jak inne prace Antonio Gaudiego (Sagrada Familia czy Casa Mila) nie posiadają praktycznie linii prostych. Mistrz twierdził że takie linie nie występują w przyrodzie która wg. niego była najlepszą inspiracją, stąd jego wielkie zamiłowanie do występujących w Parku Güell krzywizn.

Trencadis czyli jak zdobić 

Podczas budowy Park Güell Antoni Gaudí wykorzystywał w swoich pracach trencadis. Jest to sposób dekorowania powierzchni przy użyciu małych ceramicznych płytek bardzo często rozbitych i nie przydatnych. To przy użyciu tej metody wykończył on Balkon w Parku Güell który mieniąc się wszystkimi kolorami możemy podziwiać odwiedzając ogród Gaudiego. Uważa się ze twórcą tego sposobu przyozdabiania był właśnie Antonio Gaudi, choć cześć modernistycznych artystów wykorzystywała tą technikę już wcześniej. Jednakże Ogrody Gaudiego przepełnione są pracami wykonanymi w tej technice.

Salamandra 

Na terenie parku są różne miejsca gdzie można znaleźć rzeźby wielu zwierząt w tym tą najbardziej znaną salamandrę znajdującą się przy schodach gdzie znajduje się wejście do parku. Mierzy ona 2,5 m długości i pokryta jest kolorowym trencadis. Według niektórych jest to alchemiczna salamandra symbolizująca ogień. Nie ma natomiast wątpliwości, że jaszczurka uważana jest nie tylko za symbol, ale również za strażniczkę parku. Według jednej z teorii salamandra to w rzeczywistości krokodyl z herbu francuskiego miasta Nîmes, gdzie wychował się i studiował Euzebio Güell.

Inne zwierzęta w parku

W parku znajdziemy również inne zwierzęta jak

Wąż zdobiących schody otoczony katalońską flagą, bowiem Gaudi żyjący w Barcelonie czuł się mocno związany z Katalonią.

Lwy na gzymsie wychodzącym na zewnątrz balkonu w górnej części Sali Kolumnowej. Są to gargulce w kształcie lwich głów. Wchodzą one w skład systemu odprowadzającego wodę.

Ośmiornica znajduje się na dachu Sali Kolumnowej

Budynki w Park Güell

Park Güell posiada kilka zabudowań. Są to szczególne miejsca ponieważ pokazują nam w jaki sposób planowane było rozmieszczenie domów i posiadłości na tym terenie. I choć park gaudiego Barcelona nie został ukończony, a powstały tylko części wspólne przyszłego osiedla, to możemy zobaczyć jakie budynki były planowane w ramach tej inwestycji w Barcelonie.

Casa Rosa

Wybudowana została przez ucznia Gaudiego i jego prawą rękę Francesca Berenguera a następnie zakupiona przez samego mistrza. Według obecnie posiadanych informacji wiemy że miał to być pokazowy dom, przybliżający potencjalnym zainteresowanym wygląd kolejnych 59 realizacji które miała kupić bogata cześć mieszkańców Barcelony. Gaudi mieszkał w nim od 1906 do 1925 roku, a następnie przeprowadził się do warsztatu przy Sagradzie Familii, w którym mieszkał aż do końca swoich dni. Obecnie w budynku tym zlokalizowana jest muzeum poświęcona życiu i twórczości Antonio Gaudiego gdzie możesz otrzymać najważniejsze informacje na temat mistrza i jego dzieł pokazano tam również jak miał docelowo wyglądać park Guell Barcelona

Pawilony wejściowe

Domy te zaprojektowane zostały z myślą o portierze i administracji osiedla. Gaudi projektując park oraz te budynki inspirował się historią Hansel i Gretel, która w tamtym okresie była wystawiana w Gran Teatre de Liceu. Ponadto sztukę tę przełożył Joan Maragall, przyjaciel Gaudiego i Güella.

Dom Portiera

Dom portiera ma na dachu kopułę w kształcie grzyba, a dom administracji, ma czteroramiennym krzyżem wskazującym cztery główne strony świata. Krzyż został zniszczony w 1936 roku, jednak po wojnie domowej odbudowano go. Pomiędzy budynkami znajdują się schody prowadzące na taras. Z tego miejsca możemy podziwiać niesamowity widok Barcelony. Stąd zobaczymy także jak postępuje budowa kolejnego z dzieł Antonio Gaudiego czyli kościoła Sagrada Familia.

Wzgórze trzech krzyży

Parc Guell posiada również niesamowite i tajemnicze wzgórze zwane wzgórzem trzech krzyży. Wg planów i dostępnych informacji miano tam wybudować kaplicę, jednakże nigdy nie udało się tego zrealizować. Obecnie możesz z tego punktu obserwować wspaniałą panoramę miasta oraz wspomniany wcześniej kościół Sagrada Familia (symbol nie tyle Barcelony co zabytek z którego słynie Hiszpania)

Pomimo nie ukończenia inwestycji a w późniejszym czasie oddania jej we władanie miastu park otrzymał bardzo ważne wyróżnienie. Został on wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO będąc 7 dziełem Gaudiego w Barcelonie które otrzymało ten zaszczyt.

Tworząc w Barcelonie park Güell Antoni Gaudii nie przypuszczał że będzie to jedno z najważniejszych jego dzieł. Sala kolumnowa (lub sala stu kolumn) czy najdłuższa ławka przyciągają ludzi w równym stopniu co casa batlló czy casa vicens. Te dzieła Gaudiego w Barcelonie, na zawsze upamiętniają niesamowitego katalońskiego architekta

A jeśli zainteresowały cię te informacje i chcesz zobaczyć inne dzieła A. Gaudiego koniecznie sprawdź na naszej stronie co zobaczyć w barcelonie

Zanim powita cię słoneczna Hiszpania warto również na naszej stronie zrobić sobie listę zabytków Barcelony oraz jakie muzeum trzeba koniecznie zobaczyć. Nasze informacje i artykuły mogą okazać się przydatną wskazówką kiedy rozpoczniesz zwiedzanie. Zobacz liczne atrakcje w Barcelonie które warte są aby poświęcić im chwilę odwiedzając napotkane na drodze muzeum.

Bilety do parku Güell kupisz online na stronie parku: Park guell bilety

Kupując bilety online ważne jest aby sprawdzić godziny i dni w jakich możecie odwiedzić park będąc w Barcelonie. Równie dobrym pomysłem jeśli planujecie odwiedzić park guell barcelona jest również kupić bilet muzeum gdzie znajdziecie liczne informacje na temat życia i twórczości A. Gaudiego.

A jeśli interesuje was nasze zdanie czy warto odwiedzić ww. park będąc w Barcelonie to stwierdzamy że zdecydowanie warto. Pamiętajcie również że cześć płatna parku to zaledwie kilka procent jego całkowitej powierzchni która została zabudowana przez A. Gaudiego dla przyszłego osiedla w Barcelonie. Pozostała cześć parku dostępna jest do zwiedzania zupełnie za darmo i można rozkoszować się jego zabudową. Dlatego będąc w Barcelonie Park Guell umieść koniecznie na swojej liście rzeczy do zobaczenia!

Jak dojechać do Parku Guell

Okazuje się że dojechanie do jednego z najpopularniejszych parków Barcelony, tłumnie odwiedzanego przez rzesze turystów wcale nie jest prostym zadaniem. Możecie oczywiście spróbować skorzystać z metra i za pomocą zielonej linii L3 wysiąść na stacji vallcarca. Następnie kierując się wzdłuż av. de vallcarca przejść ok 350 metrów (od stacji metra) aby dostać się w pobliże ulicy Baixada de la Gloria. Tutaj władze miasta zdając sobie sprawę iż park znajduje się na dość sporym wzniesieniu dla wygody turystów zamontowały ruchome schody które dowiozą was praktycznie pod samo wejście do parku. Plusem tego rozwiązania jest miejsce gdzie wejdziecie do parku ponieważ znajduje się ona praktycznie pod samym wzgórzem 3 krzyży czyli najwyższego punktu w Paku guell. Tutaj warto zrobić małą przerwę i zobaczyć jak niesamowicie wygląda panorama miasta z tego wzgórza. Innym sposobem (łatwiejszym) na dostanie się do Parku jest skorzystanie z autobusów miejskich (obecnie autobusu V19) który zatrzymuje się na przystanku zlokalizowanym po drugiej stronie parku. to obecnie główne wejście do parku gdzie również możecie spróbować zakupić bilety jeśli ich jeszcze nie macie (pamiętajcie że w sezonie letnim kiedy miasto odwiedza bardzo wielu turystów zakupienie biletów bezpośrednio w kasie może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe. z tego miejsca będziecie mieć nie tylko dogodną drogę do parku guell ale możecie (a wręcz powinniście) odwiedzić znajdujące się nieopodal bunkry el Carmel z których rozpościera się NIESAMOWITY widok na całe miasto (to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy z którego możecie zobaczyć panoramę miasta 360 stopni!) ostatnim możliwym środkiem na dostanie się do parku jest zakupienie biletu do płatnej strefy w połączonego wraz z transportem, jest to o tyle dobre rozwiązanie że autobus zawiezie was pod samo wejście i nie musicie „marnować” czau na stanie w kolejkach do kasy czy wchodzenie na piechotę na wzgórze gdzie znajduje się park. zwiedzając cześć płatną zauważycie że pomiędzy domami portiera i administracji również znajduje się brama przez którą możliwe jest wejście do parku, jednakże nie polecam wchodzenia tą stroną gdyż nie dojeżdża tam żaden autobus a od stacji metra to wejście jest dość znacząco oddalone


Godziny otwarcia

  • Gdzie?: Carrer d'Olot
  • Jak dojechać?: Metro L3 (Lesseps lub Vallcarca), Autobus - Linie: 24  - H6 - V19 - 112. Bus turystyczny
  • Godziny otwarcia: Otwarty od 08:30. Zamknięty – listopad- luty od 18:00, marzec, październik od 19:00, kwiecień i wrzesień - 20:00, maj-sierpień od 21:00.
  • Cena za wstęp do Casa-Museo Gaudí: €8.50

 


0 Recenzji
  • Cena
  • Jakość