poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Casa Felip hol główny

Casa Felip

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Casa Felip, którego budowa trwała w latach 1905 – 1913 roku znajduje się w Barcelońskiej dzielnicy Eixample. Swoją nazwę zawdzięcza osobie, która zleciła jego budowę, panu Manelowi Felip i Sintas. Zajmował się on działalnością włókienniczą, specjalizując się w wełnie i bawełnie. Na swojej działalności Felipe i Sintas dorobił się sporej fortuny (co zaobserwować możemy we wnętrzach Casa Felip). Budynek składa się z parteru i pięciu pięter wykonanych w modernistyczny styl. Najbardziej okazałe i możliwe do zwiedzania są pomieszczenia znajdujące się na pierwszym piętrze, czyli dawne pomieszczenia, w których mieszkał właściciel budynku.

Casa Felip rzeźba kobiety na kominkuCasa Felip kominek z rzezbąCasa Felip drzwi z witrażem w jadalni

Już samo patio z bogatym sgraffito na ścianach, jak i klatka schodowa z marmurowymi schodami prowadzącymi na pierwsze piętro dają wyraźnie do zrozumienia, że jest to budynek zamożnych osób z Barcelony.

Najbardziej okazałymi pomieszczeniami możliwymi do zwiedzania w casa felip są salon z przepięknie zdobionym sufitem, jak również jadalnia, w której zobaczyć możemy witraż zajmujący całą długość ściany okiennej. Również wyposażenie, które znajduje się w budynku, potrafi pokazać i oddać zarówno ducha tamtych czasów, jak i uzmysłowić jaką fortuną dysponowała ówczesna burżuazja Barcelony.

Posiadłość Casa Felip wybudowano obok innego budynku Telm Fernandez, który również został zlecony przez Manela Felip i Sintas. Usytuowany jest on pod numer 20 przy Ausias Marc w Barcelonie, w tak zwanej strefie „złotego kwartały włókienniczego”. To część dzielnicy Eixample, w której osiedliła się pod koniec XIX wieku, nowa burżuazja miasta zlecając budowę swoich domów. Posiadłości były budowane w stylu modernistycznym, który miał szczególny wyraz i wpływ na obraz Barcelony i Katalonii.

Kilka wydarzeń umożliwiło szybkie dojście do fortun osobą zamieszkującym Barcelonę i tak rozbiórka murów otaczających miasto, nowy rozwój miasta na bazie planu Cerdà, Światowa Wystawia w 1888 roku to niektóre koła zamachowe, które pozwoliły na radykalną zmianę zabudowy Barcelony. W następstwie czego zaprzestano budować indywidualne rodzinne rezydencje, a zaczęto tworzyć kamienice czynszowe.

Casa Felip dekoracyjny słonecznikCasa Felip windaCasa Felip mozaika na podłodze

W takich domach właściciel mieszkał na I Piętrze, wynajmując pozostałe piętra. Przychody otrzymywane z czynszów od pozostałych mieszkań stanowił zarówno dochód dla właściciela nieruchomości, jak i pozwalały na utrzymanie budynku

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz