Park Joan Miro

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Park Joan Miro posiada dużą ilością otwartej przestrzeni i jest również znany jako Parc l’Escorxador (ponieważ stoi na miejscu starej rzeźni miejskiej: escorxador to rzeźnia w języku katalońskim). Wypoczwają tu głównie mieszkańcy dzielnicy Eixample Esquerra. To wielkie miejskie „płuco”, znajduje się na południowo-zachodnim krańcu dzielnicy i stanowi doskonałą przystawkę przed rozpoczęciem zwiedzania monumentalnej Plaça Espanya.

W 1979 r. Barcelona rozpoczęła demontaż starej miejskiej rzeźni. Rezultatem był pierwszy duży park miejski po czasach Franco. Barcelona to miasto, które chciało się odnowić i instynktownie wiedziało, że konieczne jest podjęcie przedsięwzięć planistycznych, które zaspokoją nowe potrzeby społeczne i doprowadzą do renowacji przestarzałych miejsc dla nowych zastosowań. W tym przypadku grupa młodych architektów kierowana przez Beth Galí zaprojektowała park, który zajmuje cztery bloki Eixample, które Ildefons Cerdà – architekt stojący za dzielnicą Eixample – pierwotnie przewidział dla tej części Barcelony.

Park Joan miro — położenie

Park Joan Miro, znany lokalnie jako Parc de l’Escorxador, to układanka złożona z różnych elementów rozmieszczonych wokół cementowego placu zaprojektowanego do organizacji wszelkiego rodzaju imprez i wydarzeń. Wokół placu znajdują się platformy na różnych poziomach, ścieżkach, pergolach i obszarach krajobrazowych z sosnami i zimozielonymi dębami, które są idealnym miejscem na spacer i cieszenie się wolnym czasem.

Sztuczny kanał wodny biegnie równolegle do Carrer Tarragona, nadając chłód tej stronie Parc de Joan Miró. To miejsce 22-metrowej monumentalnej rzeźby Joan Miró Dona i Ocell (Kobieta i ptak). Podobnie jak park, został poświęcony w 1983 r., Na krótko przed śmiercią artysty. Po drugiej stronie parku znajduje się biblioteka publiczna, która nosi imię Joana Miró.

Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wizyty w Barcelonie. Znajduje się nieopodal Arenas de Barcelona dawnej arenie byków, na której odbywały się Corridy a obecnym centrum handlowym. Park Joan Miro znajduje się również w bliskim sąsiedztwie Placa Espanya (przebudowanego z okazji światowej wystawy z 1929 roku), przy którym znajdują się magiczne fontanny dające niesamowity spektakl światła i dźwięku w Barcelonie! Do parku możecie dojechać przy pomocy linii metra wysiadając na przystanku Espanya

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!