poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Park Joan Miro

Park Joan Miro

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Park Joan Miro posiada dużą ilością otwartej przestrzeni i jest również znany jako Parc l’Escorxador (ponieważ stoi na miejscu starej rzeźni miejskiej: escorxador to rzeźnia w języku katalońskim). Wypoczwają tu głównie mieszkańcy dzielnicy Eixample Esquerra. To wielkie miejskie „płuco”, znajduje się na południowo-zachodnim krańcu dzielnicy i stanowi doskonałą przystawkę przed rozpoczęciem zwiedzania monumentalnej Plaça Espanya.

W 1979 r. Barcelona rozpoczęła demontaż starej miejskiej rzeźni. Rezultatem był pierwszy duży park miejski po czasach Franco. Barcelona to miasto, które chciało się odnowić i instynktownie wiedziało, że konieczne jest podjęcie przedsięwzięć planistycznych, które zaspokoją nowe potrzeby społeczne i doprowadzą do renowacji przestarzałych miejsc dla nowych zastosowań. W tym przypadku grupa młodych architektów kierowana przez Beth Galí zaprojektowała park, który zajmuje cztery bloki Eixample, które Ildefons Cerdà – architekt stojący za dzielnicą Eixample – pierwotnie przewidział dla tej części Barcelony.

Park Joan miro — położenie

Park Joan Miro, znany lokalnie jako Parc de l’Escorxador, to układanka złożona z różnych elementów rozmieszczonych wokół cementowego placu zaprojektowanego do organizacji wszelkiego rodzaju imprez i wydarzeń. Wokół placu znajdują się platformy na różnych poziomach, ścieżkach, pergolach i obszarach krajobrazowych z sosnami i zimozielonymi dębami, które są idealnym miejscem na spacer i cieszenie się wolnym czasem.

Sztuczny kanał wodny biegnie równolegle do Carrer Tarragona, nadając chłód tej stronie Parc de Joan Miró. To miejsce 22-metrowej monumentalnej rzeźby Joan Miró Dona i Ocell (Kobieta i ptak). Podobnie jak park, został poświęcony w 1983 r., Na krótko przed śmiercią artysty. Po drugiej stronie parku znajduje się biblioteka publiczna, która nosi imię Joana Miró.

Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wizyty w Barcelonie. Znajduje się nieopodal Arenas de Barcelona dawnej arenie byków, na której odbywały się Corridy a obecnym centrum handlowym. Park Joan Miro znajduje się również w bliskim sąsiedztwie Placa Espanya (przebudowanego z okazji światowej wystawy z 1929 roku), przy którym znajdują się magiczne fontanny dające niesamowity spektakl światła i dźwięku w Barcelonie! Do parku możecie dojechać przy pomocy linii metra wysiadając na przystanku Espanya

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz