Inne środki transportu w Barcelonie (Auto, Rower, Skuter, Hulajnoga)

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Jeśli planujesz odwiedziny stolicy Katalonii i zastanawiasz się, jakie są Inne środki transportu w Barcelonie, aby poruszać się po mieście, nie wykorzystując do tego transportu miejskiego, tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Inne środki transportu w Barcelonie — sprawdzmy Samochód

wypożyczyć samochód w Barcelonie To nie jest najlepszy pomysł, ale jeśli planujesz wycieczki również poza Barcelonę, może być on przydatny. 

Gdzie zatem wypożyczyć auto 

Najlepiej zadbać o to zaraz po przylocie wypożyczając auto już na lotnisku. Znajdziesz tutaj wszystkie najważniejsze wypożyczalnie Europejskie, wraz z hiszpańską firmą GoldCar (Rhodum) pomimo zbierania różnych opinii jest to wypożyczalnia, na którą warto zwrócić uwagę. Należy przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które opisałem poniżej. Również w okolicy Estacio Sants (dworzec kolejowy) znajdują się wypożyczalnie samochodów.

Na co zwracać uwagę podczas wypożyczania auta

Wypożyczając samochód bardzo ważne, abyśmy zwrócili uwagę na kilka szczegółów. Cena wcale nie jest najważniejszym z nich (choć bardzo często właśnie z tych małych drobiazgów wynika). 

Po pierwsze zwróć uwagę na politykę paliwową. 

Obecnie stosuje się 2 polityki: 

  • Full-Full 
  • Full-Empty 

Pierwsza z nich (full-full) to odebranie samochodu z pełnym bakiem i z takim samy go oddajemy. 

Drugą z kolei (full-empty) to odebranie samochodu z pełnym bakiem a oddanie z pustym. Wybierając tę politykę, należy pamiętać, że firma wynajmująca samochód doliczy opłatę za zatankowanie auta. Oczywiście wybrana przez firmę stacja niekoniecznie będzie należeć do najtańszych. Cena przy wybraniu polityki Full-Empty jest zazwyczaj niższa, ponieważ firma zrekompensuje ją w dodatkowych opłatach.

Koniecznie Oglądnij samochód przed wyjechaniem z parkingu.

To bardzo ważny punkt! Niejednokrotnie podpisując dokumenty odbioru samochodu, kierujemy się do niego, a wyjeżdżając z parkingu, nie sprawdzamy, czy samochód nie posiada uszkodzeń. Niejednokrotnie drobnych, które nie są dobrze widoczne w parkingowych zaułkach przy słabym świetle.

W Momencie zwrotu samochodu firma może uznać, że powstałe uszkodzenia (np. zarysowania) są na tyle istotne (powyżej 3 cm?), aby obciążyć się kosztami naprawy. Dlatego przed odbiorem należy obfotografować wszystkie uszkodzone miejsce (a najlepiej cały zarówno z zewnątrz, jak i w środku) oraz poprosić pracownika firmy o naniesienie uszkodzeń na protokole odbioru samochodu. Zdjęcia mogą posłużyć za potwierdzenie stanu samochodu w przypadku ewentualnych problemów. 

Możemy uniknąć tej procedury, wybierając dodatkowe znacznie droższe ubezpieczenie w opcji full. Wówczas wypożyczalnie nie interesują powstałe na samochodzie szkody.

Limit kilometrów

Zwróćmy również uwagę czy przedstawionej wam ofercie wypożyczony samochód nie ma limitu km. Niejednokrotnie zdarza się, że auta w bardzo okazyjnych cenach posiadają limit na poziomie np. 90 km dziennie! Może się okazać, że jest to limit dla was niewystarczający. A każdy kolejny kilometr będzie kosztował kolejne euro

Wyjazd za granicę

Jeśli planujecie poruszać się po Katalonii, na pewno zastanawiacie się, czy nie odwiedzić pobliskiej Andory. Zwróćcie uwagę, że w większości przypadków ubezpieczyciele nie pozwalają na wyjazdy samochodów poza granice kraju. Andora jako osobny kraj nienależące do strefy Unii Europejskiej wpisuje się w taką politykę ubezpieczeniową firmy. Może się zdarzyć, że opuszczając granicę kraju zostanie naliczona znacząca opłata

Mandaty

To osobny temat, ale należy pamiętać, że pożyczając samochód, narażeni jesteśmy również na mandaty. Jeśli takie otrzymamy od hiszpańskiej policji, będziemy musieli go opłacić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku otrzymania mandatu z wszechobecnych na drogach fotoradarów (wg prawa mogą być ukryte i nie trzeba o nich informować) firma prześlę go na podany w dokumentach adres w Polsce

Inne środki transportu w Barcelonie — sprawdzamy rower!

Barcelona posiada niesamowicie gęstą sieć ścieżek rowerowych. Liczy ona około 250 km, a jedne z ładniejszych tras biegnie wzdłuż Barcelońskiego nabrzeża. Dobrym pomysłem zwiedzając Barceloną, jest skorzystanie z rowerów. Wielu z was zobaczę zapewne czerwone stacje rowerów miejskich bicing, niestety są one przeznaczone tylko dla mieszkańców miasta. Dla turystów pozostaje wypożyczenie rowerów w jednej z licznych wypożyczalni. Cena za wynajem roweru waha się od 3 € do około 8 € za godzinę. Im dłuższy czas wynajęcia roweru, tym niższa cena podróży. Dobrym pomysłem jest zwiedzanie Barcelony na rowerze, zwłaszcza jeśli jesteśmy z dziećmi (dla nich możemy wynająć rower dziecięcy lub poprosić o rower z fotelikiem) Polecane przez nas wypożyczalnie mieszczą się tutaj 

Pamiętajcie, aby rowerem jeździć tylko po ścieżkach rowerowych, a jeśli takiej nie ma w danym miejscu to po chodniku WIĘKSZYM niż 5 m. W przeciwnym razie narażacie się na otrzymanie mandatu.

Hulajnoga elektryczna

W Barcelonie występuje kilka firm, które umożliwiają wypożyczenie hulajnogi elektrycznej. Można ją wypożyczyć zarówno w wypożyczalniach, których znajdują się rowery, jak również niektóre firmy rozmieszczają je na ulicach miasta. Jeśli chcesz, wypożyczyć hulajnogę stojącą na ulicy należy: pobrać aplikację (np. http://reby.co/invite, podając kod, 5RMQYZ otrzymacie 3€ na pierwszą podróż!), podać swój numer telefonu, a następnie po aktywacji aplikacji zeskanować kod umieszczony na hulajnodze. Płacimy za czas, w którym korzystamy hulajnogi elektrycznej. W tym przypadku podobnie jak na rowerze należy poruszać się tylko po ścieżkach rowerowych lub odpowiednio szerokich chodnikach.

Skuter

Skutery Barcelonie to bardzo fajne rozwiązanie, jeśli szybko potrzebujemy przemieścić się o kilkaset metrów. Jest kilka firmw Barcelonie umożliwiających skorzystanie ze skuterów. To Ecooltra, Yego czy Acciona, ale to tylko kilka przykładów najbardziej popularnych skuterów umieszczonych na ulicach miasta. Aby je wypożyczyć, potrzebujemy aplikację, którą możecie pobrać tutaj: 

Ecooltra (kod promocyjny o wartości 10€ – kcmtr)

Yego (kod promocyjny na 15 minut darmowej jazdy – 6J0EG60TKJ)

Acciona (kod promocyjny na 30 minut darmowej jazdy – YFK79978)

Zasada jest bardzo podobna do hulajnogi elektrycznej, musimy pobrać aplikację, a następnie zarejestrować się w niej podając dane swojej karty kredytowej, uprawnień oraz dowodu. Po kilku minutach nasze konto zostanie aktywowane, a my możemy korzystać ze skuterów rozmieszczonych po całym mieście. Aby wyruszyć w drogę, musimy najpierw w aplikacji zarezerwować skuter, następnie, kiedy będziemy tuż obok niego, musimy otworzyć kufer, w którym znajdują się dwa kaski. Nie ma problemu z jeżdżeniem na skuterze z pasażerem. Wszystkie skutery, które wypożyczamy na ulicy, są elektryczne i nie musimy martwić się o ich stan naładowania. Po zakończonej podróży po prostu zwracamy kaski do schowka i w aplikacji zaznaczamy zakończenie podróży.

Sprawdź koniecznie, czy miejsce, gdzie chcesz zostawić skuter, jest dozwolone przez firmę wypożyczającą (mapa w aplikacji) oraz czy w danym miejscu nie ma zakazów parkowania (skuter może zostać odholowany) Średnia cena za poruszanie się skuterem to 25 eurocentów za minutę.

Jeśli już wiesz, jakie są inne środki transportu w Barcelonie, to nie pozostaje nic innego jak zwiedzić miasto razem z nami, odkrywając jego inne sekrety.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!