Która linia metra jest najszybsza?

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Poruszając się po mieście, które jest skomunikowane w tak genialny sposób, zadawaliśmy sobie często pytanie, która linia metra wygrałaby w ogólnym zestawieniu na najszybszą, pytanie o tyle zastanawiające, że jak zapewne pamiętacie, linii metra w Barcelonie jest aż 11!

Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, z pomocą przyszedł nam raport, który swego czasu opublikował TMB – Transport Metropolitans de Barcelona. W którym przewoźnik umieścił takie niestandardowe informacje jak właśnie szybkość poszczególnych linii metra!

Jak przeprowadzono badanie, która linia metra jest najszybsza?

Badanie przeprowadzane zostało w następujący sposób:

Zmierzono długość trasy od pierwszej do ostatniej stacji, następnie podzielono to przez czas, jaki zajmuje przejechanie tej trasy wagonikom metra, biorąc pod uwagę czasu postoju na przystankach (podobnie jak stosuje się to w wyścigach formuły F1)

Jak łatwo się domyślić, im mniej przystanków znajduje się na danej linii, tym pokonanie trasy od pierwszego do ostatniego przystanku zajmuje mniej czasu! Innymi słowy, taka linia metra porusza się po prostu szybciej (nie musi hamować i rozpędzać się przy każdej stacji).

W efekcie klasyczne i starsze linie oznaczone numerami od L1 do L5 osiągają podobne prędkości od 26,5 km/h do 28,4 km/h

Sytuacja wygląda zgoła odmiennie jeśli zaczniemy przyglądać się najnowszym linią metra w Barcelonie i tak linie L9North, L9Sud i L10 mógłby prowadzić Fernando Alonso, będąc na emeryturze! 😉 Okazują się bowiem że są to najszybsze linie metra w Barcelonie.

A która z tych trzech linii jest najszybsza i dzierży zarazem palmę pierwszeństwa jako najszybsza linia metra w Barcelonie? To linia L9 South, która osiąga zawrotną prędkość 37,7 km/h.

Z kolei najwolniejszą linią jest… L11 z prędkością 24 km/h, co z łatwością potrafią prześcignąć nawet najstarsze 80-letnie linie Barcelońskiego metra.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!