Kolejka linowa w Barcelonie

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Jak wiecie, Barcelona ma genialnie rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Korzystając z licznych środków transportu, jesteśmy w stanie dostać się do dowolnego miejsca w mieście. W Barcelonie są również dwa Wzgórza, na które dojazd jest nieco utrudniony, mówimy o wzgórzu Montjuic oraz Wzgórzu Tibidabo. Aby dostać się na te Wzgórza, pomoże nam któraś kolejka linowa w Barcelonie

Kolejka linowa na wzgórze Montjuic

Wzgórze Montjuic posiada dwie kolejki linowe. Pierwsza z nich to kolejka kablowa (Aeri del Port), druga kolejka gondolowa (Teleferica de Montjuic)

Kolejka linowa – kablowa (AERI DEL PORT)

Jest to chyba najładniejsza kolejka linowa w Barcelonie. Swoją trasą rozpoczyna w starym porcie, niedaleko plaży Barceloneta, przejeżdżając na całym portem, a kończy na tarasie widokowym Miramar na wzgórzu Montjuic. Kolejka została wybudowana w 1929 roku na drugą światową wystawę, która odwiedziła Barcelona. Na linie rozciągniętej nad portem jeżdżą naprzemiennie tylko dwa wagoniki, przez co potrafią występować dość spore kolejki. Widoki z tej kolejki są jednymi z ładniejszych w Barcelonie, zwłaszcza kiedy dotrzemy wagonikiem do środkowej wieży, z której możemy zobaczyć nie tylko  całą Panoramę miasta, ale również barceloński port. Znajduje się tutaj pośrednia stacja kolejki, ale niestety nie można na niej wysiać ani wsiąść do wagonika, czas postoju wagoników w tym miejscu przeznaczony jest na zrobienie zdjęć zarówno Barcelony, jak i Portu. Po dotarciu na wzgórze Montjuic znajdziemy się na tarasie widokowym, którego możemy podziwiać Panoramę miasta. Możemy tutaj również napić się kawy lub herbatki, a następnie z tego miejsca możemy kontynuować naszą podróż na wzgórzu, odwiedzając zamek lub schodząc do Magicznych fontann. Cena za przejazd kolejki kablowej to 11 € w jedną stronę oraz 16 € w obie

Stacje kolejki:

 1. Torre Sant Sebastià
 2. Torre Jaume I (bez możliwości wysiadki)
 3. Punkt widokowy Miramar

Bilety można kupić TYLKO na miejscu i kosztują:

 • 11 EUR za bilet w jedną stronę (bez względu czy rozpoczynamy od strony wieży Sant Sebastià przy Barcelonecie, czy od strony punktu widokowego Miramar na wzgórzu Montjuic)

 • 16 EUR za bilet w dwie strony

DNI ORAZ GODZINY OTWARCIA:

 • styczeń – luty  11:00 – 17:30
 • marzec – maj 10:30 – 19:00
 • 1 czerwca – 11 września  10:30 – 20:00
 • 12 września – 30 października 10:30 – 19:00
 • 31 października – 31 grudnia 11.00 – 17.30
 • 25 grudnia  – ZAMKNIĘTE

Kolejka linowa – gondolowa (TELEFÈRIC DE MONTJUÏC)

Drugą kolejką linową, która porusza się na wzgórzu Montjuic, jest kolej linowa – gondolowa. Znajduje się ona na części wzgórza od strony miasta, z tej kolejki głównie zobaczymy Panoramę Barcelony (bez widoku na port). Jest ona zdecydowanie nowsza mająca zaledwie 10 lat. Posiada jedną stację pośrednią, na której możemy wysiąść i kontynuować spacer na piechotę. Docelowo kolejka zawiezie nas na sam szczyt, gdzie możemy podziwiać oprócz panoramy miasta bardzo ładne ogrody, a także zamek na szczycie Montjuic. Aby dostać się do kolejki, możemy skorzystać z kolei szynowej funicular de Montjuic, która kursuje z przystanku fioletowej linii metra L2 stacji Para*lel. W sezonie wagoniki Telefèric de Montjuïc kursują dosłownie co kilka minut, a do każdego wchodzi około 4 -6 osób dzięki temu nie musimy zbyt długo czekać w kolejce (w przeciwieństwie do kolejki linowej Aeri del Port) Kolejka linowa – gondolowa (Teleferica de Montjuic) jest tańsza od twojej kablowej poprzedniczki, cena w jedną stronę to 8 euro w obie 12 €

Kolejka ma 3 stacje: 

 1. Parc de Montjuïc (początkowa stacja)
 2. Mirador (stacja pośrednia)
 3. Castell de Montjuïc (szczyt wzgórza)

Ceny nie różnią się bez względu od stacji, na której planujesz się zatrzymać. Bilety można kupić zarówno online, jak i na miejscu (online jest 10% zniżki) i kosztują:

 • 8 EUR za bilet pojedynczy (dzieci 4-12  6,20 EUR) – przy zakupie ONLINE przez 10% zniżki.

 • 12 EUR za bilet w dwie strony (dzieci 4-12 8,80 EUR) – przy zakupie ONLINE 10% zniżki.

Teleferica de Montjuic Kup bilety z 10% zniżką

DNI ORAZ GODZINY OTWARCIA:

 • styczeń – luty  10:00 – 18:00
 • marzec – maj  10:00 – 19:00
 • czerwiec – wrzesień  10:00 – 21:00
 • październik 10:00 – 19:00
 • listopad – grudzień 10:00 – 18:00

Kolejka Linowa wzgórze Tibidabo

Tibidabo to drugie ze wzgórz Barcelony, na które dostaniesz się przy użyciu kolejki linowej. Jest to zarazem najstarsza kolejka linowa w Barcelonie, jak również  w całej Hiszpanii! Powstała w 1901 roku łącząc Plaça del Doctor Andreu, do którego można dotrzeć przy pomocy Tramvia Blau (zabytkowy tramwaj z tego samego roku co kolej linowa na wzgórze Tibidabo), ze szczytem wzgórza Tibidabo (na której znajduje się park rozrywki)

Z tej kolejki linowej zobaczymy wspaniałą panoramę miasta wraz z odległym Barcelońskim nadbrzeżem.

Obecnie zarówno kolejka na wzgórze Tibidabo, jak i Tramvia Blau przechodzą remont — dostępne będą dla zwiedzających od jesieni 2020 roku! – kolejka została już ukończona, Tramvia Blau ciągle jest w remoncie do 2023 roku.

Którą kolejkę wybrać

Aby odpowiedzieć na pytanie, którą kolejkę wybrać podczas pobytu w Barcelonie w pierwszej kolejności zastanówcie się, które ze wzgórz chcielibyście zobaczyć — każde z nich jest inne i każde z nich czym innym was oczaruje i co innego zaoferuje.

W przypadku wybrania wzgórza Tibidabo znika również problem z wybraniem kolejki. Jeśli natomiast zdecydujecie się na odwiedziny wzgórza Montjuic, to moim  zdaniem warto wybrać kolejkę linową kablową (Aeri del port), z której zobaczycie nie tylko miasto, ale również Barceloński port czego nie uda się zobaczyć z żadnej z pozostałych. Jeśli natomiast planujecie odwiedzenie zamku na wzgórzu, to można skorzystać z kolejki linowej — gondolowej (teleferica de Montjuic), która zawiezie was na sam szczyt wzgórza, skąd podziwiać będziecie mogli rozległą panoramę miasta!

Podziwiając panoramę zobaczcie co jeszcze można odwiedzić w Barcelonie

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!