Lotnisko Barcelona El Prat – Centrum Miasta Jak dojechać do centrum?

Napisał Piotr
19 min. aby przeczytać

Barcelona El Prat, czyli jak dojechać z lotniska do centrum Barcelony? Po wylądowaniu w Barcelonie traficie na któryś z terminali lotniska Barcelona El Prat – 6 co do wielkości lotnisko w Europie i będącego w pierwszej 20 największych lotnisk na świecie. Lotnisko Barcelona El Prat jest Ogromne i składa się z 2 terminali. Jeśli lecicie tanią linią lotniczą (wizzair, ryanair), wylądujecie najprawdopodobniej na terminalu T2 – jeśli natomiast są to loty liniami droższymi (lot, lufthansa, swiss czy uwaga vueling) zostaniecie dostarczeni z samolotu na terminal T1. Lotnisko Barcelona El Prat oddalone jest od centrum miasta o ok. 20 km, dlatego po wylądowaniu musicie jakoś dostać się do centrum (i przede wszystkim swojego hotelu) – w tym wpisie przedstawię wam wszystkie możliwości, jakie na was czekają (z uwzględnieniem terminalu, na którym wysiądziecie) oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie, Jak dojechać z lotniska el Prat do centrum Barcelony?

Jak dojechać z lotniska Barcelona El Prat do centrum miasta ? Rodzaje transportu 

Lotnisko Barcelona i transport prywatny

Część osób mieszkających w Barcelonie świadczy dodatkowe usługi transportu na terenie miasta, a ponieważ osoby te są mieszkańcami miasta lub okolic to doskonale wiedzą jak najszybciej dojechać pod wskazany adres. Odpadają wam też przesiadki i martwienie się bagaż.  To rozwiązanie nie jest może najtańsze jego koszt to ok. 25-30 € za samochód, ale przy kilku osobach jest to najbardziej opłacalne i najszybsze rozwiązanie. Kwotę za transport z reguły ustalacie wcześniej i nie czekają na was niemiłe niespodzianki na końcu trasy. Dodatkowo transport nie zajmie dużo czasu (ok. 15-20 minut). Nie macie też dodatkowych opłat związanych z Bagażem, które mogą pojawić się w momencie korzystania z innych środków komunikacji. Jeśli podróżujecie z dziećmi, kierowca zawsze będzie mieć ze sobą fotelik, który umożliwi bezpieczny transport. Ostatnim argumentem przemawiającym za skorzystanie z tego najwygodniejszego środka transportu to liczne informacje dotyczące miasta i miejsc wartych odwiedzenia, które taka osoba wam przekaże podczas waszej przejażdzki 

Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu takiego transportu – dajcie znać a my przekażemy wam niezbędne informacje kontaktowe KONTAKT

Metro z Lotniska El Prat

Od 2016 r. metro dojeżdża na lotnisko Barcelona El Part. Trasę tą obsługuje linia L9SUD, która swoje stacje ma na terminalu T1 oraz T2. Metro zatrzymuje się na Terminalu T2 na stacji Aeroport T2 (Aby dostać się do stacji metra, musimy kierować się na stację kolei Aeroport, w której pobliżu znajduje się zejście), z kolei na Terminal T1 metro zatrzymuje się na stacji Aeroport T1, która jest zarazem stacją końcową. Metro kursuje w zależności od pory co 7  do 15 minut. Metro kursuje od niedzieli do czwartku w godzinach 5:00 do 24:00, w piątki godziny te są wydłużone i wówczas metro pracuje w godzinach 5:00 do 2:00, natomiast w soboty metro jeździ przez całą dobę! 

Od 2020 roku w Barcelonie przestał obowiązywać popularny bilet T10! Zastąpił go bilet T-Casual, choć w jego przypadku podobnie jak z poprzednikiem nie możemy go użyć, aby dojechać metrem na lotnisko Barcelona El Prat! Również pojedynczy bilet będzie nie wystarczający, aby użyć metra ze stacji terminalu T1 lub Terminalu T2. Potrzebny będzie bilet SENZILL AEROPORT, którego Koszt to 5,15 €. 

Koniecznie sprawdź, czy wybrany bilet nie nazywa się T-Casual Treb. Aeropuerto! – są to bilety na lotnisko Barcelona El Prat WYŁĄCZNIE dla pracowników i aby był on ważny, potrzebujesz specjalnego zaświadczenia!

Aby przemieścić się na trasie Barcelona – El Prat przy użyciu metra, musicie udać się na stację i tam w automacie zakupić specjalny bilet lotniskowy (SENZILL AEROPORT). Bilet ten działa jak bilet jednorazowy i upoważnia was TYLKO do używania całej sieci metra, nie jest to bilet zintegrowany, który możecie użyć np. w Autobusie! Po wyjściu z metra musicie zakupić bilet np. T-Casual (poprzednik biletu T10 – tutaj możesz zobaczyć, jak działał bilet T10 oraz bilet T-Casual). Koszt biletu Senzill Aeropuerto wynosi 5,15 €, a na chwilę obecną ostatnią stacją linii L9Sud jest zona universitaria (po drodze są możliwe przesiadki na inne linie metra). Tam należy przesiąść się na inny środek komunikacji. 

Jeśli zdecydowaliście się na zakup którejś z Kart turystycznych lub Biletu Hola BCN obejmującego transport miejski to będziecie mieli możliwość przejazdu na i z lotniska przy użyciu waszych kart! Więcej informacji na temat kart i korzyści, które dają, znajdziecie tutaj – Karty w Barcelonie

Bilety możecie zakupić zarówno na naszej stronie – Kup Bilety – jak i w automatach na stacjach metra, płacąc kartą lub gotówką. Aby wejść do metra, kasujemy bilet, przechodząc przez bramkę na stacji.

Ciekawostką jest fakt, że linia L9Sud jest linią całkowicie zautomatyzowaną, która porusza się bez udziału kierowcy. W Barcelonie jest również Linia L9Nort, która znajduje się we wschodniej części miasta, łącząc Barcelonę z Badaloną. Cały czas trwają prace, aby połączyć te 2 niezależne na chwilę obecną sieci i stworzyć najdłuższą w Europie zautomatyzowaną linię metra (ok. 30 km) plany zakładają zakończenie prac ok. 2024 roku (wówczas powstanie również stacja Camp Nou umożliwiająca dotarcie pod sam stadion za pomocą metra ? ) 

Kolej z lotniska Barcelona El Prat do centrum

Jeśli wylądowaliście na terminalu T2, to możecie również skorzystać z kolei. Jej przystanek znajduje się bardzo blisko przystanku metra. Należy przejść przez rękaw łączący stację kolei z lotniskiem, znajdujący się niedaleko strefy odlotów. Kolej to jedno z tych rozwiązań gdzie możecie użyć biletu T-Casual, aby dostać się do centrum. Nie będziemy mieć problemu z wybraniem pociągu, ponieważ na lotnisko barcelona El Prat dojeżdża tylko jedna linia R2Nord, która kursuje na trasie Aeroport – Maçanet-Massanes. Pociąg rozpoczyna trasę na stacji Aeroport oddalonej od terminala T2 o około 200 metrów (konieczne będzie przejście zadaszoną kładką łączącą T2 i stację) kierując się za charakterystycznymi znakami litery R na pomarańczowym tle. Droga z lotniska na peron zajmie nam ok. 15 minut!

Pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach przed Barceloną oraz 4 stacjach na terenie miasta. Na tych stacjach możemy przesiąść się do innego pociągu lub metra. Możemy z tego miejsca kontynuować podróż poza Barcelonę! Stacje, na których zatrzymuje się pociąg w BCN to 

  • Barcelona Sants (czas podróży to 20 minut jest to zarazem główny dworzec kolejowy miasta i największa stacja przesiadkowa połączona z 2 liniami metra L3 i L5)
  • Barcelona Passeig de Gràcia (czas przejazdu to 27 minut jest to zarazem ścisłe centrum miasta, gdzie możliwa jest przesiadka na 3 linie metra L2, L3 i L4)
  • Barcelona El Clot-Aragó (czas przejazdu to 31 minut możesz się tutaj przesiąść na 2 linie metra L1 i L2)
  • Barcelona Sant Andreu Comtal (czas przejazdu to 36 minut możesz się tutaj przesiąść na linię metra L1)

Pociąg z Lotniska kursuje co 30 minut. Pierwszy pociąg odjezdza o 6:08, a ostatni o 23:38. Dokładny rozkład jazdy możecie zobaczyć tutaj. Możecie też sprawdzić rozkład na oficjalnej stronie Rodalies de Catalunya, tutaj.

Jeśli natomiast wylądowałeś na terminalu T1, a również chciałbyś skorzystać z połączenia kolejowego z centrum Barcelony, wówczas użyć należy użyć shuttle-bus pomiędzy terminalami. Ten bezpłatny autobus dowiezie was na terminal T2, gdzie następnie przesiądziecie się na pociąg. Jego przystanek znajduje się pomiędzy terminalem T1 a Parkingiem na najniższym poziomie (obok przystanku autobusu miejskiego)

Przystanek, na którym sugeruję wysiąść z pociągu to Passaig de Gracia i tam przesiąść się w kolejny (inny) środek transportu lub udać się do swojego hotelu.

Bilety na pociąg możemy kupić na stacji w punkcie sprzedaży lub w automacie (możliwa jest płatność kartą i gotówką). Dostępne są bilety Rodalies de Catalunya na pojedynczy przejazd pociągiem, jednak będziemy poruszać się po mieście metrem, pociągiem czy autobusem warto kupić bilet wielo przejazdowy T-casual. Jego koszt to 11.35 € w efekcie czego koszt naszej drogi z lotniska do centrum wyniesie zaledwie niewiele ponad 1 € / osobę. Bilety kasujemy, przechodząc przez bramkę na peron.

Bilet pojedynczy na pociąg

Sieć kolejowa posiada własny podział na strefy, różny od tego co oferuje zintegrowany bilet. Różnica polega między innymi na umieszczeniu lotniska w różnych strefach! I tak miasto Barcelona znajduje się w strefie 1, z kolei stacja przy lotnisku w strefie 4. Za bilet w jedną stronę uprawniający do przejazdu przez cztery strefy zapłacimy obecnie 4,60 €. Bilet ten jest ważny przez dwie godziny od momentu skasowania. Mapę linii kolejowych w okolicach Barcelony (z podziałem na strefy) znajdziesz, klikając tutaj.

Bilet T-casual

W Barcelonie obowiązuje zintegrowany system transportu publicznego, dzięki czemu w ramach jednej podróży i jednego skasowania biletu możemy korzystać i przesiadać się pomiędzy metrem, autobusem, koleją czy tramwajem. W ramach tego systemu lotnisko, jak i miasto Barcelona znajdują się w strefie 1.

Podróżując z lotniska, nie ma niestety możliwości zakupienia pojedynczego biletu na transport zintegrowany, pozostaje nam jedynie pojedynczy bilet na pociąg! Dlatego dużo lepszą, wygodniejszą i w gruncie rzeczy tańszą opcją jest wykupienie biletu wieloprzejazdowego T-Casual, który uprawnia nas do odbycia 10 podróży w obrębie 1 strefy. Cena karnetu T-casual na strefę 1 wynosi obecnie 11,35 euro, co oznacza, że jedna podróż kosztuje nas jedynie 1,14 euro.

Podróżując na tym bilecie, możemy dojechać do wybranej przez nas stacji w Barcelonie następnie przesiąść się na metro lub autobus i kontynuować naszą wyprawę. W kolejnych dniach możemy używać T-casual do przemieszczania się po Barcelonie, aż do wykorzystania przez nas 10 podróży.

Jedna podróż w przypadku biletu T-casual rozumiana jest jako przejazd w czasie do 75 minut (od momentu skasowania biletu), podczas którego możemy wykonać przesiadki na inne środki transportu. Pamiętajcie, że za każdym razem kiedy wchodzimy do nowego środka komunikacji, musimy skasować bilet! Jeśli nie przekroczymy 75 minut i nie powtórzymy środka transportu, którym się poruszamy (Ta sama linia autobusowa/tramwajowa użyta ponownie podczas podróży/ wyjście i ponowne wejście do metra) zostanie nam naliczona kolejna opłata za podróż. 

Mapę zintegrowanego systemu transportu publicznego Barcelony znajdziesz tutaj.

Autobus miejski z lotniska Barcelona El Prat do centrum

Z lotniska (obu terminali) odjeżdża również autobus miejski linii 46. Po wyjściu z terminala T2 udać się należy w lewą stronę, gdzie znajduje się przystanek Autobusu. Tutaj bardzo ważne jest, aby podczas wsiadania do autobusu zwrócić uwagę na informację na górnej tablicy. To ważne, aby wasza trasa zamiast w Barcelonie nie zakończyła się na terminalu T1 ?. Przystanki Autobusu jadącego do miasta oraz na terminal T1 są praktycznie w tym samym miejscu! Na terminalu T1 przystanek autobusu, który zawiezie was do miasta, znajduje się pomiędzy halą przylotów, a parkingiem samochodowym na najniższej kondygnacji. W ramach tego środka transportu możecie użyć biletu T-Casual, aby dostać się Barcelony. Ostatnim przystankiem na trasie jest plac Hiszpański, tam możecie przesiąść się na inny środek transportu.

Podczas wsiadania do autobusu pamiętajcie, żeby przestrzegać sposobu korzystania z tego środka komunikacji – do Autobusu wsiadamy tylko pierwszymi drzwiami, ewentualnie jeśli mamy wózek dziecięcy lub wózek inwalidzki wówczas kierowca pozwoli nam wsiąść drugimi drzwiami. Pozostałe drzwi służą tylko do wysiadania! Koniecznie zaraz po wejściu skasujcie bilety, kasowniki znajdują się tylko w pierwszej części autobusu tak, aby wsiadając, łatwo było skasować bilet, a kierowca mógł sprawdzić, czy zrobił to każdy z pasażerów!

Pamiętajcie również że autobusy w Barcelonie zatrzymują się tylko na żądanie pasażerów! Aby wysiąść na innym niż ostatni przystanek, musicie nacisnąć przycisk informujący o chęci zatrzymania autobusu na najbliższym przystanku. Jeśli tego niezrobienie autobus przejedzie obok przystanku bez zatrzymywania!

Trasa do placu  Hiszpańskiego to 23 przystanki. Pamiętać również należy, że jest to odcinek ok. 20 km, którego przejechanie zajmuje ok. 43 minuty (Jednak czas tej drogi jest Bardzo Mocno uzależniony od sytuacji na drogach dojazdowych do Barcelony i może się on wydłużyć!) Może się okazać, że w godzinach południowych nie wystarczy wam czasu na kolejne przesiadki w ramach biletu T-Casual. Nie jest to dobry pomysł, jeśli zależy wam na czasie!

Aerobus z lotniska Barcelona El Prat do placu Katalońskiego

To rozwiązanie łączące w sobie przejazd autobusem bez zatrzymywania się na kolejnych przystankach. Aerobus ma ich na swojej tracie 4 (plac Hiszpański, Gran Via, plac Uniwersytecki i plac Katalonii).

Koszt przejazdu to 5,90 € w jedną stronę, możemy również kupić bilet łączony, który umożliwia nam również powrót aerobusem, wówczas jego cena wyniesie 10,20 €, ale pamiętać musimy, że podróż powrotna musi się odbyć w ciągu następnych  15 dni. Cena przejazdu nie zmienia się, bez względu na którym przystanku wysiądziemy. Autobus odjeżdża średnio co 5 lub 10 minut w zależności od pory dnia zarówno z terminalu T1, jak i T2. Dokładną rozpiskę godzin odjazdu znajdziecie poniżej! Podróż Aerobusem zajmuje ok. 35 minut z pierwszego przystanku Terminal 1 do ostatniego znajdującego się na Placa Catalunya (obok domu towarowego el Corte Ingles). W tym czasie możemy korzystać z darmowego WiFi, w które wyposażone są Aerobusy!

Bilety na aerobus możesz zakupić u nas na stronie, jak również w automatach z biletami (płatność kartami VISA lub Mastercard), u kierowcy lub obsługi na przystankach (płatność gotówką, pamiętajmy, by mieć ze sobą banknoty o nominale maksymalnie 20 euro). Dzieci w wieku do 4 lat podróżują bezpłatnie.

Minusem tego rozwiązania jest właśnie przystanek końcowy w postaci placu Katalońskiego. Po dotarciu na miejsce trzeba dostać się do hotelu, korzystając z innych środków komunikacji. Innym minusem jest nie możliwość przesiadek czy późniejszego wykorzystania biletu z aerobusa w pozostałych środkach transportu jak metro, czy autobus.

Aerobus jest idealnym środkiem transportu z lotniska jeśli podróżujesz z Bagażem rejestrowanym (nie ma dodatkowej opłaty za jego przewóz) a twój nocleg znajduje się w niewielkiej odległości (do 400 metrów) od placu Katalońskiego lub innych przystanków na trasie. Dobrze również, aby twój lot nie odbywał się późnej niż do godziny 22, aby spokojnie można było dostać się do hotelu. W przeciwnym razie zmuszony będziesz do zakupu dodatkowego biletu na komunikację miejską oraz przesiadek na inne środki transportu. Wówczas rekomenduję wybranie innego środka transportu

Bilety na aerobus dostaniesz tutaj 

BILETY

Godziny odjazdów Aerobusa:

Linia A1 – Terminal 1

Trasa: Pl. Catalunya, Barcelona – Terminal T1, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN)

W godzinach 5:00 – 6:40 – odjazd co 10 minut
W godzinach 6:50 – 21:45 – odjazd co 5 minut
W godzinach 21:50 – 00:30 – odjazd co 10 minut

Trasa: Terminal T1, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN) – Pl. Catalunya, Barcelona

W godzinach 5:35 – 7:20 – odjazd co 10 minut
W godzinach 7:30-22:20 – odjazd co 5 minut
W godzinach 22:35 – 1:05 – odjazd co 10 minut

Linia A2 – Terminal 2

Trasa: Pl. Catalunya, Barcelona – Terminal T2, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN)

W godzinach: 5:00 – 0:30 – odjazd co 10 minut

Trasa: Terminal T2, lotnisko Barcelona El-Prat (BCN) – Pl. Catalunya, Barcelona

W godzinach 5:35 – 1:00 – odjazd co 10 minut

Taxi na lotnisko Barcelona El Prat

To rozwiązanie bardzo podobne do proponowanego na wstępnie transportu prywatnego, z tym że stawki za korzystanie z taxi są wyższe (dochodzą np. dodatkowe opłaty lotniskowe czy za bagaż). Dodatkowym problemem może się okazać nie znajomość języka oraz trasy, którą podąży taksówka natomiast w każdej z nich można płacić kartą

Uber na lotnisko Barcelona El Prat

Obecnie Uber wycofał się z działalności na terenie Barcelony i okolic

Na piechotę z lotniska

Nie polecam tego sposobu dostania się do centrum, trasa z lotniska prowadzi obok bardzo ruchliwej drogi ekspresowej i taka wycieczka (dość długa) jest niebezpieczna i może zakończyć się mandatem

Godziny są ważne! Jak w nocy dostać się na lotnisko Barcelona El Prat ?

W przypadku decydowania się na któryś z wyżej wymienionych transportów BARDZO istotna jest godzina przylotu lub odlotu

Pamiętaj, że transport miejski działa w Barcelonie w godzinach 5:00 – 24:00. wówczas, aby dostać się na lotnisko, musimy użyć albo prywatnych transferów lub taksówek, albo skorzystać z komunikacji Nocnej i autobusów nocnych. trzeba jednak pamiętać, że na lotnisko jadą tylko 3 linie kilka razy w ciągu nocy. Na dojazd należy zarezerwować sobie ok. 60 minut. 

W autobusach obowiązują bilety zintegrowany, czyli można tutaj posługiwać się biletami T-Casual. NIE OBOWIĄZUJĄ  za to bilety HolaBCN, czyli biletu turystyczne! Jeśli przyjechałeś do Barcelony nad ranem lub po godznieni 24 i chcesz skorzystać z komunikacji nocnej, aby dostać się do Barcelony, a masz bilet Hola BCN, będziesz musiał zakupić u kierowcy bilet na jeden przejazd za 2,15 €!

N16 (tutaj dokładny rozkład i mapa) – kursuje na trasie Barcelona (Pl. Catalunya) – Castelldefels (Bellamar), w Barcelonie zatrzymuje się między innymi na Pl. Catalunya i Pl. Espanya, a na lotnisku przy terminalu T2. Autobus kursuje w kierunku lotniska w godzinach 23:30-5:10 a odjazd odbywa się co 20 minut. W kierunku Barcelony odjazdy mają miejsce co 20 minut w godzinach 23:3 – 5:10. 

N17 (tutaj dokładny rozkład i mapa) – kursuje na trasie Barcelona (Ronda Universitat – Pl. de Catalunya) – Aeroport del Prat (Terminal T1). W Barcelonie zatrzymuje się m. in. przy Pl. Catalunya i Pl. Espanya. Odjazdy z Pl. Catalunya na lotnisko odbywają się co 20 minut w godzinach 23:00-5:00. W kierunku Barcelony odjazdy mają miejsce co 20 minut w godzinach 21:55 – 4:45. 

N18(tutaj dokładny rozkład i mapa) – kursująca na trasie Barcelona (Pl. Catalunya) – Aeroport del Prat (Terminal T1). W Barcelonie odjeżdża m. in. z Ronda Universitat – Pl. Catalunya oraz z Pl. Espanya. Zatrzymuje się zarówno przy terminalu T2, jak i T1. Odjazdy z Pl. Catalunya na lotnisko odbywają się co 20 minut w godzinach  00:05 – 4:45. W kierunku Barcelony odjazdy mają miejsce co 20 minut w godzinach  00:18 – 4:38. 

Pamiętaj, że lotnisko jest tylko jednym z wielu przystanków na trasie, uważaj, bo można przegapić właściwy przystanek i zakończyć podróż w malowniczym Castelldefels

Naszym zdaniem

Podsumowując, jest kilka możliwości „wydostania się” z lotniska El Prat  czy to za pomocą transportu publicznego, czy firm oferujących przejazd. Jednakże jeśli jest to wasza pierwsza wizyta w cudownym mieście Gaudiego, nie chcecie tracić czasu i nerwów na niepotrzebne szukanie skąd odjeżdża metro czy pociąg, gdzie i na której stacji się przesiąść, czy mamy ze sobą cały bagaż, czy zakupiony bilet jest odpowiedni albo po prostu, czy zdążymy z zameldowaniem lub – co gorsza – czy zdążymy na samolot. Jeśli chcecie spokojnie dotrzeć do swojego hotelu i w pełni rozkoszować się barcelońskim urlopem to rozważcie zamówienie prywatnego transportu, który odbierze was z umówionego na lotnisku miejsca oraz zawiezie pod wskazany w Barcelonie lub okolicy adres

Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu takiego transportu – dajcie znać, a my przekażemy wam niezbędne informacje kontaktowe – KONTAKT

Teraz powinieneś już wiedzieć jak z lotniska Barcelona El Prat dostać się do centrum miasta na wszelkie możliwe sposoby!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!