Gdzie Parkować w Barcelonie ? (jak i za ile ?)

Napisał Piotr
8 min. aby przeczytać

Dziś odpowiemy na bardzo częste pytanie czyli gdzie parkować w Barcelonie?!

Zacznijmy od tego, że samochód w Barcelonie to zło. Ilość drug jefdnokierunkowych jest olbrzymia, miejsc parkingowych właściwie nia ma a opłaty za strefy są BARDZO WYSOKIE! Ale Skoro już zdecydowałeś się zabrać ze sobą 4 kółka, to zastanówmy się, gdzie parkować w Barcelonie?

Gdzie parkować w Barcelonie i Strefy Parkowania?

W całym mieście wyznaczone są strefy parkowania oznaczone kolorową linią przy krawężniku, w mieście możemy znaleźć linie w kolorze:

Niebieskie 

Można zaparkować przy nich samochód i należy opłacić bilet parkingowy (ok. 2,95 €/h) maksymalny postój zazwyczaj nie może przekroczyć 2h. Te linie są najbardziej popularne w centrum miasta, przy turystycznych punktach czy szlakach. 

Zielone

Można zaparkować przy niej samochód oraz należy opłacić bilet (ok. 2,95 €/h) maksymalny postój zazwyczaj nie może przekroczyć 2h. Rezydenci zamieszkujący daną dzielnicę w przy tej linii płaca BARDZO niskie stawki (ok. 0,2€/dzień). Występują w centrum oraz przy szlakach i punktach turystycznych. 

Białe

Można przy nich zaparkować samochód i nie trzeba płacić za biletnie jest również określony czas maksymalnego postoju. Linie te występują na obrzeżach oraz poza turystycznymi szlakami czy punktami. Znajdziecie je również przy Barcelońskich plażach w okolicy Port Forum.

Białe z napisem Residents

Nie można przy nich zaparkować samochodu. Jego pozostawienie na miejscu dla rezydenta skutkować będzie jego odholowaniem.  

Żółte

Nie można przy nich parkować samochodu. 

Wszelkie inne miejsca, jeśli nie ma przy nich białej linii, są wyłączone z parkowania. Jeśli pozostawisz w takim miejscu samochód po powrocie, zamiast auta na chodniku znajdziesz  mały kolorowy trójkąt z numerem telefonu — to informacja od Grua Municipal (służby miejskiej), która odholowała nieprzepisowo zaparkowany samochód na parking — teraz czeka cię wyprawa, aby go odebać 

Kiedy obowiązują strefy parkowania

W strefach parkowania opłaty z tym związane obowiązują zgodnie z informacjami na znakach lub parkomatach, czyli zazwyczaj bilet jest wymagany od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14 oraz 16-20 (mamy w ciągu dnia 2h darmowego postoju) lub 8-20 (darmowy postój jest wtedy po godzinie 20 do 8 rano).
Parkowanie w soboty w zależności od lokalizacji również może wymagać opłaty zazwyczaj w godzinach 9-14

Niedziele są darmowe i można zaparkować samochód, na kolorowych liniach nie płacąc za postój (chyba że znak mówi inaczej 😛 )

za bilety parkingowe płacimy w automatach zamontowanych na chodnikach i rozmieszczonych w strefie. Za bilety parkingowe można zapłacić bilonem lub kartą, bilet z automatu standardowo umieszczamy za przednią szybą samochodu do kontroli

W większości „kolorowych” stref podczas ich obowiązywania maksymalny czas postoju wynosi 2 h (choć bardziej na obrzeżach miasta może on wynosić nawet 4 h) – jeśli po tych 2 godzinach auto nadal jest zaparkowane, możesz po powrocie, zamiast auta znaleźć na chodniku mały kolorowy trójkąt (Grua Municipal)

Grua Municipal

czym jest owa Grua — to służby miejskie dbające o prawidłowe parkowanie samochodów w mieście. Jeśli twoje auto zaparkowane jest nie zgodnie z obowiązującymi w danej chwili przepisami (np. zakaz postoju, ale również parkowanie powyżej 2 h w „kolorowej” strefie) Grua odholuje samochód na najbliższy parking skąd będziesz go mógł odebrać po wpłaceniu mandatu w wysokości ok 200€ 

Nie polecam sprawdzania czujności i szybkości tych służba — kilkukrotnie z zegarkiem w ręku sprawdzałem, ile wynosi czas odholowania samochodu i NIGDY nie przekroczył on 3 min i 20 sekund 

Gdzie parkować w Barcelonie?

Zatem gdzie parkować w Barcelonie, jeśli w wyznaczonych strefach nie ma miejsca. Szczerze mówiąc, miejsc w Barcelonie jest naprawdę bardzo mało i niejednokrotnie, aby gdziekolwiek zaparkować, trzeba poświęcić na poszukiwania miejsca ok. 45 – 60 minut. Do tego większość ulic jest jednokierunkowa, a jeśli nie znasz miasta, jazda bez nawigacji jest BARDZO trudna.

Parkingi Miejskie 

Najlepszym miejscem na zostawienie samochodu tak, aby nie zaprzątać sobie głowy,m ciągłym pytanie gdzie parkować w Barcelonie będą płatne parkingi rozmieszczone w całym mieście i zarządzane przez firmę Saba parkingi te znajdują się pod ziemią a ich koszt to ok. 0,055 € za minutę. Osobiście polecam wybranie jednego z 2 parkingów znajdujących się w centrum Parking Saba Catedral (znajdujący się przy placu katedralnym w centrum dzielnicy Bario Gotico) lub Parking La Boqueria (znajdujący się pod słynnym targiem) – maksymalna opłata dzienna za parking wynosi zazwyczaj ok. 20-25 € (w zależności od parkingu) 

Parkingi Prywatne

Są też parkingi prywatne prowadzone w zaadoptowanych do tego kamienicach a koszt pozostawienie samochodu to ok. 3,5 €/h 

Obrzeża miasta 

Równie dobrym pomysłem jest pozostawienie samochodu na obrzeżach miasta i poruszanie się po centrum komunikacją miejską, która jest naprawdę bardzo rozległa i bardzo dobrze działająca – komunikacja w Barcelonie

Kiedy używać samochodu 

Dla kogo zatem jest samochód w Barcelonie – wiele osób przed przyjazdem do tego miasta wynajmuje samochód z myślą o poruszaniu się pomiędzy zabytkami czy centrum miasta a swoim hotelem – to myślenie jest błędne, sieć transportu jest tak dobrze rozplanowana i tak dobrze działająca, że samochód w Barcelonie nie jest ci potrzebny – przyda Się, TYLKO jeśli wybierasz się na wycieczkę za miasto, choć i to przez jeżdżący pociąg jest wątpliwe – https://odkrywcymiasta.pl/blog/barcelona-zwiedzanie/

Samochód w Barcelonie jest, naprawdę zbędą fanaberią, która może, zamiast poprawić to skutecznie zniszczyć wasz urlop a czas poświęcony na szukanie miejsca parkingowego, a następnie pieniądze na jego opłacenie spokojnie można wydać na bilet komunikacji miejskiej i mieć ten problem całkowicie rozwiązany i nie zaprzątać nim głowy! Ten problem gdzie parkować w Barcelonie dotyczy bowiem wszystkich tak turystów jak i mieszkańców!

Teraz już wiesz gdzie parkować w Barcelonie, a skoro wybierasz się do stolicy Morza Śródziemnego, to zapraszamy na wspólne wycieczki po Barcelonie. Odkryjemy razem tajemnice miasta oraz poznamy liczne historie i legendy z miasta i okolic. 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!