poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Pałac Baron de Quadras fasada główna budynku

Pałac Baron de Quadras

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Pałac Baron de Quadras znajdujący się w Barcelońskiej dzielnicy eixampla to budynek, który obecną formę zawdzięcza przebudowie dokonanej przez jednego z wielkich architektów czasów modernizmu katalońskiego, czyli Josepa Puiga i Cadafalcha. Jego przebudowa miała miejsce w Latach 1902–1906 na zamówienie Manuela Quadras i Feliu, I Barón de Quadras. Pierwsze plany przebudowy datowane są na 19902 r. a formalnie budowa rozpoczeła się rok pozniej kiedy to datowane są pierwsze faktury na 1903 rok.

Pierwotnie budynek ten został wybudowany przez mistrza budowlanego w 1882 r., a jego budowę zlecił barceloński kupiec Bonaventury Babota Guillermo. 2 lata później 15 czerwca 1884 r. dom odkupił  José Quadras i Prim, będący właścicielem firmy tekstylnej José Quadras i Prim. Po jego śmierci budynek trafi w ręce jego najstarszego syna, Manuela Quadrasa i Feliu, I Barona de Quadras. Baron, zlecił przebudowę domu, aby by ł on bardziej reprezentacyjny i przystawał do obecnych wówczas czasów, przebudową zajoł się Joseph Puig i Cadafalch. Z pozostawionych rachunków wiemy, że przebudowa domu mieszczącego się przy Avinguda Diagonal rozpoczęła się w 1903 roku, a zakończyła w 1906 roku.

Pałac Baron de Quadras historia powstania

Pałac Baron de Quadras był jeden z pierwszych domów wybudowanych na Avenida Diagonal. Chociaż posiadłość nie była zbyt atrakcyjna, mając zaledwie 12 metrów szerokości fasady, Puig był w stanie nadać jej odpowiedni wygląd podziwiany do dziś. Przeprowadził on również radykalną zmianę istniejącego już domu z fasadą przy ulicy Roussillon.

Zwiedzając wnętrze domu, warto zwrócić uwagę na licznie występujące motywy smoków nawiązujące do legendy o świętym Jerzym. Zobaczymy go tutaj zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i na fasadzie głównej budynku. Cały dom utrzymany był w stylu modernizmu katalońskiego, a po wejściu do wnętrza zobaczymy użycie najdroższych materiałów budowlanych, które ozdobiły wewnętrzne patio budynku. Klatka schodowa posiadająca niewielką fontannę prowadziła do głównych apartamentów, a jej stopień zdobienia jest jednym z najładniejszych w Barcelonie! Obecnie zwiedzając tę część domu, podziwiać możemy właściwie tylko niewielkie pozostałości apartamentu, który się tutaj znajdował – budynek był kilkukrotnie przebudowywany, a działający tu obecnie instytut Ramon llull zachowuje pozostałości pięknie zdobionych pokoi. Na szczególną uwagę zasługuje kominek znajdujący się w jednym z pokoi. Swoim kształtem przypomina on wielką sumiastą rybę.

Pałac baron de quadras jest domem, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas zwiedzania Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz