wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Pałac Baron de Quadras fasada główna budynku

Pałac Baron de Quadras

Napisał Piotr

Pałac Baron de Quadras znajdujący się w Barcelońskiej dzielnicy eixampla to budynek, który obecną formę zawdzięcza przebudowie dokonanej przez jednego z wielkich architektów czasów modernizmu katalońskiego, czyli Josepa Puiga i Cadafalcha. Jego przebudowa miała miejsce w Latach 1902–1906 na zamówienie Manuela Quadras i Feliu, I Barón de Quadras. Pierwsze plany przebudowy datowane są na 19902 r. a formalnie budowa rozpoczeła się rok pozniej kiedy to datowane są pierwsze faktury na 1903 rok.

Pierwotnie budynek ten został wybudowany przez mistrza budowlanego w 1882 r., a jego budowę zlecił barceloński kupiec Bonaventury Babota Guillermo. 2 lata później 15 czerwca 1884 r. dom odkupił  José Quadras i Prim, będący właścicielem firmy tekstylnej José Quadras i Prim. Po jego śmierci budynek trafi w ręce jego najstarszego syna, Manuela Quadrasa i Feliu, I Barona de Quadras. Baron, zlecił przebudowę domu, aby by ł on bardziej reprezentacyjny i przystawał do obecnych wówczas czasów, przebudową zajoł się Joseph Puig i Cadafalch. Z pozostawionych rachunków wiemy, że przebudowa domu mieszczącego się przy Avinguda Diagonal rozpoczęła się w 1903 roku, a zakończyła w 1906 roku.

Pałac Baron de Quadras historia powstania

Pałac Baron de Quadras był jeden z pierwszych domów wybudowanych na Avenida Diagonal. Chociaż posiadłość nie była zbyt atrakcyjna, mając zaledwie 12 metrów szerokości fasady, Puig był w stanie nadać jej odpowiedni wygląd podziwiany do dziś. Przeprowadził on również radykalną zmianę istniejącego już domu z fasadą przy ulicy Roussillon.

Zwiedzając wnętrze domu, warto zwrócić uwagę na licznie występujące motywy smoków nawiązujące do legendy o świętym Jerzym. Zobaczymy go tutaj zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i na fasadzie głównej budynku. Cały dom utrzymany był w stylu modernizmu katalońskiego, a po wejściu do wnętrza zobaczymy użycie najdroższych materiałów budowlanych, które ozdobiły wewnętrzne patio budynku. Klatka schodowa posiadająca niewielką fontannę prowadziła do głównych apartamentów, a jej stopień zdobienia jest jednym z najładniejszych w Barcelonie! Obecnie zwiedzając tę część domu, podziwiać możemy właściwie tylko niewielkie pozostałości apartamentu, który się tutaj znajdował – budynek był kilkukrotnie przebudowywany, a działający tu obecnie instytut Ramon llull zachowuje pozostałości pięknie zdobionych pokoi. Na szczególną uwagę zasługuje kominek znajdujący się w jednym z pokoi. Swoim kształtem przypomina on wielką sumiastą rybę.

Pałac baron de quadras jest domem, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas zwiedzania Barcelony.

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X