Casa Amatller

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Casa Amatller powstała na skutek przeróbki, której podjął się kataloński architekt Josep Puig i Cadafalch. Przebudowa odbywała się w latach między 1898 i 1900. Pierwotnie budynek wybudowano w 1875 roku przez mistrza budowniczego Antoni Roberta, i znany wówczas jako Casa Martorell. Był on Trzypiętrowym budynkiem w stylu neoklasycznym typowym dla Planu Cerdà.

Antoni Amatller zakupił go w 1898 r. A następnie zlecił przebudowę Josepowi Puigowi. Architekt chciał w znaczący sposób przebudować i zmodernizować elewację, parter, hol wejściowy, powierzchnie wspólne (w tym klatkę schodową) i studio fotograficzne mieszczące się na poddaszu budynku. Puig rozpoczął swój prace od przygotowania kilku szkiców elewacji. Zachowały się on do dziś i  przechowuje się je w Archiwum Państwowym w Katalonii. Silna osobowość właściciela oraz jego zainteresowania (fotografia i podróże) architekt zaakcentował na fasadzie budynku. Zobaczymy tutaj nie tylko liczne podróże, które przeprowadził pan Amatlle, ale również i jego podobiznę znajdującą się na jednej z okiennych framug. Na budynku nie mogło zabraknąć motywu z legendy o świętym Jerzym (Sant Jordi) tak ulubionej w owym czasie przez katalońskich architektów. W budynku tym warto również zwrócić uwagę na znajdujące się w holu płytki. Pomimo niesamowitego wystroju tego budynku płytki te wg niektórych przekładów były pierwowzorem dla obecnego znaku Barcelony, jakim jest flor de Barcelona licznie występujący na chodnikach miasta. Budynek jest bardzo charakterystyczny, dlatego obecnie bardzo łatwo można go odnaleźć podczas wizyty w Budynku.

Casa Amatller znajduje się w La Manzana de la Discordia (kwadrancie niezgody). Nazwa ta odnosi się do budynków położonych przy Paseo de Gracia, pomiędzy ulicami Aragón i Consejo de Ciento. W tym obszarze dzielnicy Eixample znajdują się trzy domy, zaprojektowane przez najważniejszych architektów epoki dlatego warto odwiedzić to miejsce.

Jest to Casa Amatller (1898-1900) zaprojektowana przez Josepa Puiga i Cadafalcha, Casa Lleó í Morery (1902-1906) autorstwa Lluisa Domenecha i Montanera oraz Casa Batllo (1904-1906) Antonio Gaudíego.

Ciekawostką jest, że żaden z tych domów nie został wybudowany od podstaw przez wielkich architektów, a wszystkie zostały przebudowane, co dodatkowo pokazuje i podkreśla kunszt ich pracy!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!