Pałac Casades

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Pałac Casades to obecnie siedziba Stowarzyszenia Adwokackiego w Barcelonie. Budynek zaprojektowany i wybudowany jako rezydencja rodzinna. W 1924 roku nabyty przez Izbę Adwokacką w Barcelonie, z zamiarem utworzenia w nim swojej siedziby. Z biegiem lat potrzeby doprowadziły do ​​rozszerzenia i rozbudowy budynku. Pierwsza z nich miała miejsce w 1950 roku, podczas której zmieniono główne wejście do budynku, umieszczając je w skosie ulicy Mallorca z Roger de Llúria. Kolejna, na początku lat 70., połączyła obecny budynek, z drugim — nowoczesnym i całkowicie odmiennym od pałacu. Co ciekawe, oryginalne wnętrza zakupionego w 1924 roku pałacu przetrwały do dziś.

Po pierwszym remoncie nowa siedziba została otwarta w dniu 14 kwietnia 1953 roku. Wielką nowością było wygospodarowanie specjalnej przestrzeni, w której zlokalizowano bibliotekę dzieł prawniczych. Liczy ona 30.000 ksiąg i czasopism o tematyce prawnej oraz z zakresu historii prawa. Przestrzeń ta inspirowana była bibliotekami angielskimi.

Pałac Casades i jego historia

Chociaż praktyka prawnicza sięga aż XIV wieku, to prawnicy nie zrzeszali się w żadnej organizacji związkowej aż do 17 stycznia 1833 roku. Wtedy po ogłoszeniu dekretu królewskiego, wymagalne stało się utworzenie korporacji prawniczych. Na początku, jak wiele innych gildii nie mieli własnej siedziby, dlatego spotykali się w domu Miquela Llobeta. Po 4 latach udało im się spotkać w budynkach klasztoru San Felip Neri. Kolejne spotkanie miało miejsce w 1857 roku w sali Sądu Terytorialnego w Pałacu Generalitat.

W 1866 r. korporacja prawnicza miała już swoje własne lokale przy Rue de la Lleona pod nr 8. W 1896 r. zajęli pierwsze piętro Casa de la Ardiaca, gdzie mieścili się do 1924 r. Następnie zdecydowali się właśnie na zakup Palau Casades (Pałac Casades), mieszczącego się pod numerem 283 na Carrer Majorca.

Pamiętać musimy, że to instytucja stworzona przede wszystkim w celu zapewnienia siedziby i interesów adwokatury oraz innych profesjonalistów zawodów prawniczych.

Obecna siedziba Izby Adwokackiej składa się z trzech budynków wzniesionych w różnym czasie.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!