18 rzeczy, które należy zrobić w Barcelonie.

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Bardzo wiele osób, zanim przyjedzie do Barcelony, zastanawia się, co warto tutaj zobaczyć czy zwiedzić. W internecie jest cała masa różnego rodzaju przewodników, które opisują najważniejsze zabytki miasta (Sagrada Familia, domu projektu Antonio Gaudiego, stadion Camp Nou, dzielnica gotycka itd.) kiedy zaczynamy analizować i wgryzać się w temat okazuje się, że Barcelona ma tak wiele do zaoferowania, aż może rozboleć nas od tego głowa (mnie na początku rozbolała 😉) co zatem zobaczyć i co zrobić w Barcelonie, abyśmy mogli powiedzieć, że naprawdę dobrze wykorzystaliśmy czas naszego pobytu w mieście?

Specjalnie dla was powstała ta oto lista! Spróbujcie zrealizować poniższe 18 punktów, które należy zrobić w Barcelonie, a śmiało będziecie mogli powiedzieć, że odkryliście sekrety tego miasta!

1. Przejdź się przez Las Ramblas — Ta główna ulica przecinająca stare miasto to jedno z najważniejszych miejsc na Barcelońskiej mapie, nie był w Barcelonie ten, kto nie przeszedł się po Rambli!

2. Pospaceruj po Parku Guell — ten chyba najbardziej znany hiszpański park skrywa wiele sekretów jak choćby najdłuższa na świcie ławka czy jaszczurka na fontannie będąca symbolem tego miasta. Jeśli dodamy do tego, że autorem parku jest A. Gaudiego, to wyjaśnia nam, dlaczego wizyta tutaj jest konieczna!

3. Odwiedziny kościoła Sagrada Familia — dzieło życia A. Gaudiego, najważniejszy zabytek Barcelony, najdłużej trwająca budowa, najwyższa budowla kamienia wybudowana przez człowieka, tych naj jest, tyle że po prostu trzeba to zobaczyć!

4. Domy projektu A. Gaudiego — Barcelona nie byłaby tym miastem gdyby nie jej genialny architekt A. Gaudi a skoro zwiedzamy Barcelonę, to prace tego wielkiego mistrza są ABSOLUTNIE obowiązkowe, musicie zobaczyć któryś z domów (albo wszystkie) z poniższej listy

  • Casa Batllo
  • Casa Mila / La Pedrera
  • Palau Guell
  • Casa Vicens
  • Casa Bellesguard

5. Zobacz pokaz magicznych fontann pod wzgórzem Montjuic — fontanny będące symbolem światowej wystawy z 1929 roku, to tutaj w weekendowe wieczory gromadzą się tłumy, aby oglądać ten niesamowity pokaz światła, dźwięku, barwy i koloru.

6. Odwiedź jeden z najstarszych parków w mieście — chodzi oczywiście o park z labiryntem, który jest absolutnym klejnotem miasta, choć nieco ukrytym i nie tak mocno eksponowanym, to tutaj kręcono sceny z filmów pachnidło czy labirynt fauna.

7. Wzgórze Tibidabo — to wielkie wzgórze rozciąga się nad miastem, wyznaczając jego granicę. To zarazem najwyższy naturalny punkt widokowy, z którego panorama Barcelony robi ogromne wrażenie! To również tutaj znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki w Europie!

8. odkryj Poble Espaniol — ta niespotykana hiszpańska wioska utworzona została w 1929 roku jako swoistego rodzaju skansen przedstawiający architekturę z regionów Hiszpanii.

9. zrób zakupy na la boqueria — ten najsłynniejszy targ ściąga prawdziwe tłumy, a prezentowane na nim produkty czy mieszanina barw i kolorów przyprawia odwiedzających to miejsce o istny zawrót głowy!

10. spróbuj xuixoczuczo, bo tak wymawia się nazwę tego przysmaku, to tradycyjny kataloński deser wpisany na listę dań regionalnych, warto zamówić go z gorącą kawą.

11 usiądź na stadionie Camp Nou — bez względu czy jesteś, czy nie jesteś kibicem piłkarskim, wizyta w tym miejscu jest po prostu obowiązkowa! Największy stadion Europy, jednej z najlepszych drużyn świata, nie trzeba dodawać nic więcej!

12. odwiedź muzeum Pablo Picasso — poczciwy Pablo (choć mówienie o nim w ten sposób to GRUBE nadużycie) to absolutny symbol i punkt zwrotny w sztuce, to również jeden z tych artystów, który wyrastał na ulicach Barcelony, umieszczając je w swoich dziełach.

13. spędź dzień na plaży! — Barcelona to cudowne miasto między innymi ze względu na swoje położenie, jedną z granic miasta jest wzgórze Tibidabo drugą z kolei Morze Śródziemne! Miasto czerpie z tego pełnymi garściami i dla tak mieszkańców jak i turystów przygotowało aż 8 plaż miejskich!

14. zrób sobie sjestę — w Hiszpanii obowiązuje sjesta, ok. 2-3 godzinna przerwa, podczas której sklepy zostają zamknięte, a biznes zamiera.

15. spróbuj tapasów — tapasy, czyli małe dania (podobne do naszych przystawek) to absolutna podstawa kuchni hiszpańskiej. Byłeś w Barcelonie? Musiałeś jeść tapasy! Najlepiej spróbować je w którejś z knajpek w dzielnicy Barceloneta.

16. przejedź się metrem, tramwajem i autobusem — Barcelona ma wręcz genialnie rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, do tego są tu bilety, których można używać we wszystkich środkach transportu publicznego i choć to miasto stworzone jest do spacerowania to przejechanie się metrem, autobusem i tramwajem jest wręcz obowiązkowe!

17 spaceruj po uliczkach starego miasta — nie tylko la Rambla znajduje się na starym mieście, wiele niesamowitych uliczek tylko czeka na ich zwiedzenie podczas spaceru po jednej z dzielnic starego miasta, spaceruj po ulicach dzielnicy gotyckiej czy la ribera

18. kup jeden z barcelońskich symboli — wybór jest dość spory, bo czy będzie to butelkę dobrej Cavy (tutejszego wina musującego), jamon iberico (szynki iberyjskiej), kiełbasa fuet a może kafelek chodnikowy z kwiatkiem, mozaika z trencadis czy absolutnie kataloński figurki caganerów to każdy z tych prezentów na pewno wzbudzi uśmiech i pamięć o tym niesamowitym mieście!

Ta lista to absolutne must-do w Barcelonie. A gdy tylko przyjedziecie do tego miasta, zobaczycie, jak wiele ma ono jeszcze do zaoferowania!

Jeśli macie jakieś inne pomysły co należy zrobić/zwiedzić umieśćcie je w komentarzu na dole.

Do zobaczenia w Barcelonie!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!