Kiełbasa fuet – kompendium wiedzy

Napisał Piotr
11 min. aby przeczytać

Kiełbasa fuet

Fuet to bardzo popularna wieprzowa kiełbasa, wytwarzana głównie w Katalonii, stąd uważa się ją za produkt regionalny. Bez problemu można ją również nabyć zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach. A jak powstaje, z czym się ją je i do czego ją użyć, przeczytacie poniżej!

Jak już wspomniano, fuet jest wytwarzany przede wszystkim w Katalonii. Najbardziej znanymi miejscowościami, z których pochodzi większość produkcji tej wędliny, to te z Comarca, (prowincji) Osona, której stolicą jest miejscowość Vic, stąd nazwa jednej z kiełbas „fuet de Vic”. Drugim dużym ośrodkiem, który produkuje tę kiełbasę, jest miejscowość Olot.

Historia

Suszenie, podobnie jak i procesy fermentacji/konserwacji żywności zostały odkryte prawdopodobnie ok. 5000 lat p.n.e. i były to najprawdopodobniej przypadkowe odkrycia. Wiązały się one z używaniem soli, która powodowała większe namnażanie bakterii fermentujących/konserwujących mięso, dzięki czemu można było przechowywać je w temperaturze pokojowej, przez znacznie dłuższy czas.  Tak powstały wszelkiego rodzaju suszone wędliny, które są obecnie popularne na terenie całego półwyspu iberyjskiego! Oraz innych krajów południowych.

Suszenie i wędzenie były prawdopodobnie pierwszymi technikami używanymi przez ludzi do konserwacji żywności, a zostały one dopracowane w starożytnej Grecji i Rzymie. W dokumentach z okresu rzymskiego istnieją zapiski mówiące, że Liberyjczycy wytwarzali kiełbasy, które są produkowane do dziś! Zachowały się również dokumenty chwalące szynki z Cerdana, jako jedne z najlepszych na świecie!

Znaczenie produkcji kiełbasy w kulturze europejskiej doprowadziło do ustanowienia „szlaków” pozyskiwania składników do przygotowywania kiełbas, jak na przykład „La Via Salaria” we Włoszech.

Hiszpania do dziś pozostaje głównym producentem suszonych kiełbas, z których najbardziej znane to chorizo czy salchicha. Do ich produkcji nie wykorzystuje się techniki wędzenia. W każdym regionie Hiszpanii znajdziemy lokalne kiełbasy, których receptury są odmienne, ze względu na wpływy kulturowe, czy warunki środowiskowe. Nie inaczej jest w Katalonii, skąd wywodzi się kiełbasa fuet!

Katalonia

W średniowiecznych katalońskich książkach kucharskich, niestety nie znajdziemy receptury na wytwarzanie kiełbasy, ale wspomina się o wykorzystywaniu solonej wieprzowiny. Pierwsze wzmianki pochodzą z XVIII w. z dokumentu „uwagi i instrukcje dla początkującego kucharza”, a jest to książka kucharska z episkopalnej biblioteki w Barcelonie.

Od czasów baroku, kiełbasy wspominane są w przepisach pisanych przez mnichów; od XIX wieku pojawiają isę one w tradycyjnych przepisach, używanych do dziś, bowiem kiełbasy (produkowane metodą tradycyjną) są bazą żywieniową dla znacznej części populacji tego regionu.

Kiełbasa fuet przepis i wytwarzanie

Kiełbasa wytwarzana jest z mięsa wieprzowego, głównie schabu i boczku, do którego dodaje się smalcu. Aby wzmocnić smak kiełbasy, dodawane są również czosnek, kolendra, goździki oraz oczywiście pieprz i sól. Kiełbasa fuet wytwarzana jest ręcznie, po umieszczeniu mięsa w naturalnym wieprzowym flaku, którą następnie pozostawia się do wyschnięcia, przez okres 1-2 miesięcy. W tym czasie, pokrywa się ona białym nalotem.

Fuet a pleśń

Biały nalot, który powstaje na powierzchni kiełbasy to nic innego jak pleśń, która powstaje podczas  procesu suszenia mięsa (po uprzedniej fermentacji). Pleśń, która powstaje na kiełbasie fuet, należy do tego samego gatunku, co pleśń występująca na serach camembert i brie. Jest to żywa pleśń, wymagająca dostępu powietrza, a jego brak powoduje obumieranie pędzlaka i zanikanie tej warstwy. To między innymi dlatego, kiełbasa sprzedawana jest w szczelnych opakowaniach wypełnionych powietrzem.

Ponieważ kiełbasa fuet  jest suszona, jest ona dość twarda. Czasami porównuje się ją do salami.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Obecnie, ze względu na duży popyt, do kiełbas (nie wszystkich!) dodaje się różnego rodzaju związki chemiczne i konserwanty, w celu przyspieszenia procesu fermentacji/konserwacji. Z tego też powodu, składniki użyte do produkcji tej kiełbasy mogą powodować alergie pokarmowe. Zdarza się również, że obecne na powierzchni kiełbasy pleśni, mogą powodować alergie i nietolerancje pokarmowe. Według obecnych wytycznych, kiełbasa fuet morze zawierać 4 dodatki do żywności mogące powodować alergie, które zgodnie z prawem muszą być zaznaczone na opakowaniu produktu, są to: gluten, soja, laktoza oraz związki konserwujące.

Kiełbasa fuet  gdzie kupić w Hiszpanii / Barcelonie?

Fuet jako kiełbasa dojrzewająca, powinien przechodzić ten proces powoli, w pomieszczeniach z odpowiednią temperaturą, aby w kolejnym kroku, po sprzedaży, trafić na nsze stoły. Najlepiej smakuje fuet o długim czasie leżakowania. To wówczas jego smak staje się pełny i dużo bardziej wyrazisty, a sama kiełbasa twardsza. Najlepszym miejscem, aby zakupić kiełbasę fuet, będą lokalne targi jak np. La Boqueria, na których sprzedaje się żywność od lokalnych wytwórców np. z Vic czy Olot, wspomnianych wcześniej. Równie dobrym pomysłem będzie zakupienie jej w którymś z dobrych sklepów mięsnych, posiadających w swojej ofercie wędliny.

Kiełbasa ta jest tak bardzo popularna, że dostaniemy ją w każdym super czy hipermarkecie w Katalonii, w cenie nawet 1 € za 100 gramowy kawałek!

Kiełbasa fuet gdzie kupić w Polsce?

Jeśli natomiast nie wybierasz się na Półwysep Iberyjski – nic straconego. Kiełbasy te można dostać w praktycznie całej Europie! W ofercie popularnych sieci handlowych dostępne są kiełbasy hiszpańskiej produkcji, firmy CASADEMONT. To firma posiadająca swoje fabryki w regionie Gerona, gdzie od lat 50 produkują oni wędliny! Również możecie znaleźć w sklepach oferty firmy Sol&Mar, która jest importerem produktów z Hiszpanii. Dostaniecie ją zarówno w delikatesach, sklepach z produktami ze świata oraz w popularnych sklepach jak Lidl czy Biedronka, zwłaszcza podczas tygodni tematycznych.

Kiełbasa fuet extra

Niejednokrotnie ta nazwa pojawia się w polskich sklepach, jednakże nie ma ona innego zastosowania, jak tylko zabieg marketingowy. W rzeczywistości nie ma rozróżnienia na kiełbasy zwykłe i extra. ?

Kiełbasa fuet jak jeść

Ponieważ kiełbasa fuet pokryta jest białą pleśnią pierwszym pytaniem, które nasuwa się po jej kupieniu, to czy jeść ją ze skórą? Są 2 podejścia ?, jedni uważają, że skórę należy zdjąć, inni mówią, że biała pleśń wzmacnia walory smakowe, czyniąc smak kiełbasy fuet głębszym. Jedno jest pewne, skóra z białą pleśnią jest jadalna! 

Drugim pytaniem, jakie się nasuwa to, w jaki sposób jeść tę kiełbasę oraz do czego można ją użyć? Najczęściej spotykanym sposobem jest pokrojenie jej w cienkie plastry i ułożenie na kanapce lub pokrojenie jej w grube ok. 1-1,5 cm kawałki i zrobienie z niej koreczków (pinchosów). Może być ona również jedzona sama, w kawałkach, jako swoistego rodzaju przekąska.

Choć kiełbasa ta nie ma tak dużego zastosowania jak chorizzo i w hiszpańskiej kuchni nie znajdziemy zbyt wielu przepisów wykorzystujących fuet, to jest to jedna z najlepszych przekąsek, jakie dostępne są na hiszpańskich stołach! Do takiego posiłku idealnie pasuje czerwone wino, a im fuet dojrzalszy tym wino powinno być starsze! 

Z czym jeść fuet?

Fuet można spożywać na kanapkach, dodawany do zup czy grillowany. Można także z kiełbasy fuet przyrządzić małe przekąski np. krojąc grube plastry fuet (około 1,5–2 cm) i nadziewając na drewniane wykałaczki w połączeniu z marynowanymi (ewentualnie nadziewanymi) zielonymi lub czarnymi oliwkami. My osobiście używamy tej kiełbasy do przyrządzenia bigosu czy leczo ? i choć brzmi to dziwnie, to daje radę (trzeba sobie radzić jeśli nie ma w pobliżu innych wędlin ?)

Gdzie najlepiej spróbować kiełbasę fuet w Barcelonie

Lokalem, który warto odwiedzić, aby spróbować lokalnych szynek czy mięs, jest sieć sklepo – kawiarni Enrique Tomas. Choć sieć nie należy do najtańszych, to jest to idealne miejsce, aby spróbować wszelkiego rodzaju mięsa z Półwyspu Iberyjskiego, a następnie (jeśli ich smak będzie Wam odpowiadać), zakupić je na którymś z targowych placów.

Również na targowiskach (jak np. La Boqueria), w punktach sprzedających wyroby z mięsa, możecie spróbować, jak smakuje hiszpański fuet.

Kiełbasa fuet kalorie:

100 g Kiełbasy Fuet ma 458 kalorii oraz wartości odżywcze o następującym składzie: 24 g białka, 38 g tłuszczów, 6 g węglowodanów.

To tyle samo kalorii co:

 •  2 kotlety z indyka (smażone w panierce)
 •  204 g truskawek
 •  16 pomidorów
 •  2 kawałki/pizze serowe
 •  2 hamburgery

Aby „spalić” fuet, trzeba zatem zmusić się do aktywności fizycznej, jak na przykład:

 •  Bieganie 14 km/h (bardzo szybko) przez 27 minut
 •  Pływanie stylem klasycznym (szybko) przez 38 minut
 •  Jazda na rowerze (16-19 km/h) przez 58 minut
 •  Chodzenie 5 km/h (szybko) przez 1 godziny i 52 minut
 •  Leżenie przez 13 godzin i 6 minut

Sam odpowiesz sobie, czy warto 😉

Własyny fuet – przepis!

Jak przygotować fuet w zaciszu własnego domu? Jest to możliwe, choć wymaga od nas nieco pracy i cierpliwości, zanim kiełbasa nabierze odpowiednich właściwości, bowiem fuet jest peklowany na sucho i dojrzewa przez około 2 miesiące.

Potrzebujemy

 • 700 g chudej wieprzowiny
 • 300 g słoniny
 • 28 g soli
 • 2,5 g soli peklowej
 • 3 g glukozy
 • 3 g pieprzu
 • 4 g papryki
 • 3 g granulowanego czosnku
 • 0,12 g kultur bakterii (Staphylococcus xylosus, Pediococcus pentosaceus – np. Bactoferm)

Przygotowanie

 1. Mielimy wieprzowinę oraz słoninę w maszynce do mięsa, przy otworach 5 mm
 2. Mieszamy wszystkie pozostałe składniki ze zmielonym mięsem
 3. Wciskamy mocno masę mięsną w wieprzowy flak
 4. Pozostawiamy na 72 godziny w miejscu o wilgotności 90-85% i temperaturze 20 ° C w celu fermentacji
 5. Następnie suszymy w temperaturze 16–12 ° C przy wilgotności 85–80% przez 1-2 miesiące
 6. Kiełbasę należy przechowywać w temperaturze 10–15 ° C, i wilgotności nie mniejszej niż  75%

Kiełbasa powinna pokryć się białą pleśnią, jednakże użyte nieodpowiednie kultury bakterii, mogą spowodować brak białego nalotu.

Kiełbasę należy suszyć do utraty około 30-35% jej masy.

Kiełbasa fuet i potrawy, jakie zrobić przy jej użyciu

Poniżej przedstawiamy 3 rewelacyjne przepisy z kiełbasą fuet, które pokocha każdy z was!

1. Sałatka z kiełbasą fuet i pomidorami

Idealna na upalne dni.

Składniki (dla 2 osób)

 • Kiełbasa fuet
 • 2-3 pomidory
 • 20 g cebuli
 • 5 g pikli
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • Sałata
 • Sól

Przygotowanie

 1. Obierz pomidory i cebulę, a następnie pokrój je na małe kwadraty
 2. Posiekaj pikle
 3. Pokrój fuet ostrym nożem (również na małe kwadraty)
 4. Wymieszaj wszystkie składniki
 5. Dodaj odrobinę oliwy i soli do smaku
 6. Na talerzu umieść sałatę tworząc z niej pierścień, wewnątrz niego umieść  zmieszane wcześniej składniki. Bon aproveche!

2. Panini z serem, kiełbasą fuet i jajkami przepiórczymi

Super łatwe do wykonania, choć potrzebować będziesz piekarnika.

Składniki (dla 2 osób)

 • Kiełbasa fuet
 • Bagietka
 • 120 g sosu pomidorowego
 • 80 g. tartego sera (np. mozzarella, gouda, emmentaler)
 • 4 jajka przepiórcze
 • Szczypta mielonego oregano
 • czarny pieprz
 • Sól

Przygotowanie

 1. Rozgrzej piekarnik do 180ºC
 2. Przekrój bagietkę na pół i połóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia
 3. Bagietkę posmaruj sosem pomidorowym oraz obsyp startym serem
 4. Pokrój fuet i umiescć na startym serze. Następnie dodaj ugotowane jajka przepiórcze
 5. Całość posól i dopraw do smaku pieprzem i oregano
 6. Tak przygotowane panini zapiekaj w piekarniku przez 15-20 minut, czekając aż się lekko zarumieni

3. Kuskus z kiełbasą fuet i melonem

To danie obiadowe zadowoli nawet największych łakomczuchów.

Składniki (4 osoby)

 • 250 g kaszy kuskus
 • 0,3 l bulionu warzywnego
 • 150 g kiełbasy fuet
 • 1/2 melona
 • 1 cebula szalotka
 • 1 pietruszka
 • 4 łyżki oliwy z oliwek
 • Mielony czarny pieprz
 • Sól

Przygotowanie

 1. Odmierzamy 250 g kaszy kuskus i wsypujemy ją do dużej miski
 2. Podgrzewamy wywar z bulionu warzywnego, do czasu aż zacznie się gotować, wówczas przelewamy go do miski z kuskusem
 3. Odstawiamy miskę z kuskusem na 10 minut, aby kasza wchłonęła cały bulion
 4. Następne przyprawiamy kuskus, dodając oliwę z oliwek oraz drobno posiekaną pietruszkę
 5. Dodajemy melon pokrojony w małe kwadraty
 6. Dodajemy cebulę szalotkę pokrojoną w cienkie plasterki
 7. Dodajemy kiełbasę fuet pokrojoną w małe kostki (zachowaj kilka cienkich plasterków do dekoracji)
 8. Mieszamy wszystkie składniki, i odstawiamy na 30 minut w chłodne miejsce

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!