Barcelona zwiedzanie za miastem

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Barcelona zwiedzanie za miastem to pomysł na wycieczkę poza terenu zabudowane z wykorzystaniem transportu miejskiego działającego na obszarze metropolitarnym Barcelony.

Barcelona to ósmy pod względem wielkości obszar metropolitalny w Europie. Tylko dlatego nie znajduje się na wyższej pozycji, ponieważ przyjęto uznawać jego granice wraz z końcem pierwszej zony biletów. (więcej na temat zon przeczytasz tutaj T-casual/Familiar)

Obszar ten jest stosunkowo niewielki, gdyż liczy tylko 636 km2 – dla przykładu obszar samego miasta Warszawy to 517 km2. Również Londyn jest zdecydowanie większy i znajduje się na obszarze o powierzchni 1572 km2

Interesujące jest również to, że obszar metropolitalny Barcelony to tylko 2% obszaru całej Katalonii. Tym bardziej zaskakuje fakt, że na terenie tego obszaru zamieszkuje ok 4 mln ludzi. Stanowi to ponad połowę wszystkich mieszkańców Katalonii

Dodatkowo obszar zamieszkały na terenie metropolitalny to tylko 20% z tych 622 km2 i składa się na niego głównie miasto Barcelona, L’Hospitalet de Llobregat, Badalona oraz Santa Coloma de Gramenet (zamieszkały przez w sumie przez ponad 2,5 mln mieszkańców)

Oprócz ww. miejscowości do terenów obszaru metropolitalnego Barcelony przynależy w sumie 36 mniejszych miast i miasteczek

Wszystkie z nich połączone są niesamowicie sprawna i wydajną siecią komunikacji miejskiej oraz oczywiście gęstą siecią dróg czy nawet autostrad — dlatego pomysł wyprawy za miasto nie jest wcale taki zły 

Gdzie pojechać za miasto

Zatem gdzie pojechać poza tzw. miasto Barcelona, przy założeniu, że korzystać będziemy tylko z biletu t10 i tylko w pierwszej strefie.

Skupię się tylko na najważniejszych kierunkach i miejscowościach

Zaczynając od zachodu, najdalej wysuniętym punktem jest Montgat i jego stacja Nord z tego miejsca do granic Barcelony mamy ok. 16 km! — ponieważ jest to nadmorska mieścina, możemy udać się tutaj pociągiem, zobaczyć kocią górę, a następnie wrócić spacerem wzdłuż plaży

Kolejnym punktem, który znajduje się na mapie, jest Sant Cugat del Vallès wraz ze swoim średniowiecznym zespołem klasztornym — zdecydowanie warto pojechać i zobaczyć wzgórze Tibidabo z drugiej strony — jest to spokojna podmiejska miejscowość zamieszkała przez bogatszą część Barcelońskiej społeczność

Kolejna mieścina konieczna wręcz do zobaczenia jest Colonia Güell, która to stanowi od czasu powstania wzór idealnego miasta industrialnego. Nie ma się czemu dziwić, skoro pracę nad jej zaprojektowanie zostały powierzone pracowni Gaudiego.
Sam mistrz zaprojektował zresztą kryptę, która jako jedna z 7 genialnych prac Gaudiego wpisana jest w całości na listę zabytków UNESCO

Ostatnią miejscowością, która warto odwiedzić, jest Castelldefels i jego stacja Playa znajdująca się prawie 30 km od granic Barcelony! 
To miejscowość najbogatszych i najsławniejszych. To tutaj mieszkają sławy Barcelony na czele z Messim. Tutaj można spotkać Suareza czy Coutinho, a plaża, jaką posiada malownicze miasteczko Castelldefels, jest jedną z najładniejszych w Hiszpanii. Długa na ok. 9 km stanowi idealne miejsce na relaks, jeśli znudziły nam się zatłoczone plaże Barcelony.

Barcelona wielkie miasto

Barcelona to wielkie i wspaniałe miasto z niesamowitą siecią transportu miejskiego. Jeśli Będziesz tutaj kilka dni warto wykorzystać uroki i możliwości, jakie to miasto ma do zaoferowania. Pamiętaj, że Barcelona, zwiedzanie miasta czy zwiedzanie okolicy to najlepszy pomysł podczas pobytu w Katalonii.

Pamiętaj również, aby przed wycieczką zakupić bilet T10 Barcelona zona1 (jak działa taki bilet, możesz sprawdzić tutaj – T-Casual/Familiar)

Poniżej plan sieci transportu miejskiego (pociągi, kolej podmiejska, metro itp.)

Do ściągnięcia tutaj https://www.fgc.cat/wp-content/uploads/2018/12/planol_2019.pdf

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!