Co zapisano na bilecie T-casula/T-familiar? 5 ważnych informacji!

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Kiedy przyjeżdżacie do Barcelony, dość szybko orientujecie się, że transport w tym mieście jest naprawdę bardzo dobry. Niektórzy mówią wręcz że to najlepiej skomunikowane miasto w europie! To wszystko przez bardzo rozbudowaną sieć metra bardzo liczne linie autobusowe czy tramwaje oraz pociągi, które zawiozą nas na obrzeża miasta czy do sąsiednich wiosek. Jeśli do tego dodamy, że na KAŻDY z tych środków komunikacji jest TEN SAM BILET! i możemy przesiadać się między różnymi środkami transportu w ramach jednej podróży! To rzeczywiście transport w Barcelonie jest naprawdę GENIALNY!

Ale korzystając z biletów za każdym razem kiedy kasujecie je w każdym ze środków transportu, z tyłu na bilecie nabijają się dziwne numery, 😉 dziś przyjrzymy się, cóż one oznaczają!

Co oznaczają numery nadrukowane na tyle biletu?

Nadrukowany numer składa się z …aż 16 cyfr! 😮

Każdy z nich jest dość istotny a całość moglibyśmy zapisać jako

LLLLZZ DDMMHHmmNN

Prześledźmy zatem co oznacza każda z liter

LLLL — to oznaczenie lokalizacji (właściwie trudno znaleźć na ten temat więcej informacji, ale są to kody środków transportu, w których rozpoczyna się podróż i tak numer 0059 to autobus nr 59, kod 0220 to autobus D20 itd.)

ZZ — to oczywiście oznaczenie strefy skąd rozpoczynamy podróż! I tak z biletów można korzystać w 6 strefach, z których strefa 1 pokrywa całą Barcelonę oraz obszar do ok. 30 km od centrum natomiast strefa 6 pokrywa właściwie całą prowincję Barcelona, kończąc się np. w miejscowości Blanes na Costa Brava. Oznaczenie 00 to zona 1

Kolejne oznaczenia to oczywiście data

DDMM — czyli dzień i miesiąc, czyli 1109 to 11 września

HHmm — to oczywiście godzina i minuta rozpoczęcia przejazdu — to ważne w momencie kiedy chcemy przesiąść się między środkami transportu (metro to jeden środek transportu i zmiana liniami nie jest traktowana jako przesiadka), czyli np. 2137 = 21.37. Na przesiadkę macie 75 minut — więcej na ten temat opisałem tutaj — przesiadki

NN — to oczywiście liczba przejazdów, które nam zostały na bilecie, czyli 06 oznacza, że mamy jeszcze 6 przejazdów, które możemy wykorzystać.

Kiedy bilet całkiem się wyczerpie na końcu zobaczycie napis egotat oznaczające zużycie wszystkich dostępnych na bilecie przejazdów!

Pamiętajcie, że bilet T-Familiar ma tylko 8 przejazdów (ale może go używać więcej osób) i ważny jest 30 dni od pierwszego skasowania! z kolei bilet T-Casual ważny jest przez rok od pierwszego skasowania ma 10 przejazdów, ale może go używa tylko 1 osoba

Mam nadzieję, że przybliżyłem wam temat biletów i tego co zapisane jest na ich odwrocie!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!