poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Hiszpańska wojna domowa

Hiszpańska wojna domowa i 40 lat dyktatury!

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Wstęp

Hiszpańska wojna domowa, która trwała od 1936 do 1939 roku, była znaczącym wydarzeniem w historii Hiszpanii. Wojna toczona między republikanami a nacjonalistami doprowadziła do powstania dyktatury generała Francisco Franco, która trwała prawie cztery dekady. Poniżej omówimy hiszpańską wojnę domową i następne 40 lat rządów Franco, podkreślając jej wpływ na polityczny, społeczny i gospodarczy krajobraz Hiszpanii.

Tło

Na początku XX wieku Hiszpania stanęła w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego, który doprowadził do powstania różnych frakcji politycznych. Kraj był podzielony między konserwatywnych monarchistów, socjalistów, komunistów i anarchistów. W 1931 r. po obaleniu króla utworzono Drugą Republikę Hiszpańską i przyjęto nową konstytucję. Jednak republika była niestabilna i stawiała czoła wyzwaniom ze strony różnych frakcji politycznych, które dążyły do władzy.

Hiszpańska wojna domowa (1936-1939)

Hiszpańska wojna domowa rozpoczęła się 17 lipca 1936 r., kiedy generał Francisco Franco przeprowadził wojskowy zamach stanu przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi. Franco był wspierany przez konserwatywnych monarchistów, partię Falanga i Kościół katolicki. Z kolei stronę republikańską popierali socjaliści, komuniści i anarchiści.
Wojna była brutalna i doprowadziła do śmierci około 500 000 ludzi. Republikanie i nacjonaliści brali udział w kilku bitwach, w tym w oblężeniu Madrytu, bitwie pod Jarama i bitwie pod Ebro. Podczas wojny brali w niej udział międzynarodowi ochotnicy, tacy jak Brygady Międzynarodowe, którzy walczyli u boku Republikanów.
Ostatecznie w 1939 roku Franco zwyciężył, a wojna dobiegła końca. Zwycięstwo zaowocowało ustanowieniem reżimu Franco, który miał trwać przez następne 40 lat.

Dyktatura Gen. Franco (1939-1975)

Reżim Franco charakteryzował się autorytaryzmem, represjami i izolacją od reszty Europy. Ustanowił faszystowski rząd, który stłumił opozycję polityczną, związki zawodowe i prasę. Reżim odznaczał się również stagnacją gospodarczą, ponieważ polityka gospodarcza Franco była protekcjonistyczna i antyliberalna. Hiszpania pozostawała słabo rozwinięta, a w wielu częściach kraju szerzyło się ubóstwo.
Represje reżimu były widoczne w stosowaniu tortur, aresztach i egzekucjach dysydentów politycznych. Franco atakował także instytucje kulturalne, między innymi język kataloński został zakazany, a kultura baskijska została stłumiona.
Reżim miał również znaczący wpływ na stosunki międzynarodowe Hiszpanii. Rząd Franco był odizolowany od reszty Europy i narażony na międzynarodowe sankcje. Dopiero w latach pięćdziesiątych stosunki Hiszpanii z resztą Europy zaczęły się poprawiać.
W latach 60. Hiszpania odnotowała znaczny wzrost gospodarczy, napędzany turystyką i inwestycjami zagranicznymi. Reżim Franco rozluźnił również kontrolę nad kwestiami społecznymi i kulturowymi. Kobiety otrzymały prawo głosu, a cenzura została złagodzona. Jednak pozostał on autorytarny, a opozycja polityczna nie była tolerowana.
W 1975 roku Franco zmarł, a czas dyktatury dobiegł końca. W kolejnym roku została przywrócona Monarchia, a Hiszpania stała się krajem demokratycznym.

Wniosek

Hiszpańska wojna domowa i następne 40 lat rządów Franco wywarły głęboki wpływ na historię Hiszpanii. Wojna doprowadziła do powstania reżimu faszystowskiego, charakteryzującego się represjami, autorytaryzmem i stagnacją gospodarczą. Reżim był odizolowany od reszty Europy i narażony na międzynarodowe sankcje. Jednak w latach 60. Hiszpania odnotowała wzrost gospodarczy i nastąpiło pewne złagodzenie kwestii społecznych i kulturowych. Śmierć Franco w 1975 roku oznaczała koniec reżimu, a Hiszpania stała się krajem demokratycznym. Hiszpańska wojna domowa i rządy Franco nadal są kontrowersyjnymi tematami w historii Hiszpanii, z różnymi interpretacjami ich wpływu i dziedzictwa.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz