Hiszpańska wojna domowa i 40 lat dyktatury!

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Wstęp

Hiszpańska wojna domowa, która trwała od 1936 do 1939 roku, była znaczącym wydarzeniem w historii Hiszpanii. Wojna toczona między republikanami a nacjonalistami doprowadziła do powstania dyktatury generała Francisco Franco, która trwała prawie cztery dekady. Poniżej omówimy hiszpańską wojnę domową i następne 40 lat rządów Franco, podkreślając jej wpływ na polityczny, społeczny i gospodarczy krajobraz Hiszpanii.

Tło

Na początku XX wieku Hiszpania stanęła w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego, który doprowadził do powstania różnych frakcji politycznych. Kraj był podzielony między konserwatywnych monarchistów, socjalistów, komunistów i anarchistów. W 1931 r. po obaleniu króla utworzono Drugą Republikę Hiszpańską i przyjęto nową konstytucję. Jednak republika była niestabilna i stawiała czoła wyzwaniom ze strony różnych frakcji politycznych, które dążyły do władzy.

Hiszpańska wojna domowa (1936-1939)

Hiszpańska wojna domowa rozpoczęła się 17 lipca 1936 r., kiedy generał Francisco Franco przeprowadził wojskowy zamach stanu przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi. Franco był wspierany przez konserwatywnych monarchistów, partię Falanga i Kościół katolicki. Z kolei stronę republikańską popierali socjaliści, komuniści i anarchiści.
Wojna była brutalna i doprowadziła do śmierci około 500 000 ludzi. Republikanie i nacjonaliści brali udział w kilku bitwach, w tym w oblężeniu Madrytu, bitwie pod Jarama i bitwie pod Ebro. Podczas wojny brali w niej udział międzynarodowi ochotnicy, tacy jak Brygady Międzynarodowe, którzy walczyli u boku Republikanów.
Ostatecznie w 1939 roku Franco zwyciężył, a wojna dobiegła końca. Zwycięstwo zaowocowało ustanowieniem reżimu Franco, który miał trwać przez następne 40 lat.

Dyktatura Gen. Franco (1939-1975)

Reżim Franco charakteryzował się autorytaryzmem, represjami i izolacją od reszty Europy. Ustanowił faszystowski rząd, który stłumił opozycję polityczną, związki zawodowe i prasę. Reżim odznaczał się również stagnacją gospodarczą, ponieważ polityka gospodarcza Franco była protekcjonistyczna i antyliberalna. Hiszpania pozostawała słabo rozwinięta, a w wielu częściach kraju szerzyło się ubóstwo.
Represje reżimu były widoczne w stosowaniu tortur, aresztach i egzekucjach dysydentów politycznych. Franco atakował także instytucje kulturalne, między innymi język kataloński został zakazany, a kultura baskijska została stłumiona.
Reżim miał również znaczący wpływ na stosunki międzynarodowe Hiszpanii. Rząd Franco był odizolowany od reszty Europy i narażony na międzynarodowe sankcje. Dopiero w latach pięćdziesiątych stosunki Hiszpanii z resztą Europy zaczęły się poprawiać.
W latach 60. Hiszpania odnotowała znaczny wzrost gospodarczy, napędzany turystyką i inwestycjami zagranicznymi. Reżim Franco rozluźnił również kontrolę nad kwestiami społecznymi i kulturowymi. Kobiety otrzymały prawo głosu, a cenzura została złagodzona. Jednak pozostał on autorytarny, a opozycja polityczna nie była tolerowana.
W 1975 roku Franco zmarł, a czas dyktatury dobiegł końca. W kolejnym roku została przywrócona Monarchia, a Hiszpania stała się krajem demokratycznym.

Wniosek

Hiszpańska wojna domowa i następne 40 lat rządów Franco wywarły głęboki wpływ na historię Hiszpanii. Wojna doprowadziła do powstania reżimu faszystowskiego, charakteryzującego się represjami, autorytaryzmem i stagnacją gospodarczą. Reżim był odizolowany od reszty Europy i narażony na międzynarodowe sankcje. Jednak w latach 60. Hiszpania odnotowała wzrost gospodarczy i nastąpiło pewne złagodzenie kwestii społecznych i kulturowych. Śmierć Franco w 1975 roku oznaczała koniec reżimu, a Hiszpania stała się krajem demokratycznym. Hiszpańska wojna domowa i rządy Franco nadal są kontrowersyjnymi tematami w historii Hiszpanii, z różnymi interpretacjami ich wpływu i dziedzictwa.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!