12 rzeczy, które musisz zrobić w Barcelonie!

Napisał Piotr
9 min. aby przeczytać

Zastanawiałem się jakie rzeczy są ABSOLUTNIE niezbędne dla kogoś, kto przyjeżdża po raz pierwszy do Barcelony. Tak oto powstała ta 12 punktowa lista rzeczy, które musisz zrobić w Barcelonie. Moim zdaniem są to punkty absolutnie konieczne do zrealizowania. Co więcej, osobiście uważam że jeśli nie zrealizuje się choćby 1 punktu z tej listy, to po prostu nie można mówić, że się zwiedziło Barcelonę!

Rzeczy, które musisz zrobić w Barcelonie — Zaczynamy:

1. Napić się wody z fontanny Canalettes

Fontanna Canaletes, która umiejscowiona jest na samym początku ulicy La Rambla powinna być waszym pierwszym miejscem, od którego rozpoczniecie zwiedzanie starego miasta! Napicie się wody z tego źródełka to wręcz zalecenie tutejszego ratusza. Legenda miejska mówi bowiem o tym, że każdy, kto napije się wody z fontanny Canalettes zakocha się w Barcelonie i będzie tu wracać zawsze — ja kubek wody z fontanny piję za każdym razem kiedy jestem w okolicy pl. katalońskiego — czyli codziennie. 😉

2. Wejść na wzgórza del Carmel, podczas zachodu słońca

Wzgórza del Carmel to turystyczna mekka alternatywnych tras zwiedzania Barcelony. Umiejscowione po sąsiedzku z parkiem Guell ukazuje przybywającym na nie osobom niesamowity widok na każdą ze stron Barcelony. Wzgórze było w dawnych czasach fortem wojskowym, stąd widok na miasto musiał być najlepszy z możliwych. Dziś gromadzi ono prawdziwe tłumy zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy delektują się widokiem miasta podczas wschodów czy zachodów słońca.

3. Zjeść xurros + chocolate (lub inny słodycz z listy)

Kolejny punkt na liście to pozycja ze świata gastronomii, a właściwie ze świata deserów. Xurros (czurros) to chyba najbardziej tradycyjny hiszpański deser, który często serwowany jest również poza granicami Hiszpanii (np. na jarmarkach bożonarodzeniowych). Tyle że w Hiszpanii xurros są po prostu najlepsze. Ze szklanką gorącej czekolady są absolutną kwintesencją hiszpańskich deserów.

4. Spędzić wieczór na Placa del sol

Ten punkt został przeze mnie dodany z czystą premedytacją! To bowiem mało znane miejsce wśród turystów cieszy się wręcz legendarną sławą wśród mieszkańców miasta. Jeden z wielu placów barcelońskiej dzielnicy Gracia, który śmiało mógłby być hipsterskim ojcem takich miejsc w Polsce jak plac Nowy na krakowskim Kazimierzu czy plac 3 krzyży na warszawskim śródmieściu. Miejsce absolutnie kultowe gdzie nocne życie kawiarniano-barowe (zwłaszcza w okresie letnim) właściwie się nie kończy! To miejsce ABSOLUTNIE magiczne!

5. Zanurzyć stopę w morzu

Punkt, którego chyba nie trzeba tłumaczyć. Skoro jesteś nad morzem, to bez względu na temperaturę należy w nim zanurzyć chociaż stopę, a jeśli jesteś w okresie letnim, to stopa mogłaby być jedyną suchą częścią ciała! W końcu jesteś nad morzem!

6. Przejechać się na kole młyńskich na Tibidabo

To połączenie tradycji, historii, rozrywki i pięknych widoków — w sumie nie powinienem się jakoś bardzo upierać, że ten punkt jest konieczny do zrealizowania, ale wówczas staje w jego obronie historia tak miasta jak i europy przypominając, że wesołe miasteczko na Tibidabo to jedno z najstarszych tego typu parków rozrywki w europie, który wciąż działa! Wspomniane koło młyńskie z kolei pamięta czasy początku XX w. Do tego niesamowity widok na Barcelonę i w sumie zgadzam się, że tu również powinno się być!

7. Namalować obraz niczym Picasso na jednej z ulic dzielnicy el Born

Barcelona naznaczona jest przez wielkich artystów, którzy tworzyli tutaj na początku ubiegłego wieku. Przedstawiciele nowego wówczas nurtu w sztuce, jakim był modernizm, tworzyli właśnie w Barcelonie. Nie inaczej było z najbardziej znanym artystom XX w.! Pablo Picasso — bo o nim mowa — przez wiele lat mieszkał i studiował w Barcelonie, i to Barcelona była inspiracją do wielu jego wybitnych dzieł (damy z Avignon). Spacerując ulicami Barcelony, spróbuj poczuć tego samego ducha, którego Picasso dostrzegł na ulicach miasta. A teraz stwórz dzieło podobne do tego co tworzył genialny Pablo!

8. Znaleźć minimum 3 masońskie znaki pozostawione w Barcelonie

Tutaj potrzebna może okazać się pomoc! Zanim rozpoznasz znaki wolnomularzy pozostawione na ulicach miasta, musisz wiedzieć czego szukać! Ta organizacja, z którą łączone jest wiele legend i historii pozostawiła w Barcelonie symbole sugerujące ich wielkość i wszechobecność. Czego zatem powinniśmy wypatrywać na ulicach miasta? Szukamy: cyrkla i węgielnicy, pięcioramiennych gwiazd czy kamiennych obelisków. Być może natkniemy się również na symbol oświecenia, jakim jest statua wolności!

9. Zobaczyć kościół Sagrada Familia

Nie był w Barcelonie ten, kto nie widział kościoła Sagrada Familia! To dzieło życia Antonio Gaudiego jest po prostu odwiecznym symbolem miasta. To zabytek, który ściąga do Barcelony prawdziwe tłumy chcących go zobaczyć turystów. Jeśli masz tylko kilka godzin w mieście i nie wiesz co zobaczyć — to właśnie już wiesz!

10. Przejść się po najdroższej ulicy Barcelony Passeig de Gracia

Barcelona to również luksus! Nie bez znaczenia jest fakt, że mieszka tu sporo milionerów. Dla przykładu choćby gwiazdy FC Barcelony to BARDZO majętni ludzi i to między innymi dla nich (albo dla ich żon) Passeig de Gracia jest najdroższą ulicą miasta. Wszelkie luksusowe marki mają tu swoje sklepy, niejednokrotnie w najdroższych lokalizacjach i zabytkowych domach znajdujących się w Barcelonie!

11. Udać się na Tapasy lub Pinxosy

Tapasy i pinxosy to chyba najbardziej charakterystyczna część hiszpańskiej kuchni. Te małe dania od razu kojarzą się nam z Hiszpanią. Mogę nawet zaryzykować, że hiszpańska paella nie jest tak znana i popularna jak właśnie tapasy. A dla tych nielicznych, którzy jednak nie do końca wiedzą, o czym mowa — tapas to małe danie podobne do przekąsek podawanych np. przed obiadem.

12. Usiąść na schodach na Montjuic

Zwiedzając Barcelonę, nie można pominąć tego wzgórza! Montjuic to miejsce, które jest niesamowicie ważne w historii tego miasta. Wystarczy wspomnieć, że gościło ono światową wystawę, igrzyska olimpijskie, wyścigi formuły pierwszej czy po dziś dzień jest miejscem ostatniego spoczynku najbogatszych barcelończyków, i to od ponad 150 lat. By zrozumieć, jak ważne jest ono dla miasta, warto, choć na chwilę zatrzymać się w tym miejscu i siedząc na schodach pod pałacem muzeum MNAC delektować się Jego urokiem!

Ta lista to moim zdaniem absolutna podstawa! Będąc w Barcelonie, powinniście „odhaczyć” KAŻDY z powyższych punktów, by móc powiedzieć, że rzeczywiście zwiedziliście miasto i poczuli namiastkę klimatu Barcelony!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!