Montjuic

Napisał Piotr
8 min. aby przeczytać

Po przybyciu do Barcelony zobaczysz, że znajdują się tutaj 2 wzgórza. Pierwsze z nich wzgórze Montjuic, czyli wzgórze żydowskie to ważny punkt na mapie Barcelony. Drugie z kolei to wzgórze Tibidabo, które stanowi zarazem granicę miasta Barcelona. Przybliżę wam, co możemy zobaczyć, odwiedzając wzgórze montjuïc.

Wzgórze Montjuic co możemy Podziwiać ?

Wybierając się na Montjuïc, warto zastanowić się, co chcemy zwiedzić podczas naszego spaceru. A mamy do zobaczenia kilka naprawdę ciekawych miejsc. Na początek

Tańczące fontanny Barcelona

Kompleks fontann font màgica umiejscowiony jest u podnóża wzgórza Montjuïc naprzeciw pałacu Alfonsa XIII. Dotrzecie tutaj z Plaça Espanya, idąc wzdłuż ulicy i przechodząc najpierw pomiędzy 2 wysokimi wieżami weneckimi. Odbywają się tutaj bardzo popularne i najładniejsze pokazy światła i dźwięku w Barcelonie, na które przychodzą turyści, jak i mieszkańcy z całego miasta! Warto sprawdzić kiedy dokłądnie odbywają się pokazy (wraz ze zmianą pór roku zmieniają się dni i godziny pokazów)

Pałac Alfonsa XIII — Muzeum sztuki Katalońskiej

Powyżej magicznych fontann znajduje się wielki i okazały pałac (Palau Nacional). Zaprojektowany i wybudowany przez jednego z wielkich architektów czasów modernizmu katalońskiego (początki XXw) Josepa Puiga y Cadafalca. Pałac ten został zaprojektowany jako główny budynek drugiej światowej wystawy, która odwiedziła barcelonę w 1929 r. Całość wystawy została przeprowadzona właśnie na wzgórzu Montjuïc. Obecnie pałac pełni rolę muzeum sztuki katalońskiej (MNAC) a w każdą sobotę do godziny 15 otwiera swoje drzwi dla wszystkich chcących poszukujących informacji i chcących poznać sztukę Katalonii.

Poble Espanyol

Ta „dziwna” wioska a właściwie małe miasto to jeden z głównych punktów umieszczonych na wzgórzu z okazji światowej wystawy z 1929 r. Był to obszar pawilonu Hiszpanii, na którym prezentowano domy z różnych regionów, przybliżając kulturę i architekturę kraju. Po wystawie był plan, aby tę atrakcję rozebrać, jednakże cieszyła się ona tak dużym powodzeniem, że postanowiono ją pozostawić dla przyszłych pokoleń. Poble Espanyol znajdujące się na Montjuïc i pośród licznych atrakcji pełni obecnie również funkcję skansenu, gdzie można odwiedzić lokalnych rzemieślników. Wytwarzają oni proste sprzęty czy dodatki, które można nabyć w ich warsztatach. Poble Espanol otwarte jest 365 dni w roku! a za bilet nocny (po godzinie 20) zapłacisz dosłownie kilka euro (jest on tańszy o ok 50%)

Stadion olimpijski Barcelona

nieco powyżej pałacu znajdziemy stadion olimpijski (estadi Lluis Companys) wraz z całą infrastrukturą utworzoną z tej okazji. Jest tu zarówno wielka hala, park olimpijski, jak i pozostałości po niektórych arenach potrzebnych do przeprowadzenia letnich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie 1992 r. Stadion olimpijski przez wiele lat był domem drużyny Espanol Barcelona. Jednakże od 2010 roku, kiedy Espanol wybudował swój nowy obiekt w miejscowoci Cornella stadion im Lluisa Company’s gości tylko okazjonalne wydarzenia i koncerty. Aby wejśc na jego teren nie potrzebujemy biletu!

Muzeum olimpijskie

Nieopodal stadionu znajduje się muzeum olimpijskie. Jest to obszar, na którym prezentowane jest większość znanych światu dyscyplin sportowych. Od starożytnego podnoszenia ciężarów czy zapasów, przez szermierkę czy wspinaczkę po motosporty z wyścigami F1 na czele. Na pewno muzeum posiada wiele atrakcji i warto je odwiedzić choćby ze względu na niesamowitą kolekcję pochodni olimpijskich. Nasza strona jest tym miejscem gdzie znajdziesz wiele informacji na temat tego muzeum

Ogród Botaniczny

Na Montjuïc znajduje się również jeden z oddziałów muzeum przyrodniczego w Barcelonie, czyli ogród botaniczny. Znajduje się tutaj wiele gatunków roślin i drzew, które najlepiej zwiedzać w czasie ich kwitnienia, czyli na przełomie marca, kwietnia i maja.

Fundacja Joan Miro

ta fundacja została umieszczona na Montjuïc nieopodal muzeum olimpijskiego. Jest to obszar gdzie młodzi współcześni artyści, mogą prezentować swoje prace. Jest to również obszar, w którym zgromadzono największą kolekcję prac genialnego artysty katalońskiego, czyli Joana Miro. Jego styl charakteryzował niewystępowaniem kątów oraz używanie tylko podstawowych kolorów (czarny, biały, czerwony, zielony, niebieski i żółty. Jego obrazy przypominają dzieła malowane ręką dziecka.

Basen olimpijski

Nieco dalej znajduje się basen olimpijski. Ze względu na jego umiejscowienie oraz fakt, że jest to basen na otwartym powietrzu, działa on tylko kilka miesięcy w roku (od czerwca do sierpnia). Wówczas można przyjść z rodziną i poczuć się niczym gwiazda olimpijska kilkanaście lat temu. Basen jest również znany ze względu na teledyski, które były tutaj kręcone między innymi teledysk Kayle Minogu.

Kolejka linowa Barcelona

Na szczyt wzgórza Montjuïc możemy dostać się na kilka sposobów. Na piechotę, autobusem linii 150 lub korzystając ze znajdującej się na wzgórzu kolejki linowej, jej stacja znajduje się w niewielkiej odległości od Basenu olimpijskiego. Do kolejki dostać się możemy również, korzystając z kolejki szynowej sieci metra (na stacji Para lel). Jednakże pamiętać musicie, że kolejka linowa nie należy do sieci miejskiej i za skorzystanie z jej wagoników trzeba dodatkowo zapłacić. Widok z kolejki linowej jest głównie na miasto i jego centrum dlatego, jeśli ktoś z was wybiera się np. na wzgórza el Carmel, to przejażdżka kolejką linową na wzgórze Montjuïc wydaje się zbędna, a do zamku lepiej dostać się autobusem.

Teatr Grecki opis miejsca

To miejsce, pomimo że nieco ukryte i na uboczu warte jest odwiedzenia, zwłaszcza podczas odbywającego się w Barcelonie w okolicy czerwca festiwalu Greckiego. Sztuki w tym teatrze są wystawiane, tak jak miało to miejsce w antycznych teatrach. Miejsce na pewno godne uwagi i odwiedzenia, jeśli tylko będziecie mieć czas. Te obiekty są zbudowane dokładnie tak, jak wyglądały teatry w starożytnej Grecji!

Muzeum Archeologiczne

W Barcelonie znajduje się muzeum archeologiczne i choć miasto posiada bardzo bogatą historię, a ślady dawnych cywilizacji możemy znaleźć na każdym kroku, to jednak muzeum to nie należy do największych a ich zbiory, choć bardzo ciekawe nie są szczególnie bogate. Pamiętać jednak trzeba, że w Barcelonie jest również muzeum kultur świata, muzeum historii Barcelony, muzeum historii Katalonii, muzeum historii naturalnej, czy w końcu muzeum egipskie, które w swoich zbiorach mają eksponaty naturalnie uzupełniające kolekcję muzeum archeologicznego stąd zapewne niewielkie bogactwo prezentowanych wystaw.

Zamek na wzgórzu Montjuïc (Castell de Montjuïc)

Zamek na montjuic powstał w xvii wieku. Ze względu na płaskie ukształtowanie szczytu wzgórza możliwe było tam założenie fortu warownego, który w różnych latach bronił lub atakował miasto. Z zamku rozpościera się piękny widok zarówno na miasto, jak i na port Barceloński. Jednakże miejsce to ma również ciemne kary historii. Kiedy wybuchła woja domowa w Hiszpanii, w wyniku której do władzy doszedł prawicowy dyktator generał Franco, zamek na wzgórzu montjuic stał się twierdzą i więzieniem nie tylko przestępców, ale również (a może przede wszystkim) przeciwników politycznych generała. Byli oni zarówno więzieni, jak i torturowani i mordowani w murach tej twierdzy. Ponadto działa obronne rozmieszczone na zamku, które miały służyć obronie miasta i portu zostały wycelowane w miasto. Sytuacja ta uległa poprawie po 1974 r. kiedy generał Franco zmarł. Wówczas nieopodal wzgórza utworzono pole pamięci poległych.

Pole Pamięci Poległych

Ten niewielki obszar stanowi pole pamięci, gdzie pochowani zostali przywódcy polityczni zamordowani przez reżim generała Franco. Odnajdziecie tutaj grobowiec Lluisa Companys pierwszego prezydenta niepodległej republiki katalońskiej, która została ogłoszona w momencie wybuch wojny domowej. Zdławienie buntu i dojście do władz gen. Franco zablokowało proces niepodległościowy Katalonii, a jej przywódcy z Lluisem Companys na czele zostali aresztowani, a następnie torturowani i zamordowani w twierdzy Montjuic. Pole pamięci przynależy do największego i najstarszego cmentarza w Barcelonie

Cmentarz na Montjuïc

To wielkie miasto umarłych to niesamowite muzeum na świeżym powietrzu od którego początki sięgają XVII wieku. Byli tutaj chowani najznamienitsi Barcelończycy a w czasach modernizmu katalońskiego (przełom XIX i XX w.) również ci najbogatsi. I tak znajdziesz tutaj groby tych najbardziej zasłużonych dla miasta, jak Johan Gamper założyciel FC Barcelony, jak również tych najbogatszych jak Amatller Założyciel firmy zajmującej się handlem czekoladą. Jego dom — casa amatller — można oglądać na passeig de gracia. Cmentarz jest na tyle rozległy, że w weekendy, kiedy odwiedza go najwięcej osób, jeździ po nim specjalny autobus ułatwiający przemieszczanie się po jego terenie. A ze względu na jego umiejscowienie na zboczu skały widok z jego alejek jest naprawdę bardzo ładny. Dodatkowo na jego terenie znajduje się obiekty osobliwego muzeum wozów pogrzebowych

Park na Montjuic

Jeden z ładniejszych parków miejskich w Barcelonie. Jeśli korzystaliście z kolejki kablowej i zamierzacie z punktu widokowego na Montjuïc i zamierzacie przejść na piechotę do zamku, to będziecie przechodzić przez ten piękny park. Znajdziecie tutaj również rzeźbę przedstawiająca sardanę lokalny narodowy taniec, jaki posiada Catalunya.

Mirador Miramar

Ten taras widokowy z umieszczonym na nim hotelem jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie możesz podziwiać nie tylko widoki na miasto i okolice ale przede wszystkim wielki port Barceloński (jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym!), aby dostać się do tego miejsca, możesz skorzystać ze schodów prowadzących od strony nabrzeża na teraz Miramar lub od strony miasta skorzystać z autobusu, lub przejść spacerem z okolic basenu olimpijskiego. Jednakże jest jeszcze możliwość skorzystania z drugiej kolejki na wzgórze Montjuïc.

Teleferic de Montjuic – Kolejka kablowa

Ta kolejka rozmieszczona między barcelońskimi plażami a tarasem widokowym MiraMar wybudowana została na drugą światową wystawę odbywającą się w Barcelonie 1929 r. od tego czasu ,teleferic de Montjuic wozi pasażerów z okolic obecnego hotelu W i plaży Barceloneta na Montjuïc.

To praktycznie wszystkie ważniejsze punkty znajdujące się na Montjuïc. Jeśli chciałbyś poznać więcej informacji na temat Barcelony albo dowiedzieć się jak bogatą historię ma catalunya to proponuję wspólny spacer

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!