Castanyada czyli wszystkich świętych w Barcelonie

Napisał Piotr
11 min. aby przeczytać

1 listopada to w tradycji europejskiej dzień Wszystkich Świętych. Podobnie jak w Polsce, obchodzony jest on również w Hiszpanii i Katalonii, choć jego obchody znacznie różnią się od tego, co znamy w Polsce. Tutaj święto Tots Sants (Wszystkich Świętych) to Castanyada. Święto zmarłych wywodzi się jeszcze z czasów celtyckich, a w siódmym wieku zostało przejęte przez chrześcijaństwo. Wówczas, w trakcie trwania tego święta przez całą noc rozlegało się bicie dzwonów informujące o konieczności modlitwy za zmarłych. Jak zdajecie sobie sprawę, wydatek energetyczny dzwonników był gigantyczny, dlatego bardzo często musieli się oni zmieniać, a żeby zregenerować siły jedli kasztany oraz rozgrzewali się, popijając słodkie wino Muscat. Zwyczaj ten przetrwał do dnia dzisiejszego i kasztany są stałym i nieodzownym elementem, bez którego nie może się odbyć nie tylko castanyada, czyli święto wszystkich świętyh w Barcelonie, ale i cała jesień.

Co oprócz kasztanów

Kasztany, które pozwalają szybko zregenerować siły, są idealną przekąską jeśli planujemy długie wędrówki – dlatego jeśli będziesz zwiedzać Barcelonę na piechotę warto w trakcie wycieczki zatrzymać się przy którymś ze straganów i zakupić jedną porcję. Jeśli natomiast chciałbyś spróbować innych przysmaków, to koniecznie musisz skosztować również pieczonych batatów. Te słodkie ziemniaki opiekane  są wraz z kasztanami, co nadaje dodatkowego smaku tej potrawie. Sprzedają je na tych samych straganach co kasztany, więc nie będzie problemu, aby je znaleźć. Do tego należy koniecznie zaopatrzyć się w butelkę wina likierowego Muscatel. Niesamowicie słodkie, zrobione z młodych winogron bardziej przypomina likier niż wino (stąd zapewne nazwa ?). Szklaneczka takiego trunku dodatkowo nas rozgrzeje podczas „chłodnych” (w opinii Hiszpanów) jesiennych wieczorów w Barcelonie.

Ostatnią rzeczą, którą koniecznie należy spróbować to panallets – te małe słodkie kulki wyrabiane są z masy marcepanowej, która pokryta jest orzeszkami piniowymi; ta forma panallets jest najbardziej tradycyjna, ale też ze względu na użyte składniki najdroższa. Inne, nieco bardziej wymyśle to np. obsypane wiórkami kokosowymi czy czekoladą. Do panallets dodaje się również kandyzowane owoce.

Gdzie można zjeść kasztany w Barcelonie

W Barcelonie stoiska z kasztanami znajdują się w każdej z dzielnic. Posiadają one specjalną licencję na sprzedaż zarówno pieczonych kasztanów, jak i pieczonych bonatos (batatów) i w Barcelonie są 34 stragany, na których od pierwszych dni listopada można zakupić pieczone kasztany. Trzeba pamiętać, że kiedy rozpoczyna się castanyada to kolejki do stoisk, potrafią być naprawdę spore a cena za rożek z ok. 10-12 kasztanami to ok 3€

  • Ciutat Vella

– Avinguda de Francesc Cambó, 16 ( Mapa + )
– La Rambla, 120 ( Mapa + )
– Passeig de Joan de Borbó, 1 ( Mapa + )
– Pla de la Boqueria, 3 ( Mapa + )
– Ronda de Sant Antoni, 102 ( Mapa + )
– Ronda de Sant Pau, 76 ( Mapa + )

  • Les Corts

– Avinguda Diagonal, 589 ( mapa + )
– Avinguda Diagonal, 668 ( mapa + )
– Carrer de Déu i Mata, 49 ( mapa + )

  • Eixample

– Carrer d’Aribau, 2 ( Mapa + ) (
– Gran Via de les Corts Catalanes, 522 ( Mapa + )
– Rambla de Catalunya, 2 ( Mapa + )
– Passeig de Sant Joan, 2 ( Mapa + )

  • Gràcia

– Avinguda de la Riera de Cassoles, 66 ( Mapa + )
– Carrer de Bailén, 207 ( Mapa + )

  • Horta-Guinardó

– Carrer del Tajo, 79 ( mapa + )

  • Nou Barris

– Passeig de Fabra i Puig, 264 ( Mapa + )
– Passeig de Valldaura, 183 ( Mapa + )
– Passeig de Verdum, 55 ( Mapa + )
– Plaça de Francesc Layret, 1 ( Mapa + )

  • Sant Andreu

– Passeig de Maragall, 160 ( Mapa + )
– Passeig de Fabra i Puig, 116 ( Mapa + )

  • Sant Martí

– Avinguda Diagonal, 26 ( mapa + )
– Carrer dels Enamorats, 154 ( mapa + )
– Carrer de Pallars, 63 ( mapa + )
– Rambla del Poblenou, 57 ( mapa + )
– Rambla del Poblenou, 124 ( mapa + )

  • Sants- Monjuïc

– Carrer de la Creu Coberta, 24 ( Mapa + )
– Carrer de Vila i Vilà, 101 ( Mapa + )
– Plaça de Sants, 1 ( Mapa + )

  • Sarrià- Sant Gervasi

– Carrer Major de Sarrià, 1 (Plaça d’Artós) ( Mapa + )
– Carrer de Muntaner, 331 ( Mapa + )
– Plaça d’Adrià, 1 ( Mapa + )
– Plaça de Joaquim Folguera, 3 ( Mapa + )

Castanyada i jej zwyczaje

W szkołach przed rozpoczęciem castanyady organizowane są konkursy na najładniejszego boniato. W efekcie, dzieci ze wszystkich klas przebierają te słodkie ziemniaki jak niesamowite postacie, niejednokrotnie aranżując całe sceny, korzystając z darów jesieni, takich jak słodkie ziemniaki, kasztany, gałązki i inne. Konkursy cieszą się bardzo dużą popularnością, a zwycięstwo w nim to wielki prestiż dla każdego nagrodzonego ucznia. Konkurs na najpiękniejszego boniato, to nie jedyna atrakcja szkolna w tym czasie. Dzieci często mają także warsztaty, w których trakcie sami „gotują” panallets. Dodatkowo szkoły odwiedzane są przez sprzedawców kasztanów, więc zabawa jest na całego. Zdecydowanie, jest to wesołe święto, a uczniowie zdecydowanie na nie czekają.

Czy Barcelończycy odwiedzają cmentarze

Odpowiedź, nie jest jednoznaczna. Ogólnie raczej nie, ale… Obecnie ta tradycja raczej zamiera, pomimo że w Barcelonie znajdują się 2 niesamowite cmentarze, przypominające o świetności miasta (cmentarz Montjuic, cmentarz Poble Nou). Cmentarze odwiedzane są raczej przez osoby starsze. Dla większości także młodych ludzi jest to święto rodzinne, w którego trakcie je się kasztany, panelletes i spotyka ze znajomymi i nie jest ono pełne zadumy i refleksji nad grobami bliskich, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!